REKLAMA
BADANIE

NCBR I PFR przekażą 240 mln zł do funduszu inwestującego w przedsięwzięcia technologiczne

2019-03-20 14:36
publikacja
2019-03-20 14:36
NCBR I PFR przekażą 240 mln zł do funduszu inwestującego w przedsięwzięcia technologiczne
NCBR I PFR przekażą 240 mln zł do funduszu inwestującego w przedsięwzięcia technologiczne
/ YAY Foto

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polski Fundusz Rozwoju zainwestowały blisko 240 mln zł w trzeci fundusz w ramach funduszu funduszy PFR NCBR CVC, zarządzanego przez PFR Ventures. Pieniądze trafią do zespołu zarządzającego Cogito Capital Partners - poinformował PFR w komunikacie prasowym.

Kapitał pochodzi z programów zarządzanych przez PFR Ventures (PFR KOFFI oraz PFR NCBR CVC), które dysponują środkami w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

"To pierwsza umowa w ramach programu PFR NCBR CVC, w której partnerem jest Europejski Fundusz Inwestycyjny. Cieszymy się, że z poziomu krajowego gracza udaje nam się inwestować ramię w ramię z międzynarodową organizacją. Połączone środki trafiają do doświadczonego w globalnych inwestycjach zespołu, który w tym roku rozpocznie inwestowanie w Polsce" - powiedział Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures, cytowany w komunikacie.

Sylwester Janik, partner zarządzający funduszu Cogito Capital, ocenia, że finalizacja tzw. pierwszego zamknięcia funduszu Cogito na poziomie 55 milionów euro pozwala na realizację inwestycji, nad którymi pracuje od kilku miesięcy.

"Zgodnie z naszą strategią koncentrujemy się na spółkach działających w Polsce i w Europie, posiadających potencjał międzynarodowy lub realizujących już ekspansję globalną, szczególnie na rynek USA. Zespół funduszu zlokalizowany w Warszawie i Nowym Jorku będzie blisko pracował w zespołami naszych spółek portfelowych i wykorzystywał sieć międzynarodowych kontaktów. Do końca roku planujemy zainwestować w przynajmniej 2-3 przedsiębiorstwa" – powiedział.

Nowo utworzony fundusz planuje inwestować w przedsięwzięcia technologiczne z sektora usług B2B, Fintech&InsurTech, a także oferujących nowoczesne rozwiązania z obszaru m.in. urządzeń medycznych, internetu rzeczy oraz robotyki.

W ramach pojedynczej inwestycji spółka znajdująca się w fazie wzrostu może pozyskać od Cogito Fund finansowanie w wysokości od 10 do 40 mln zł. Zespół planuje rozpocząć inwestycje w 2019 roku i prowadzić je przez 5 lat.

Fundusz funduszy PFR NCBR CVC docelowo może zainwestować ok. 40 mln euro przy jednoczesnym wkładzie inwestorów prywatnych w proporcji 50/50. Podpisując trzecią umowę, PFR NCBR CVC alokował ok. 20 proc. swoich środków. Jeszcze w 2019 roku planowane jest podpisanie kolejnych umów inwestycyjnych.

PFR Ventures to fundusz funduszy, który wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami zainwestuje ponad 4 mld zł w fundusze venture capital. Ich celem będzie dostarczenie kapitału dla polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na wczesnych etapach rozwoju. 2,7 mld zł, którymi dysponuje PFR Ventures pochodzi z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki