REKLAMA

Kraków: CBA zatrzymało 14 podejrzanych o wyłudzenia ok. 49 mln zł

2016-09-30 12:12
publikacja
2016-09-30 12:12

14 osób, podejrzanych o wyłudzenie ok. 40 mln zł i 9 mln zwrotu podatku VAT, zatrzymali funkcjonariusze krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy prokuratury Regionalnej w Krakowie prok. Włodzimierz Krzywicki.

/ YAY Foto

Jak podało Centralne Biuro Antykorupcyjne, proceder odbywał się w latach 2013-2015 i dotyczył wyłudzenia dofinansowania z UE na nieistniejącą inwestycję. Wśród osób zatrzymanych są prezesi oraz pracownicy spółek uczestniczących w procederze wyłudzenia dotacji oraz podatku VAT. Śledztwo jest prowadzone w całości przez Delegaturę CBA w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Agenci CBA przeszukują 24 miejsca na terenie województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, śląskiego, opolskiego i wielkopolskiego - podano w komunikacie CBA.

Zdaniem prokuratury, zatrzymane osoby brały udział lub były zaangażowane w działalność zorganizowanej grupy przestępczej, działającej głównie na terenie województwa świętokrzyskiego, popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę.

Polegały one na wyłudzaniu środków unijnych przeznaczonych na dofinansowanie projektów o innowacyjnym charakterze oraz nienależnego zwrotu podatku VAT. Środki te następnie transferowane były na konto wielu powiązanych spółek, w tym również mających siedziby w krajach stanowiących tzw. raje podatkowe. Celem tego procederu było ukrycie ich przestępczego pochodzenia i ponowne wprowadzanie do obrotu - informuje prokuratura.

"Zatrzymani stanęli pod zarzutami doprowadzenia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Finansów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 40 milionów złotych, uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w wysokości około 9 milionów złotych na szkodę Skarbu Państwa, a także prania brudnych pieniędzy" poinformował prok. Krzywicki.

Z uwagi na fakt, iż śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratura nie udziela bliższych informacji o sprawie. (PAP)

hp/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~RepublikaTV
Dla czego taka cisza o banku z Nadarzyna ? Wyprowadzono z niego ponad 2 miliardy zł. Np.: jeden z kredytów na 300 milinów wyparował zabezpieczony gruntem wartym 50 tys. zł. Cisza ? Bo co ? Tym bankiem od lat zarządzali kolesie ? Gdzie był KNF?
~kraken
O zatrzymaniach w Nadarzynie już był artykuł. Więc akurat serwis bankier.pl o tym nie milczał.
~bk2b
No to teraz się nie dziwię że Państwo Polskie było teoretyczne....Polska 77 lat temu poniosła ciężkie straty w wojnie obronnej września 1939 roku... Dopiero w roku 2015 nasz kraj otrząsnął się z k () munistoczno oligarchiczno mafijnej działalności zdegenerowanych "polaków" Chwała i Cześć Bohaterom....

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki