Mocny wzrost popytu na hipoteki, inne kredyty sprzedają się gorzej

Nie widać oznak hamowania na rynku kredytów hipotecznych - w styczniu banki udzieliły finansowania na kwotę aż o 24,3 proc. wyższą niż rok wcześniej. Do kredytobiorców trafiło 5,34 mld zł. Mniej różowo wygląda sytuacja w przypadku pozostałych typów kredytów.

Biuro Informacji Kredytowej podsumowało sprzedaż kredytów w pierwszym miesiącu 2020 r. Wzrost, w pełni zasługujący na miano spektakularnego, odnotowano tylko w przypadku kredytów mieszkaniowych. Kwota udzielonych kredytów hipotecznych była wyższa o 24,3 proc. niż rok wcześniej. Znacząco wzrosła także liczba zawartych umów – o 15,3 proc. Do rąk kredytobiorców trafiło łącznie 5,34 mld zł.

(fot. Lutic / Shutterstock)

– Dodatnia dynamika wartościowa wynika głównie ze struktury udzielanych kredytów - w styczniu br. już 71,4 proc. wartości udzielonych kredytów dotyczyło przedziału kwotowego powyżej 250 tys. zł  – wskazuje Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w pozostałych segmentach rynku kredytowego. Sprzedaż kart kredytowych była niższa niż przed rokiem – o 11,7 proc. w wartościach limitów i 11,3 proc. ilościowo. Mniejsze było także zainteresowanie limitami kredytowymi. Przyznano ich o 17,6 proc. mniej niż w styczniu 2019 r. (na kwotę o 6 proc. niższą).

Banki przejmują rynek firm pożyczkowych?

Specyficzne zmiany odnotowano na rynku kredytów konsumpcyjnych. BIK wskazuje, że spadła zarówno sprzedaż w ujęciu wartościowym (o 1,3 proc. rdr) i ilościowym (-1,8 proc.).  Średnia wartość udzielonego kredytu konsumpcyjnego w styczniu 2020 r. wyniosła 11 952 zł i była wyższa o 0,5 proc. od średniej wartości udzielonego kredytu konsumpcyjnego w styczniu zeszłego roku. Dla kredytów gotówkowych średnia wartość udzielonego kredytu to 18 531 zł – odnotowano spadek o 1,6 proc. w stosunku do stycznia 2019 r. Średnia wartość kredytu ratalnego to 5044 zł i jest była ona wyższa niż rok temu o 7,7 proc.

– W styczniu 2020 r. ujemne dynamiki roczne liczby oraz wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych dotyczyły wszystkich przedziałów wartości udzielanych kredytów. Najwyższa ujemna dynamika występowała w kredytach konsumpcyjnych z przedziału 1 tys. – 2 tys. zł: liczbowo (-4,7 proc.) oraz (-4,8 proc.) wartościowo. Ujemna dynamika dotyczyła również kredytów wysokokwotowych powyżej 20 tys. zł: w ujęciu liczbowym (-0,5 proc.) i w wartościowym(-1,2 proc.). Dawno takiego zjawiska nie obserwowaliśmy, czyżby był to wpływ „małego TSUE” – skomentował prof. Waldemar Rogowski.

Analityk BIK zwraca jednak uwagę na niskokwotowe kredyty gotówkowe, do 1 tys. zł. W ich przypadku odnotowano wysokie dodatnie dynamiki liczbowo (+16,9 proc.) oraz wartościowo (13,3 proc.). – Banki ponownie zainteresowały się tym segmentem rynku. Może być to efektem przejmowania rynku niskokwotowego finansowania od firm pożyczkowych – wskazuje Rogowski.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 rusin19

Obecnie czeka nas taki kryzys jakiego dawno nie bylo, giełdy zawsze reagują pierwsze, a to co sie dzieje ze powtórka z 2008 roku. A koronowirus to byl tylko pretkest . Wszystkie aktywa sa teraz wyprzedawane byle tylko miec gotówke lub splacic kredyt na te aktywa. I jesli ktos mysli iz nieruchomosci tez to nie czeka ( dokladnie jak w 2008r) to jest totalnie wielkim ignorantem. Bedze jak kiedys .. the cash is th king....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 2 mark234

Trolle kolejny frustrat się pojawił, mamusia śniadanko podała.

! Odpowiedz
8 50 trolley

Wychodzi na to że to że jesteśmy już poza szczytem. Teraz tylko w dół. Jak nasz grajdoł GPW. Swoja drogą ciekawe jakie to uczucie kupić mieszkanie tuż przed zwałą. Nie zazdroszczę.

! Odpowiedz
32 18 jasiek2017

Jedni kupują mieszkania i są szczęśliwi a trole mieszkają u mamusi twierdząc, że to ich wybór.
hahahaha

! Odpowiedz
4 56 kzabor

Jakoś mnie to nie dziwi, skoro RPP mocno naciska na dewaluację oszczędności i deklaruje że nie ruszy stóp, jak nic tylko się zadłużać.

! Odpowiedz
4 53 zmr1

Zapędzają owce do zagrody. Czy będzie strzyżenie?

! Odpowiedz
40 15 jasiek2017

Kwota udzielonych kredytów hipotecznych była wyższa o 24,3 proc. niż rok wcześniej. Znacząco wzrosła także liczba zawartych umów – o 15,3 proc.

Słuchajcie drodzy forumowicze. Podpiszmy razem petycję w sprawie niepublikowania takich artykułów. Nie jestem w stanie znieść, że kogoś stać i powiększa swój majątek.
Może spotkamy się przy ognisku, pośpiewamy, ponarzekamy i wymyślimy co robić dalej ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne