REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Mieszkanie luksusem dla zamożnych? Reszta ma wynajmować

2022-05-16 07:11
publikacja
2022-05-16 07:11
Mieszkanie luksusem dla zamożnych? Reszta ma wynajmować
Mieszkanie luksusem dla zamożnych? Reszta ma wynajmować
fot. spass / / Shutterstock

W rok zdolność kredytowa Polaków zmniejszyła się o połowę. Kupno mieszkania w dużym mieście to w coraz większym stopniu luksus dla zamożnych. Reszta ma wynajmować – także w TBS czy od funduszy – czytamy w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Dziennik zwraca uwagę, że rosnące stopy procentowe gwałtownie ograniczają możliwości zaciągania kredytu hipotecznego. "Zdolność kredytowa obniżyła się o ponad połowę względem 2021 r., przy czym za około dwie trzecie spadku odpowiada wzrost stóp procentowych, a za około jedną trzecią rekomendowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) zmiany w zasadach wyliczania zdolności" – wyjaśnia gazecie Wojciech Matysiak, kierownik Zespołu Analiz Nieruchomości PKO BP.

Jak dodaje, obecnie przy 20-proc. wkładzie własnym możliwy jest zakup 50–70 mkw. w zależności od miasta, podczas gdy średnio w 2021 r. było to 120–160 mkw. Według Wojciecha Matysiaka wzrost stóp procentowych oraz zalecenie KNF wpływają natomiast pozytywnie na popyt na rynku najmu, co uzasadnia oczekiwanie tu wyższej stopy zwrotu. "Obecnie wskutek tych czynników oraz napływu uchodźców rentowność najmu jest nawet o ok. 1 pkt proc. wyższa niż rok temu" – akcentuje w rozmowie z gazetą analityk.

Z kolei Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, uważa, że mamy sprzyjające otoczenie dla funduszy inwestycyjnych, które budują mieszkania na wynajem. "Są to najczęściej zagraniczne podmioty, które wciąż mają dostęp do taniego finansowania (w strefie euro stopy procentowe są wciąż bliskie zera), a na polskim rynku mogą zarobić nawet dwa razy więcej niż na Zachodzie" – zaznacza. To – w ocenie analityka HREI – może powodować dalszy wzrost cen mieszkań. "Co z kolei sprawi, że coraz większej części obywateli nie będzie stać na własne M i będą zmuszeni do najmu" - dodaje gazeta. (PAP)

Polacy rzucili się na zakup rekordowo drogich mieszkań za rekordowo tani kredyt – to nie mogło się dobrze skończyć

W ciągu ostatnich tygodni kwestia stawek WIBOR zdominowała debatę polityczno-ekonomiczną w Polsce. Liczba bzdur, nieprawd i przekłamań powstała w tym temacie zasługuje na to, aby jasno postawić sprawę - pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

 

dka/ ann/

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (53)

dodaj komentarz
drzaraza
A gdzie i kiedy micha ryżu!
jan888
Ta reszta co ma wynajmować to kto - starzejące się i kurczące się społeczeństwo polskie, czy może Ukrainki uciekające z dziećmi przed wojną. Perspektywy są na prawdę słabe i dla wynajmujących, i najemców.
czeslaw2020
Ja jusz zabezpieczyłem przyszłość dla siebie i swojej rodziny.
Teraz czekam na wsparcie z tarczy antyputinowskiej.
grzegorzkubik
Lepiej kupić do kapitalnego remontu i wyremontować.
zoomek
Tyle że 3/4 ma lewe ręce albo roszczeniową postawę.
andriej_duda
To jest wlasnie ten PISi raj! Okradna wszystkich co tam mają coś wiecej ponad miske ryzu a reszta zagonią do zbierania cebuli! A komu nie bedzie sie chcialo zbierac cebuli dla tego eksmisja i bezdomnosc HPSZ! to tylko narazie jeszcze tak fajnie jest Wolaczki, zaraz sikonczy sie zycie z reka w kieszeni sąsiada, zaraz ta kieszen bedzie To jest wlasnie ten PISi raj! Okradna wszystkich co tam mają coś wiecej ponad miske ryzu a reszta zagonią do zbierania cebuli! A komu nie bedzie sie chcialo zbierac cebuli dla tego eksmisja i bezdomnosc HPSZ! to tylko narazie jeszcze tak fajnie jest Wolaczki, zaraz sikonczy sie zycie z reka w kieszeni sąsiada, zaraz ta kieszen bedzie pusta i wezma sie wtedy za was!
karbinadel
Nieśmiało zauważę, że tak właśnie jest w bogatych krajach Zachodu. Na własność kupuję się ewentualnie dom za miastem, ale mieszkania w mieście przeważnie wynajmuje.
rekin1986
Po kiego grzyba kupować mieszkanie w dużym mieście przepłacając je dwukrotnie jakby nie szło kupić sobie działki w ościennej gminie i postawić dom wolnostojący według własnych potrzeb

Jak trzeba być zdesperowanym by wpakować się w hipotekę na prawie całe życie by mieć mały kwadrat w mieście 500 tys plus tylko po to by mieć
Po kiego grzyba kupować mieszkanie w dużym mieście przepłacając je dwukrotnie jakby nie szło kupić sobie działki w ościennej gminie i postawić dom wolnostojący według własnych potrzeb

Jak trzeba być zdesperowanym by wpakować się w hipotekę na prawie całe życie by mieć mały kwadrat w mieście 500 tys plus tylko po to by mieć w dowodzie duże miasto .

Jak kogoś nie stać na własne 4 katy na prowincji za 200 tys przy wypłacie 3 tys to nie będzie go tym bardziej stać na kwadrat w dużym mieście za ponad pół bańki przy wypłacie nawet 7 tys netto . Sam wymóg 20 procent wkładu własnego 100 tys zł wejście plus porządna wypłata nie widzę młodego kota ze stażem pracy poniżej 5 lat z wypłatą 7 tys netto . Całkowity koszt dla firmy to ponad 10 tys zł czyli ponad 2200 euro czyli więcej niż minimalna wypłata w Luksemburgu . Sorry ale mną normalnie rzuca jak widzę pogoń młodych za kwadratmi w dużych miastach na hipoteki na okresy dłuższe niż samemu się żyje

Mój kuzyn kupił działkę w Skawinie ościenne miasto-gmina Krakowa stwierdził , że nie da 500 zł za m2 gruntu w Krakowie tylko po to by mieć Kraków w dowodzie kupił działkę 1000 m2 po 200 zł za 1m2 postawił dom wolnostojący z garażem na 2 samochody na parterze do tego resztę parteru przeznaczył na salon, kuchnię łazienkę dla gości a na górze sypalnia z łazienką i dwa pokoje dla dzieciaków .

Stwierdził , że ma dosyć budek dla ptaków w cenach obłędnych od deweloperów woli własne 4 kąty szyte jak u krawca i stawiane samemu
krezus666
To prawda, ościenne gminy są dużo bardziej korzystne. W niektórych bardzo wręcz przyzwoitych miejscach cena na metrze jest o połowę niższa a metraż dwa razy taki jaki dostalibyśmy w mieście.
xiven
odpowiedzią jest: kloszardzi pęd

ludzie cierpią na lenistwo, ignorują ekonomie, pchają się do miast, dla full zasięgu LTE w ajfonie, dla żabki pod blokiem, nie mają już nawet pomysłu na dobrą pracę w mieście, po prostu się pchają dla wygód

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki