MPiT liczy, że wstrzymanie importu wieprzowiny do USA zostanie szybko zniesione

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii liczy, że wstrzymanie importu wieprzowiny do USA szybko zostanie zniesione - poinformował MPiT w komunikacie.

Stany Zjednoczone w czwartek wstrzymały czasowo import polskiej wieprzowiny, tłumacząc, że dostawy produktów pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie z ograniczeniami wz. z afrykańskim pomorem świń (ASF).

(fot. Fotosmurf / YAY Foto)

W ubiegłym tygodniu minister Jadwiga Emilewicz spotkała się z zastępcą ambasadora Stanów Zjednoczonych E. F. Green’em w celu rozwiania nieporozumień wokół handlu wieprzowiną z USA.

"Podczas spotkania Minister Emilewicz oraz Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk przekazali stronie amerykańskiej wyjaśnienia dot. procedur związanych z określaniem stref, gdzie obowiązują restrykcje związane z występowaniem ASF. Wyjaśnili, że mięso, które trafiło na rynek amerykański spełniało wszystkie wymogi przepisów weterynaryjnych, w tym przepisów prawa europejskiego" - napisano w komunikacie.

"Według informacji Głównego Inspektora Weterynarii doszło do pomyłki związanej z określeniem statusu miejsc, z których pochodziło wyeksportowane mięso. Szczegółowe informacje trafiły już drogą formalną do właściwych instytucji w Waszyngtonie. Liczymy, że przedstawione wyjaśnienia spowodują szybką korektę podjętej decyzji. Obydwie strony pozostają w kontakcie roboczym do ostatecznego wyjaśnienia sprawy" - dodano.

Wstrzymanie importu dotyczy mięsa mrożonego, schłodzonego oraz produktów wieprzowych pochodzących z Polski. (PAP Biznes)

map/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil