REKLAMA

Kupujący mieszkanie kontra deweloper. Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

2021-02-15 15:26
publikacja
2021-02-15 15:26

Projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, zakładającym m.in. powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, ma się zająć we wtorek rząd.

Kupujący mieszkanie kontra deweloper. Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
Kupujący mieszkanie kontra deweloper. Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

Jak czytamy na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, "optymalizacja obecnie obowiązujących rozwiązań powinna zapewnić nabywcy bezpieczeństwo w relacjach z deweloperem, w tym również eliminację ryzyka utraty środków finansowych w przypadku upadłości dewelopera".

Efektem zmian przepisów ma być poprawa skuteczności i efektywności ochrony nabywców lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz "wzrost poziomu akceptacji ustawy po stronie przedsiębiorców".

W projekcie nowelizacji przygotowanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakłada się, że Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) będzie zabezpieczał pieniądze wpłacone na budowane mieszkania.

Zgodnie z propozycją możliwymi dostępnymi dla dewelopera środkami ochrony wpłat nabywcy będą, według wyboru dewelopera, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy (OMRP) albo zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy (ZMRP). Jednocześnie, bez względu na wybrany rodzaj mieszkaniowego rachunku powierniczego, deweloper będzie miał obowiązek odprowadzać składki na DFG.

Jak wyjaśniono, pomimo kilkuletniego funkcjonowania przepisów o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, instrumenty w postaci gwarancji bankowej albo gwarancji ubezpieczeniowej stanowiące dodatkowe zabezpieczenie otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego, nie były w praktyce wykorzystywane. "W praktyce na rynku funkcjonują wyłącznie otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze oferowane bez dodatkowych zabezpieczeń - stanowiące znaczącą większość oraz zamknięte mieszkaniowe rachunki powiernicze" - wskazano.

Twórcy nowych rozwiązań zwrócili uwagę, że "niski poziom bezpieczeństwa prawnego rodzi niepewność wśród potencjalnych kontrahentów, a tym samym wpływa hamująco na liczbę zawieranych transakcji na rynku". Jednocześnie stanowi barierę wejścia na rynek, czego skutkiem jest "ograniczony wybór ewentualnego kontrahenta oraz wysokie koszty transakcji (brak konkurencji cenowej)" - dodali.

Projekt wprowadza też zmiany i uzupełnienia w obszarach związanych m.in. z prowadzeniem przez bank mieszkaniowego rachunku powierniczego, uprawnieniami kontrolnymi banku, umową deweloperską, umową rezerwacyjną, prospektem informacyjnym, procedurą odbioru, prawami i obowiązkami stron umowy deweloperskiej w przypadku upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy oraz sankcji za brak środków ochrony. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
search
DFG bedzie tworem stworzonym i zarzadznym przez rodzine PIS, i taki jest cel tej ustawy. Po kryzysie system rachunu powierniczego dobrze chroni kupujacego przed bankructwem dewelopera. Ale nie ma to jak dodatkowo bedzie chronione twoje mieszkanie przez katolika wymodlonego w pierwszym rzedzie z rodziny PIS
antek10
Czyli tuskowa ekipa poddała sie lobby developerskiemu skoro trzeba to nowelizowac.
lukaszslask
Niech podnosi te ceny,w Wiedniu tez podnioslo do przecietnie 700 tys Euro i nikt nie kupuje tylko wynajmuje,a ceny wynajmu niestety musza byc dopasowane do zarobkow,srednio 1000-1500,to po ilu zwroci sie ta inwestycja?,jakby to bylo takie proste to wszyscy jezdzili by s klasa
wyrobnik
Najem w Wiedniu jest stabilny i przewidywalny, miasto ma dużą pulę mieszkań, w których możesz żyć ty, a potem twoje dzieci. W polsce nikt nie słyszał o takich wynalazkach, przy najmie podpisujesz umowy napisane na kolanie z miesięcznym okresem wypowiedzenia. A właściciel też może mieć problem z usunięciem niepłacącego lokatora. Nieuregulowany Najem w Wiedniu jest stabilny i przewidywalny, miasto ma dużą pulę mieszkań, w których możesz żyć ty, a potem twoje dzieci. W polsce nikt nie słyszał o takich wynalazkach, przy najmie podpisujesz umowy napisane na kolanie z miesięcznym okresem wypowiedzenia. A właściciel też może mieć problem z usunięciem niepłacącego lokatora. Nieuregulowany rynek najmu jest niekorzystny dla obu stron.
zmiasta
Takie ubezpieczenia powinny być dobrowolne. To systemowe upośledzanie zaradności społeczeństwa, czyli inaczej socjalizm.
Nic tylko konsumować i oglądać telewizję...
jasiek2017
Czyli m2 podrożeje. Ale co tam czekamy na obniżki 40% już na jesieni 2020 hahahahahaha
bartoszw1973
A nie można po prostu kupować mieszkania po wybudowaniu?
jasiek2017
Jedno czy drugie i tak podniesie ceny mieszkań,

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki