REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Obligatariusze Getbacku apelują o umorzenie kary nałożonej na spółkę przez UOKiK

2018-11-30 21:25
publikacja
2018-11-30 21:25

Wierzyciele - obligatariusze GetBack SA w restrukturyzacji apelują do prezesa UOKiK o umorzenie w całości kary finansowej w wysokości 5,05 mln złotych, nałożonej na spółkę decyzją UOKiK - napisano w komunikacie w piątek przysłanym do PAP.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Pod komunikatem podpisały się: Obligatariusze Spółki GetBack SA w restrukturyzacji; Porozumienie Obligatariuszy GetBack S.A. i Stowarzyszenie Obligatariuszy Spółek KK.

"Jeżeli decyzja o nałożeniu kary administracyjnej na spółkę zostanie podtrzymana i wykonana, stanie się ze szkodą dla głównych poszkodowanych w tej sprawie - obligatariuszy niezabezpieczonych. Kara przyniesie natomiast pożytek Skarbowi Państwa. Warto przy tym zwrócić uwagę, że zobowiązania publiczno-prawne spółki i tak będą miały pierwszeństwo w zaspokojeniu przed wszelkimi innymi grupami wierzycieli i zostaną spłacone w 100 proc. w trwającym postępowaniu układowym GetBack SA w restrukturyzacji" - argumentują obligatariusze.

"Jak wynika z decyzji UOKiK, kara nałożona została za niewłaściwe praktyki windykacyjne spółki, które miały miejsce jeszcze przed otwarciem postępowania układowego. Tym samym, także wierzytelności UOKiK objęte będą układem na zasadach dotyczących wierzytelności publiczno-prawnych (100 proc. zaspokojenia). Tymczasem wierzytelności obligatariuszy niezabezpieczonych, nawet w przypadku wywiązania się spółki z układu, mogą zostać zaspokojone jedynie w ok. 24-33 proc" - czytamy w komunikacie.

"Rozumiemy zasadę dura lex, sed lex - jednak przy założeniu, że karę ponoszą winowajcy, a nie poszkodowani. Tymczasem ci, którzy roztrwonili majątek GetBack, już w spółce nie pracują. W takiej sytuacji, gdyby doszło do egzekucji nałożonej decyzją UOKiK kary, straci ona w zupełności swój podstawowy sens wychowawczy względem tych, którzy roztrwonili majątek spółki. Dla Skarbu Państwa nałożona na spółkę kara to przysłowiowa +kropla+ w przychodach. Dla każdego z niezabezpieczonych obligatariuszy to kara finansowa za przewinienia, których się nie dopuścili, to kara - niesprawiedliwa i krzywdząca." - podkreślają obligatariusze spółki. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ ewes/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jes
Tak działają wszystkie urzędy i nakładane przez nich kary.
1. Spółka cię dyma - tracisz kasę.
2. Na spółkę nakładana jest kara, która nie trafia do poszkodowanych tylko do budżetu.
3. Budżet opłaca z tego programy wyborcze rządy jak 500+
4. Znowu zostałeś wydymany.
sztos1
bo " dymanie " to podstawa każdej władzy [ i nie tylko władzy ] .
pjb
No cóż tak działa urzędnicze państwo PiS. Zwietrzyli gdzie można rąbnąć kasę na przyszłe premie i głęboko mają kto to zapłaci. Liczy się tylko wynik urzędu i premie a że kosztem już raz poszkodowanych, kogo to na Nowogrodzkiej obchodzi !!!
grzegorzkubik
Niech będzie ta kara. Getback zapłaci Paastwu a Państwo odda obywatelom. Tak powinno być. Ja się pytam czemu Pan Czarnecki jeszcze nie dorastał zarzutów za całokształt? PIS sie boi bo to przy okazji afery KNF? Ludzie zrozumieją bo wiedzą kim jest ten Pan?
nostsherlock
"Państwo odda obywatelom" - najlepszy żart jaki dzisiaj czytałem
orle
Gdyby Obligatariusze Getbacku dobrze znali swój statut (https://www.bankier.pl/static/att/emitent/2017-12/Statut_GetBack_S.A._tekst_jednolity_2017_12_08_201712081848417657.pdf ) , to nie apelowaliby o umorzenie kary nałożonej na spółkę przez UOKiK.. Jeżeli zarząd dokonał przestępczych przekrętów, to zrobił to albo za cichym przyzwoleniem Gdyby Obligatariusze Getbacku dobrze znali swój statut (https://www.bankier.pl/static/att/emitent/2017-12/Statut_GetBack_S.A._tekst_jednolity_2017_12_08_201712081848417657.pdf ) , to nie apelowaliby o umorzenie kary nałożonej na spółkę przez UOKiK.. Jeżeli zarząd dokonał przestępczych przekrętów, to zrobił to albo za cichym przyzwoleniem obligatariuszu, albo z braku ich nadzoru nad jego działalnością.W każdym wypadku obligatariusze ponoszą więc pełną odpowiedzialność za działania zarządu.
janek43
czemu nie pójdziecie pod siedzibę Deloitte firmy która od lat robiła GetBack audyty i podpisywała się pod dokumentami które uwiarygadniały tę firmę przed KNF. A kim są wasi liderzy czy czasem nie są w Platformie albo Nowoczesnej??
gerwazy-
i myślisz, że ktoś z Deloitte policzy zebranych i dobrodusznie odda pieniądze z nawiązką?
syn_kornela odpowiada gerwazy-
Kiedy prokuratura weźmie się za audytora????
sztos1
raczej nie oni tylko z obozu zjednoczonej prawicy

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki