REKLAMA

Mocny wzrost popytu na hipoteki, inne kredyty sprzedają się gorzej

2020-02-27 11:20
publikacja
2020-02-27 11:20

Nie widać oznak hamowania na rynku kredytów hipotecznych - w styczniu banki udzieliły finansowania na kwotę aż o 24,3 proc. wyższą niż rok wcześniej. Do kredytobiorców trafiło 5,34 mld zł. Mniej różowo wygląda sytuacja w przypadku pozostałych typów kredytów.

Biuro Informacji Kredytowej podsumowało sprzedaż kredytów w pierwszym miesiącu 2020 r. Wzrost, w pełni zasługujący na miano spektakularnego, odnotowano tylko w przypadku kredytów mieszkaniowych. Kwota udzielonych kredytów hipotecznych była wyższa o 24,3 proc. niż rok wcześniej. Znacząco wzrosła także liczba zawartych umów – o 15,3 proc. Do rąk kredytobiorców trafiło łącznie 5,34 mld zł.

fot. Lutic / / Shutterstock

– Dodatnia dynamika wartościowa wynika głównie ze struktury udzielanych kredytów - w styczniu br. już 71,4 proc. wartości udzielonych kredytów dotyczyło przedziału kwotowego powyżej 250 tys. zł  – wskazuje Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w pozostałych segmentach rynku kredytowego. Sprzedaż kart kredytowych była niższa niż przed rokiem – o 11,7 proc. w wartościach limitów i 11,3 proc. ilościowo. Mniejsze było także zainteresowanie limitami kredytowymi. Przyznano ich o 17,6 proc. mniej niż w styczniu 2019 r. (na kwotę o 6 proc. niższą).

Banki przejmują rynek firm pożyczkowych?

Specyficzne zmiany odnotowano na rynku kredytów konsumpcyjnych. BIK wskazuje, że spadła zarówno sprzedaż w ujęciu wartościowym (o 1,3 proc. rdr) i ilościowym (-1,8 proc.).  Średnia wartość udzielonego kredytu konsumpcyjnego w styczniu 2020 r. wyniosła 11 952 zł i była wyższa o 0,5 proc. od średniej wartości udzielonego kredytu konsumpcyjnego w styczniu zeszłego roku. Dla kredytów gotówkowych średnia wartość udzielonego kredytu to 18 531 zł – odnotowano spadek o 1,6 proc. w stosunku do stycznia 2019 r. Średnia wartość kredytu ratalnego to 5044 zł i jest była ona wyższa niż rok temu o 7,7 proc.

– W styczniu 2020 r. ujemne dynamiki roczne liczby oraz wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych dotyczyły wszystkich przedziałów wartości udzielanych kredytów. Najwyższa ujemna dynamika występowała w kredytach konsumpcyjnych z przedziału 1 tys. – 2 tys. zł: liczbowo (-4,7 proc.) oraz (-4,8 proc.) wartościowo. Ujemna dynamika dotyczyła również kredytów wysokokwotowych powyżej 20 tys. zł: w ujęciu liczbowym (-0,5 proc.) i w wartościowym(-1,2 proc.). Dawno takiego zjawiska nie obserwowaliśmy, czyżby był to wpływ „małego TSUE” – skomentował prof. Waldemar Rogowski.

Analityk BIK zwraca jednak uwagę na niskokwotowe kredyty gotówkowe, do 1 tys. zł. W ich przypadku odnotowano wysokie dodatnie dynamiki liczbowo (+16,9 proc.) oraz wartościowo (13,3 proc.). – Banki ponownie zainteresowały się tym segmentem rynku. Może być to efektem przejmowania rynku niskokwotowego finansowania od firm pożyczkowych – wskazuje Rogowski.

MK

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane

Komentarze (7)

dodaj komentarz
rusin19
Obecnie czeka nas taki kryzys jakiego dawno nie bylo, giełdy zawsze reagują pierwsze, a to co sie dzieje ze powtórka z 2008 roku. A koronowirus to byl tylko pretkest . Wszystkie aktywa sa teraz wyprzedawane byle tylko miec gotówke lub splacic kredyt na te aktywa. I jesli ktos mysli iz nieruchomosci tez to nie czeka ( dokladnie Obecnie czeka nas taki kryzys jakiego dawno nie bylo, giełdy zawsze reagują pierwsze, a to co sie dzieje ze powtórka z 2008 roku. A koronowirus to byl tylko pretkest . Wszystkie aktywa sa teraz wyprzedawane byle tylko miec gotówke lub splacic kredyt na te aktywa. I jesli ktos mysli iz nieruchomosci tez to nie czeka ( dokladnie jak w 2008r) to jest totalnie wielkim ignorantem. Bedze jak kiedys .. the cash is th king....
mark234
Trolle kolejny frustrat się pojawił, mamusia śniadanko podała.
trolley
Wychodzi na to że to że jesteśmy już poza szczytem. Teraz tylko w dół. Jak nasz grajdoł GPW. Swoja drogą ciekawe jakie to uczucie kupić mieszkanie tuż przed zwałą. Nie zazdroszczę.
jasiek2017
Jedni kupują mieszkania i są szczęśliwi a trole mieszkają u mamusi twierdząc, że to ich wybór.
hahahaha
kzabor
Jakoś mnie to nie dziwi, skoro RPP mocno naciska na dewaluację oszczędności i deklaruje że nie ruszy stóp, jak nic tylko się zadłużać.
zmr1
Zapędzają owce do zagrody. Czy będzie strzyżenie?
jasiek2017
Kwota udzielonych kredytów hipotecznych była wyższa o 24,3 proc. niż rok wcześniej. Znacząco wzrosła także liczba zawartych umów – o 15,3 proc.

Słuchajcie drodzy forumowicze. Podpiszmy razem petycję w sprawie niepublikowania takich artykułów. Nie jestem w stanie znieść, że kogoś stać i powiększa swój
Kwota udzielonych kredytów hipotecznych była wyższa o 24,3 proc. niż rok wcześniej. Znacząco wzrosła także liczba zawartych umów – o 15,3 proc.

Słuchajcie drodzy forumowicze. Podpiszmy razem petycję w sprawie niepublikowania takich artykułów. Nie jestem w stanie znieść, że kogoś stać i powiększa swój majątek.
Może spotkamy się przy ognisku, pośpiewamy, ponarzekamy i wymyślimy co robić dalej ?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki