REKLAMA

"Komunikacja NBP zapewnia wiarygodność polityki pieniężnej". Bank odpowiada na zarzuty NIK

2022-07-27 14:12
publikacja
2022-07-27 14:12
"Komunikacja NBP zapewnia wiarygodność polityki pieniężnej". Bank odpowiada na zarzuty NIK
"Komunikacja NBP zapewnia wiarygodność polityki pieniężnej". Bank odpowiada na zarzuty NIK
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Narodowy Bank Polski twierdzi, w odpowiedzi na zarzuty Najwyższej Izby Kontroli dotyczące jakości komunikacji banku w 2021 r., że jego polityka komunikacyjna zapewnia wysoki poziom przejrzystości i wiarygodności polityki pieniężnej - wynika z odpowiedzi prezesa NBP na wystąpienie pokontrolne NIK, które Izba udostępniła na wniosek PAP Biznes.

NIK w wystąpieniu pokontrolnym z wykonania założeń polityki pieniężnej w 2021 r. zawnioskował o przeprowadzenie analizy polityki informacyjnej NBP pod kątem podniesienia jej efektywności w realizacji celu podstawowego oraz przejrzystości i wiarygodności w relacjach z otoczeniem.

Wynika to z oceny Izby, że w 2021 r. sposób komunikacji RPP z rynkiem w zakresie polityki pieniężnej miał negatywny wpływ na postrzeganie procesów inflacyjnych. NIK ocenił ponadto, że komunikacja RPP w 2021 r., jak i zmiany w regulaminie pracy Rady, obniżyły transparentność i efektywność działań Rady w zakresie jej decyzji monetarnych.

Zgodnie z obowiązkiem przewidzianym w ustawie o NIK, NBP poinformował Izbę o sposobie wykonania wniosku pokontrolnego.

"Działania Narodowego Banku Polskiego w zakresie komunikacji polityki pieniężnej są na bieżąco analizowane, a narzędzia komunikacji wykorzystywane przez NBP są zgodne z praktyką stosowaną przez inne banki centralne. Treść komunikacji NBP jest dostosowywana do prowadzonej polityki pieniężnej NBP, uwzględniając zmieniające się w czasie uwarunkowania makroekonomiczne" - napisał prezes NBP Adam Glapiński.

Cytaty z Glapińskiego

Przypominamy, co prezes NBP mówił o stopach procentowych i inflacji przez ostatnie trzy lata.

 

Prezes wskazał w piśmie, że bank publikuje dokumenty, w których Rada Polityki Pieniężnej przedstawia cele, strategię i instrumenty polityki pieniężnej - są to "Założenia polityki pieniężnej" na kolejny rok oraz "Sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej" za poprzedni rok.

Ponadto po każdym posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej NBP publikuje "Informacje po posiedzeniach RPP" oraz "Opisy dyskusji na posiedzeniach RPP".

NBP wskazał dalej, że regularnie publikuje także "Raporty o inflacji", w których szeroko przedstawiana jest ocena Rady dotycząca sytuacji gospodarczej, a także projekcje inflacji i PKB zawierające ocenę NBP perspektyw makroekonomicznych polskiej gospodarki.

Bank centralny przypomniał, że po każdym posiedzeniu decyzyjnym Rady odbywa się także konferencja prasowa prezesa NBP, podczas której omawiane są podjęte przez Radę decyzje wraz ich uwarunkowaniami, a także udzielane są odpowiedzi na pytania dziennikarzy. Ponadto prezes NBP oraz członkowie Rady wypowiadają się w mediach oraz publikują artykuły w prasie, prezentując swoje indywidualne poglądy w zakresie polityki pieniężnej.

"Świadczy to o wysokim poziomie pluralizmu w Radzie oraz o dużej transparentności komunikacji Rady z opinią publiczną" - dodaje NBP.

"Podsumowując, Narodowy Bank Polski prowadzi aktywną politykę komunikacji z otoczeniem, co zapewnia wysoki poziom przejrzystości i wiarygodności polityki pieniężnej oraz wspiera realizację ustawowych celów NBP, w tym celu podstawowego" - konkluduje pismo prezesa NBP.

Od maja 2020 r. do września 2021 r. RPP utrzymywała stopę referencyjną na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. W październiku 2021 r. Rada rozpoczęła cykl podwyżek stóp i na kolejnych 10 posiedzeniach z rzędu podniosła główną stopę łącznie o 640 pb. do 6,50 proc. w lipcu br.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na początku lipca, że RPP zbliża się do końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ale być może stopy proc. nie osiągnęły jeszcze szczytu. Prezes zaznaczył jednocześnie, że być może stopy proc. nie będą dalej podwyższane, jeżeli inflacja w wakacje osiągnie szczyt, a potem będzie spadać.

W połowie lipca w mediach społecznościowych zostało opublikowane nagranie, na którym prezes NBP, zapytany na sopockim molo przez kobietę podającą się za działaczkę Agrounii, zasygnalizował, że RPP może podnieść stopy procentowe jeszcze tylko raz - o 25 pb. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (33)

dodaj komentarz
lancealot
"wiarygodność polityki pieniężnej" najlepiej obrazuje kurs złotego do każdej ważniejszej waluty...
jan888
"Komunikacja NBP zapewnia wiarygodność polityki pieniężnej" - zapewne chodzi o tą komunikację na molo w Sopocie ;).
ssmentek
Jak by NBP nie dodrukował kasy w okresie 2020-22 to inflacja i tak by była. Na dodatek byśmy mieli masowy upadek firm i bezrobocie na poziomie 40%. Najlepsze nasze firmy zostały by wykupione przez podmioty zagraniczne (za pustą kasę którą tamtejsze banki drukowały), a reszta by zwyczajnie poszła na zieloną trawkę. Tych pieniędzy Jak by NBP nie dodrukował kasy w okresie 2020-22 to inflacja i tak by była. Na dodatek byśmy mieli masowy upadek firm i bezrobocie na poziomie 40%. Najlepsze nasze firmy zostały by wykupione przez podmioty zagraniczne (za pustą kasę którą tamtejsze banki drukowały), a reszta by zwyczajnie poszła na zieloną trawkę. Tych pieniędzy nie dało się "pożyczyć". Pożyczyć mogliśmy tylko pusty pieniądz drukowany przez obcy bank centralny, co dało by tą samą inflację plus odsetki do spłaty. Dajcie sobie spokój z tym zaśmiecaniem forum, bo to naprawdę nikogo nie przekona. Tylko dajecie dowód swej głupoty tymi nienawistnymi wpisami :)
jan888
W Polsce inflacja jest 2 razy wyższa niż w cywilizowanych krajach i w większości państw Unii. Za tą mega PIS-inflację rachunek i tak zostanie wystawiony polskiej gospodarce, i będzie on wyższy, niż w przypadku państw o umiarkowanej inflacji.
ssmentek odpowiada jan888
Kraje naszego regionu które przyjęły euro mają jeszcze wyższą inflację niż Polska co wynika z naszego stopnia rozwoju. Taki irracjonalny bełkot o odpowiedzialności PiS za wszystko, leci regularnie i guzik z tego wychodzi :)
tytus22 odpowiada ssmentek
Prawda jest taka że średnia inflacja w krajach unii wynosi o polowe mniej tylko 4 kraje maja więcej a winę ponosi między innymi NBP z Gapą na czele a pamiętliwe są jego wystąpienia typu( grozi nam deflacja ,od nas pożyczają ,a drukował na potęgę a potem za późno podnosili stopy i kredytobiorcy są w szoku bo kolega Jarka sobie nie radzi.
tecdswv4t
Najwyższy czas, aby politycy i państwowi urzędnicy byli karani sądownie za brednie i szurnięte decyzje. Inaczej świat z tego bagna nie wyjdzie drogą pokojową. Bezkarność tych szurniętych elementów doprowadziła świat do katastrofy i posysaną jest jeszcze większym pomocami militarnymi i błędnymi parasolami pomocowymi i finansowym Najwyższy czas, aby politycy i państwowi urzędnicy byli karani sądownie za brednie i szurnięte decyzje. Inaczej świat z tego bagna nie wyjdzie drogą pokojową. Bezkarność tych szurniętych elementów doprowadziła świat do katastrofy i posysaną jest jeszcze większym pomocami militarnymi i błędnymi parasolami pomocowymi i finansowym drukiem połączonym z rozdawnictwem, aby pogrążyć coraz więcej ludzkości w nieszczęściu i inflacji. Tak Polska w ruinie chwała Ukrainie.
nostsherlock
I jak sobie tą odpowiedzialność wyobrażasz, skoro "Zero" jest prokuratorem generalnym i każdy zarzut do któregokolwiek partyjniaka umorzy? W tej sytuacji pozostaje tylko bunt i protest z widłami, innej możliwości nie widzę
tecdswv4t odpowiada nostsherlock
Zgadzam się z tobą, ale nie chciałem tego głośno powiedzieć. I to dotyczy całego świata. Bo ludzie, którzy kształtują naszą obecną rzeczywistość, kompletnie popłynęli, i to grubo a będzie jeszcze grubiej. Bo dług świata i dodruk magicznie nie znikną, a Wojny są tylko podsycane, bo one mają trwać a żeby ustały tylko taki jedyny prawdziwy Zgadzam się z tobą, ale nie chciałem tego głośno powiedzieć. I to dotyczy całego świata. Bo ludzie, którzy kształtują naszą obecną rzeczywistość, kompletnie popłynęli, i to grubo a będzie jeszcze grubiej. Bo dług świata i dodruk magicznie nie znikną, a Wojny są tylko podsycane, bo one mają trwać a żeby ustały tylko taki jedyny prawdziwy mają plan.

jan888 odpowiada nostsherlock
Można sobie wyobrazić odpowiedzialność PISowców po przegranych przez PIS wyborach.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki