REKLAMA

Kurs euro bez większych zmian. Wyraźna przecena franka

Krzysztof Kolany2023-05-05 10:33główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-05 10:33

Początek maja przyniósł stabilizację kursu euro poniżej poziomu 4,60 zł. Polska waluta przestała się umacniać wraz z końcem kwietnia, kiedy to notowania euro i dolara osiągnęły wielomiesięczne minima. W dół poszły za to notowania franka szwajcarskiego.

Kurs euro bez większych zmian. Wyraźna przecena franka
Kurs euro bez większych zmian. Wyraźna przecena franka
fot. Valeri Luzina / / Shutterstock

W piątek o 10:33 kurs euro kształtował się na poziomie 4,5899 zł, a więc bez większych zmian względem poziomów z zakończenia czwartkowego handlu. Pomijając pierwszomajowe fajerwerki zaserwowane nam przez zagranicę, notowania euro od początku miesiąca utrzymuje się w przedziale 4,56-4,59 zł. To może być nowy poziom równowagi po tym, jak w kwietniu kurs EUR/PLN obniżył się o ponad 10 groszy i osiągnął najniższe notowania od czerwca 2022 roku.

- Na zakończenie tygodnia oczekujemy utrzymania się kursu EUR/PLN poniżej poziomu 4,60. W przyszłym tygodniu istnieje jednak spore prawdopodobieństwo wzrostu kursu ponad ten poziom w związku z ryzykiem gołębiego przekazu prezesa NBP podczas konferencji NBP po majowej decyzji RPP - napisali w Dzienniku Rynkowym ekonomiści PKO BP.

Reklama

Piątkowym gwoździem programu na rynkach walutowych jak co miesiąc powinny być statystyki z amerykańskiego rynku pracy, które nierzadko wywołują podwyższoną zmienność na parze euro-dolar. Ekonomiści spodziewają się, że w kwietniu w sektorach pozarolniczych przybyło 180 tys. etatów. Ale po środowym odczycie ADP (+296 tys.) faktyczne oczekiwania rynku mogą być znacznie wyższe.

Tym razem może to jednak nie mieć aż takiego znaczenia, ponieważ Rezerwa Federalna najprawdopodobniej zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, wynosząc je do najwyższego poziomu od 2007 roku. Roboty nie zakończył za to Europejski Bank Centralny, który w czwartek także podniósł koszty kredytu (i też o 25 pb.), ale zapowiedział kolejne podwyżki.

W rezultacie kurs EUR/USD pozostał bez większych zmian i od kilku tygodni utrzymuje się w pobliżu 1,10 dolara za euro. A zatem nie zostały w przekonujący sposób przebite lutowo-kwietniowe maksima. W efekcie dolar na polskim rynku w piątek rano wyceniany był na 4,1617 zł po tym, jak pod koniec kwietnia kurs USD/PLN osiągnął przeszło roczne minimum (4,1233 zł).

Tymczasem frank szwajcarski osłabił się w piątek po zaskakującym spadku inflacji CPI w Szwajcarii. W kwietniu Helweci oszacowali wzrost cen koszyka dóbr konsumpcyjnych na zaledwie 0,0% mdm i 2,6% rdr. Ekonomiści spodziewali się wzrostu CPI o 0,2% w ujęciu miesięcznym i 2,8% w skali roku. To co prawda wciąż rezultaty powyżej celu inflacyjnego SNB (0-2%), ale nieco zmniejszają szanse na dalszy wzrost stóp procentowych w Szwajcarii. W rezultacie kurs franka do złotego obniżył się o niemal trzy  grosze, do 4,6700 zł.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
simonsoft8
NBP rozpędza się, chłonie
jankarol
FED i EBC zaostrza politykę monetarną a złotówka umacnia się.
Robią to w złym momencie ale to nie nasza sprawa i RPP powinna poważnie rozważać powolne zmniejszanie stóp procentowych.
Każda firma zaciąga kredyty i jak stopy procentowe będą się obniżać to koszty w firmach też co bardziej spowolni inflacje.
daniel_1
Pensja minimalna w górę od lipca 2023 - 3600 zł i od stycznia 2024 to juz ponad 4 254,40 zł.
Dobre wróżby dla inflacji.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki