Minister Borys-Szopa apeluje do samorządów o sprawną realizację 500+

2019-06-14 17:18
publikacja
2019-06-14 17:18
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

O sprawne przyjmowanie wniosków oraz przyznawanie świadczeń w ramach programu "Rodzina 500+", a także możliwie szybką wypłatę pieniędzy rodzicom - zaapelowała w piątek do samorządów szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.

Od 1 lipca program "Rodzina 500+" obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia, również pierwsze i jedyne w rodzinie. Od tego dnia możliwe będzie składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną (kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia oraz portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.

W piątek minister Bożena Borys-Szopa w liście do samorządów zaapelowała o sprawne przyjmowanie wniosków oraz przyznawanie świadczeń w ramach programu "Rodzina 500+", a także możliwie szybką wypłatę pieniędzy rodzicom.

"W szczególności proszę zwrócić uwagę, aby proces przyjmowania wniosków oraz przyznawania świadczeń wychowawczych przebiegał sprawnie i bez zakłóceń, a wypłaty nowo przyznanych świadczeń dokonywane były na bieżąco już od lipca br." – napisała minister. Podkreśliła, że środki na wypłaty przyznawanych świadczeń wychowawczych są w pełni zabezpieczone w budżecie państwa.

Szefowa MRPiPS podziękowała równocześnie samorządom za dotychczasową pracę i wysiłek włożony w realizację różnych zadań z obszaru polityki rodzinnej, w szczególności programu "Rodzina 500+", a także za dotychczasową sprawną organizację procesu przyjmowania i rozpatrywania wniosków w poprzednich okresach świadczeniowych.

"Bezdyskusyjnym jest, że kluczowy udział w procesie sprawnej i terminowej realizacji programu mieli pracownicy samorządowi realizujący zadania z tego zakresu" – podkreśliła Borys-Szopa.

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
fbi_survelliance_van
Ta koncepcja ma sens tylko wtedy gdy będzie trwać przynajmniej dekadę. Po jaką cholerę oceniać działanie 500+ teraz, kiedy się dopiero zaczęło?
Poza tym to dystrybucja środków, trafiają do obywateli, odebrane najprawdziwszej mafii: biznesmenom utrzymującym szemrane kontakty z politykami.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki