REKLAMA

Zdolność kredytowa w hipotekach - różnice pomiędzy bankami maleją

Michał Kisiel2022-05-24 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-24 06:00
Zdolność kredytowa w hipotekach - różnice pomiędzy bankami maleją
Zdolność kredytowa w hipotekach - różnice pomiędzy bankami maleją
fot. EvGavrilov / / Shutterstock

Nieco ponad 600 tys. zł – na taką kwotę finansowania może liczyć czteroosobowa rodzina z dochodem 11,5 tys. zł miesięcznie. Rozstrzał szacunków przygotowanych przez banki nie szokuje, chociaż zdarzają się instytucje przygotowujące nad wyraz skromne symulacje.

Dwójka dzieci na utrzymaniu, dwa samochody w gospodarstwie domowym i dwa źródła dochodów z umów o pracę na czas nieokreślony – tak prezentowały się podstawowe założenia majowej edycji rankingu kredytów hipotecznych. Przyjęliśmy, że o finansowanie stara się małżeństwo, które ma co miesiąc do dyspozycji 11,5 tys. zł.

Współkredytobiorcy są po trzydziestce. Założyliśmy, że nie mają innych zobowiązań w bankach i firmach pożyczkowych. W historii kredytowej odnotowanej w BIK nie widnieją żadne negatywne wpisy.

Zdolność kredytowa przy 20-procentowej wpłacie

Banki przygotowały symulacje, w których oszacowały maksymalną zdolność kredytową profilowych klientów. Tylko w trzech instytucjach rodzina mogłaby uzyskać finansowanie na kwotę przekraczającą 600 tys. zł. Przy 30-letnim okresie spłaty i ratach równych najwyższą kwotę gotów byłby zaproponować BNP Paribas Bank – 615 tys. zł.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Szacunki maksymalnej zdolności kredytowej profilowej rodziny (dochód netto 11,5 tys. zł miesięcznie, LTV 80 proc., na 30 lat, rata równa)

Lp.

Bank

Maksymalna szacunkowa zdolność kredytowa

Rata równa przy maksymalnym wykorzystaniu zdolności kredytowej (1)

DSTI – relacja raty do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego

Maksymalna cena nabywanej nieruchomości (przy 20-proc. wkładzie własnym)

1.

BNP Paribas Bank

615 644 zł

4 782 zł

41,6%

769 555 zł

2.

Bank Pekao

610 400 zł

4 335 zł

37,7%

763 000 zł

3.

Santander Bank

610 376 zł

4 509 zł

39,2%

762 970 zł

4.

Alior Bank

597 781 zł

4 546 zł

39,5%

747 226 zł

5.

Credit Agricole

591 015 zł

4 230 zł

36,8%

738 769 zł

6.

mBank

580 026 zł

3 131 zł

27,2%

725 033 zł

7.

PKO BP

569 400 zł

4 190 zł

36,4%

711 750 zł

8.

BOŚ

566 236 zł

4 386 zł

38,1%

707 795 zł

9.

ING Bank Śląski

554 669 zł

4 031 zł

35,1%

693 336 zł

10.

Bank Millennium

549 000 zł

4 086 zł

35,5%

686 250 zł

11.

Bank Pocztowy

332 883 zł

2 560 zł

22,3%

416 104 zł

(1) Miesięczna rata oszacowana na podstawie oprocentowania stosowanego przez bank dla profilowych klientów.

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji od banków, 5-12.5.2022 r.

Przestrzeń dzieląca szacunki banków w maju była stosunkowo niewielka. Jeśli wyłączymy z porównania Bank Pocztowy, który w symulacji wyznaczył maksymalną dostępną kwotę zdecydowanie niżej niż pozostali uczestnicy, to różnice nie przekraczały 65 tys. zł.

Profilowi klienci mogliby, wykorzystując w pełni zdolność kredytową, nabyć nieruchomość wartą do 770 tys. zł. Wraz ze wzrostem stóp procentowych dostępna kwota finansowania będzie maleć, a na obniżenie bankowych szacunków wpływ miały także ostatnie zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, kierujące kredytodawców w stronę bardziej konserwatywnych założeń podczas oceny finansowej wydolności klientów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy

Komentarze (52)

dodaj komentarz
dareku87
Rynek się normalizuje, ogólnie teraz jeśli ktoś ma zdolność jest niegłupi okres na wzięcie kredytu na mieszkanie. Wiadomo, że stopy zmaleją, tu wszyscy jadą na jednym wózku, a to rzecz na kilkadziesiąt lat. Natomiast na rynku mieszkaniowym jest przestój, przez co można wynegocjować sobie jakieś obniżki. Ja teraz myślę o mieszkaniu Rynek się normalizuje, ogólnie teraz jeśli ktoś ma zdolność jest niegłupi okres na wzięcie kredytu na mieszkanie. Wiadomo, że stopy zmaleją, tu wszyscy jadą na jednym wózku, a to rzecz na kilkadziesiąt lat. Natomiast na rynku mieszkaniowym jest przestój, przez co można wynegocjować sobie jakieś obniżki. Ja teraz myślę o mieszkaniu na wynajem, mikroapartamencie Modern Space w Warszawie.
mkg
11,5k (zakładam że netto) albo więcej to zarabia para informatyk + finansistka w kilku dużych miastach i to nie od razu, w takim Krakowie szacuje się 10% mieszkańców pracuje IT, z czego 80% już ma spłacone albo spłaca lokum i z pozostałych trzeba odliczyć ile faktycznie pracuje zdalnie i już nie wróci (firmy w pandemii zatrudniały 11,5k (zakładam że netto) albo więcej to zarabia para informatyk + finansistka w kilku dużych miastach i to nie od razu, w takim Krakowie szacuje się 10% mieszkańców pracuje IT, z czego 80% już ma spłacone albo spłaca lokum i z pozostałych trzeba odliczyć ile faktycznie pracuje zdalnie i już nie wróci (firmy w pandemii zatrudniały skąd się da, biura dzisiaj otwarte ale coś chętnych nie ma). Także jak chcecie być rzetelni to zróbcie analizę dla mediany zarobków np. dla pary z Warszawy.

Rząd pomoże zaakredytowanym tak jak frankowiczom (ile lat o tym było gadki?), byle do wyborów. Kryzys gospodarczy dopiero przed nami. Mieszkania przy tych cenach niesprzedawalne. Nieciekawie się robi dla wszystkich.
rekin1986
Gdzie Ci wszyscy marzyciele o niekończących się wzrostach wartości nieruchomości

Jak w zesżłym roku w lipcu był artykuł para z dochodem 11 tys może dostać 1,4 mln kredytu to się kazałem wszystkim popukać w czoło bo stopy pójdą do góry to zdolność spikuje w dół conajmniej o połowę

Nazywano mnie foliarzem i peroniarzem
Gdzie Ci wszyscy marzyciele o niekończących się wzrostach wartości nieruchomości

Jak w zesżłym roku w lipcu był artykuł para z dochodem 11 tys może dostać 1,4 mln kredytu to się kazałem wszystkim popukać w czoło bo stopy pójdą do góry to zdolność spikuje w dół conajmniej o połowę

Nazywano mnie foliarzem i peroniarzem i na czyje wyszło poleciała zdolność w dół czy nie poleciała a poleci jezcze bardziej po kolejnych podwyżkach stóp procentowych

Współczuje wszystkim którzy się wpakowali na samej górce i dzisiaj mają ratę hipoteki x 2 z dnia podpisania umowy

Bądźmy szczerzy podwojenie gotówki w obiegu musi się skończyć się inflacją nie ma bata Zwiększenie podaży pieniądza o 100 procent wartości nominalnej i ponad 10 procent pkb w krótkim czasie musi odbić się na inflacji nie ma na to mocnych

Nie odbijało by się gdyby stopy były conajmniej 2 pp powyżej inflaccj i plus podatek belki

Na dzisiaj stopa referencyjna musiała by wynosić conajmnej 15 procent przy takiej stopie to hipoteki , leasingi i obrotówki firmowe oraz finanse publiczne z miejsca na łopatkach

Z długów wychodzi się zawsze na dwa sposoby albo inflacją dewaluując dług stopniowo albo twardym resetem tego drugiego żaden bank centralny nie lubi bo z miejsca wauta pikuje w dół nie rzadko o ponad 90 procent więc wolą skubać oszczędzających bo ich jest mniej niż kredyciarzy z hipotekami
monopoly_man
należy jak najszybciej dokonać obniżek stóp procentowych aby stworzyć silny impuls inwestycyjny w Polsce. Nie dajcie się zawistnym ludziom, którzy nie mają pracy, albo mają niskie dochody lub mieszkają z mamusiami. W Polsce da się dobrze zarobić. Do roboty. Kto wziął kredyt to wygrał życie bo ceny nieruchów już na przestrzeni 3-4 należy jak najszybciej dokonać obniżek stóp procentowych aby stworzyć silny impuls inwestycyjny w Polsce. Nie dajcie się zawistnym ludziom, którzy nie mają pracy, albo mają niskie dochody lub mieszkają z mamusiami. W Polsce da się dobrze zarobić. Do roboty. Kto wziął kredyt to wygrał życie bo ceny nieruchów już na przestrzeni 3-4 ostatnich lat wzrosły o ponad 40% w największych miastach. I będą dalsze wzrosty. Tylko zawistnym ludziom, który nie posiadają niczego oraz bankierom zależy na dalszych podwyżkach stóp procentowych. Ale wygramy z wami - zobaczycie i będzie wam łyso jeszcze.
chojnak
Tak "miszczu"! Rozdajmy wszystkim, na lewo i prawo jak leci, po okrągłej bańce. Plus dodatkowo po 5000 zł dochodu gwarantowanego na głowę miesięcznie! A co, mało? To po dwie bańki na mieszkanie i po 10tys miesięcznie. Niech nikt już nie pracuje a wszystko się wszystkim będzie po prostu należało. Kawalerka w Kozich Łapkach Tak "miszczu"! Rozdajmy wszystkim, na lewo i prawo jak leci, po okrągłej bańce. Plus dodatkowo po 5000 zł dochodu gwarantowanego na głowę miesięcznie! A co, mało? To po dwie bańki na mieszkanie i po 10tys miesięcznie. Niech nikt już nie pracuje a wszystko się wszystkim będzie po prostu należało. Kawalerka w Kozich Łapkach będzie wtedy chodziła po 100 miliardów PLN a bochenek chleba po tysiaku albo i dwa! Kilo kiełbasy po tysiaku. Was, zwolennicy pompowania pustej kasy, hodowania baniek i tuczenia inflacji to powinno się leczyć farmaceutycznie. BOGACTWO BUDUJE SIĘ PRACĄ I OSZCZĘDZANIEM A NIE KONSUMPCJĄ NA KREDYT!
kazikwaw
„ Tylko zawistnym ludziom, który nie posiadają niczego oraz bankierom zależy na dalszych podwyżkach stóp procentowych. Ale wygramy z wami - zobaczycie i będzie wam łyso jeszcze.”

Nie, nie tylko tego typu ludziom. W zasadzie każdemu, kto ma jakiekolwiek pojęcie o ekonomii powinno zależeć, by stopy procentowe były na „odpowiednim
„ Tylko zawistnym ludziom, który nie posiadają niczego oraz bankierom zależy na dalszych podwyżkach stóp procentowych. Ale wygramy z wami - zobaczycie i będzie wam łyso jeszcze.”

Nie, nie tylko tego typu ludziom. W zasadzie każdemu, kto ma jakiekolwiek pojęcie o ekonomii powinno zależeć, by stopy procentowe były na „odpowiednim poziomie”.
Koszt kapitału (a tym są stopy procentowe) powinien być adekwatny do jego rzeczywistej wartości, ponieważ to pozwala wracać gospodarkom do równowagi i się „oczyszczać”.

PS. Przestań spłacać swój kredyt, a wtedy zobaczysz jakim jesteś „właścicielem” tej "swojej" nieruchomości kupionej za cudze pieniądze ;-)
drzaraza
Połowa życia w niewoli.
wibor3m10procent
23 maja 2022 (pn)
WIBOR

3M: ↗️ 6,48%⚠️ (było 6,46%)
6M: ↗️ 6,70% ⚠️(było 6,69%)
1Y: ↗️ 6,81% (było 6,80%)

POLONIA ON:↘️4,90% (było 4,91%)

*stawki WIBOR publikowane są o godz 23:00
*obecnie stopa w NBP to 5,25%
*3/6M na FRA ↘️ do ok 7,5% z 8%
*kolejna podwyżka prawdopod o 75pb
ehud
Dzisiaj WIBOR 3M wzrósł o 0,02 p.p. do 6,50%

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki