REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Jeden z szefów ETA zatrzymany we Francji

2016-11-05 09:26
publikacja
2016-11-05 09:26
Jeden z szefów ETA zatrzymany we Francji
Jeden z szefów ETA zatrzymany we Francji
/ YAY Foto

Mikel Irastorza, jeden z głównych szefów separatystycznej organizacji baskijskiej ETA, został w sobotę aresztowany we francuskiej miejscowości Ascain w Pirenejach - poinformowało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Agenci francuskiej Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI), we współpracy z hiszpańską Gwardią Cywilną, zatrzymali poszukiwanego listami gończymi Irastorzę, który "obecnie zajmuje jedno z najważniejszych stanowisk organizacji terrorystycznej" - głosi komunikat hiszpańskiego MSW.

Zdelegalizowana ETA - Euskadi Ta Askatasuna - oznacza po baskijsku Kraj Basków i Wolność.

Ta organizacja walcząca zbrojnie o niepodległość, jest odpowiedzialna za ponad 800 zabójstw i wyroków śmierci wydanych na wojskowych, policjantów, polityków i przedsiębiorców oskarżanych przez nią o to, że byli czynnymi przeciwnikami autonomii Kraju Basków.

20 października 2011 roku ETA oficjalnie i definitywnie wyrzekła się przemocy, jednak jej członkowie odmówili oddania broni i starali się negocjować z hiszpańskim rządem. Ale rząd premiera Mariano Rajoya odmawiał podjęcia negocjacji i domagał się bezwarunkowego rozwiązania organizacji.

Kraj Basków, jeden z najmocniej przywiązanych do katolicyzmu regionów Hiszpanii, cieszy się obecnie, podobnie jak Katalonia, szeroką autonomią; m.in. ma własny regionalny rząd, parlament, lokalną policję.(PAP)

jo/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Esso
Lubię Basków. To odważny, hardy, solidny, gospodarny i tradycyjny, acz nowoczesny naród.

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki