Makarony Polskie liczą na wzrost przychodów w 2020 roku o ponad 20 proc. (wywiad)

2018-10-12 14:20
publikacja
2018-10-12 14:20
fot. Yellowj / YAY Foto

Makarony Polskie, które realizują inwestycje o łącznej wartości 50 mln zł, przewidują, że po ich zakończeniu w 2020 roku zwiększą sprzedaż o ponad 20 proc., z 150 mln zł osiąganych obecnie – poinformował PAP Biznes w wywiadzie Zenon Daniłowski, prezes spółki.

„Przewidujemy, że po zakończeniu realizowanego obecnie programu inwestycyjnego o wartości 50 mln zł, nasz potencjał produkcyjny wzrośnie o 10 tys. ton makaronów i 1,5 tys. ton dań gotowych rocznie. Spodziewamy się, że przełoży się to na wzrost sprzedaży za dwa lata o ponad 20 proc. z obecnego rocznego poziomu 150 mln zł” – powiedział prezes.

„Po zakończeniu instalacji linii będziemy rozwijać produkcję makaronów wysokobiałkowych z soczewicy, ciecierzycy, zielonego groszku oraz makaronów ze zbóż rzadkich oraz dań gotowych w formie zbilansowanego kalorycznie lunchu na plastikowych tackach. W ramach programu inwestycyjnego na lata 2018-2019 wybudowaliśmy już m.in. hale produkcyjne w naszej fabryce makaronów w Rzeszowie oraz w fabryce dań gotowych w Stoczku Łukowskim” – dodał.

Daniłowski powiedział, że dzięki rozszerzeniu produkcji o towary z wyższej półki, spółka będzie realizować większe marże. Samo rozszerzenie - jak zaznaczył - wynika ze zmieniających się preferencji klientów w kierunku wyrobów o wysokiej jakości i prozdrowotnych.

„Już obecnie w naszej fabryce w Rzeszowie możemy produkować różne rodzaje makaronów, ale nasze linie produkcyjne mają moce idące w tysiące ton. Ich zatrzymanie i uruchomienie związane ze zmianą asortymentu jest bardzo czasochłonne i kosztowne. Nowe linie produkcyjne będą bardziej elastyczne, bowiem ich moce są mniejsze” – powiedział prezes.

Dodał, że Makarony Polskie dotychczas wydały w ramach realizacji programów inwestycyjnych 10 mln zł z zakładanych 50 mln zł. Finansowanie całości inwestycji pochodzić ma ze środków własnych i unijnych (po 20 mln zł) oraz kredytów (10 mln zł).

Daniłowski powiedział, że wiosną zarząd Makaronów Polskich może powrócić do planów emisji akcji lub obligacji w związku z pracami nad kilkoma alternatywnymi projektami, takimi jak potencjalna akwizycja na rynku polskim lub budowa fabryki makaronu w Egipcie lub na Ukrainie.

W pierwszym półroczu 2018 roku spółka planowała emisję akcji lub obligacji o łącznej wartości do 9,3 mln zł, jednak podczas czerwcowego walnego odstąpiono od głosowania nad tym punktem.

"Temat emisji akcji lub obligacji nadal pozostaje otwarty. Finansowanie obecnie realizowanego programu inwestycyjnego mamy zagwarantowane. Natomiast, jeśli myślimy o akwizycji podmiotu na rynku polskim lub ekspansji w postaci budowy fabryki makaronu z lokalnym partnerem w Egipcie lub na Ukrainie, gdzie trafia najwięcej naszego eksportu, to wówczas chciałbym wrócić z tym tematem na walne zgromadzenie akcjonariuszy. Wielkość emisji będzie uzależniona od skali projektu” – powiedział prezes.

„Jeśli mówimy o przejęciu jakiegoś podmiotu, to interesuje nas poszerzenie portfolio produktów oparte o przetwórstwo zboża. Prowadzimy rozmowy z kilkoma podmiotami i poinformujemy rynek, jeśli poczynimy ustalenia na ten temat” – dodał.

Daniłowski powiedział, że niezależnie od planów inwestycyjnych, zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy akcjonariuszom z zysku osiągniętego w 2018 i 2019 roku, w kwocie 0,25 zł na akcję.

Po pierwszym półroczu 2018 zysk netto Makaronów Polskich wzrósł do 3,2 mln zł z 3 mln zł, EBITDA zwiększyła się do 7,4 mln zł z 6,4 mln zł, a przychody wzrosły do 76 mln zł z 66 mln zł.

"Zakładamy, że pozytywne tendencje w wynikach utrzymają się także w drugim półroczu” – powiedział prezes.

Zaznaczył, że spółka jest pod presją związaną ze wzrostem cen pszenicy, która po tegorocznych żniwach zdrożała o 20 proc. Dla producentów mąka stanowi 40-50 proc. kosztów produkcji makaronu. W 2019 roku negatywnym czynnikiem będzie natomiast wzrost cen energii oraz deficyt siły roboczej.

Ewa Pogodzińska

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki