Jak dopasować pensję niani do jej obowiązków?

Rodzic decydujący się na zatrudnienie niani staje przed trudnym zadaniem określenia zarówno jej zakresu obowiązków jak i wysokości pensji. Jeśli nie wiesz jakie czynniki wziąć pod uwagę przy definiowaniu wynagrodzenia przeczytaj nasz poradnik.

Na początku warto zauważyć, że średnie wynagrodzenie krajowe za pracę niani w Polsce to około 11,34 zł za godzinę, a stawki wahają się od 5zł do nawet 20zł za godzinę.

Aby właściwie określić pensję dla Twojej niani weź pod uwagę następujące czynniki:

* Miejsce zamieszkania – Koszt zamieszkania i życia w danym miejscu generuje określoną potrzebę zysku. Nianie w dużych aglomeracjach potrzebują wyższego zarobku, niż te w mniejszych miejscowościach.
* Doświadczenie – Im większe i bogatsze doświadczenie tym wyższe zarobki. Nastolatki bez doświadczenia oczekują i otrzymują zwykle niższe wynagrodzenie.

Doświadczenie opiekunek należy weryfikować na podstawie przedstawionych referencji.

* Wykształcenie – Opiekunki po studiach pedagogicznych, psychologicznych lub po kursach pierwszej pomocy automatycznie oczekują i zasługują na wyższą stawkę.
* Ilość i wiek dzieci – Jeśli masz więcej niż 1 dziecko możesz spodziewać się konieczności płacenia o 3zł do 7zł za godzinę więcej. Jest to zrozumiałe gdyż opieka nad więcej niż jednym dzieckiem wymaga większej uwagi i odpowiedzialności.
* Zakres obowiązków / aktywność – Stawka zależy od zakresu obowiązków tzn. czy wymagasz, by niania chodziła także z dzieckiem do lekarza lub na spacer. Dodatkowo jeśli niania np. pomaga dziecku w nauce gry na pianinie stawka wzrasta. Każdy obowiązek wymagający dodatkowych umiejętności (prawo jazdy, język obcy, nauka gry na pianinie) podnosi stawkę. Niektórzy rodzice proszą nianię także o wykonywanie dodatkowych czynności takich jak gotowanie czy też sprzątanie. W takich przypadkach również należy zaoferować nieco wyższą stawkę.
* Czas pracy – Czy oczekujesz opieki nad dzieckiem od momentu obudzenia się do chwili zaśnięcia?

Czy niania ma mieszkać z Wami i zapewnicie jej wyżywienie? Gdy niania mieszka z rodziną to zarabia mniej lecz de facto otrzymuje więcej.

* Specjalne oczekiwania – Czy oczekujesz od niani specjalnego zaangażowania lub koncentracji uwagi (np. w przypadku dziecka z nadpobudliwością psychoruchową)? Wraz ze wzrostem „tempa” pracy wzrasta stawka.
* Dodatkowe certyfikaty – Jeśli niania ma ukończone specjalne kursy takie jak kurs pierwszej pomocy lub „Niania na medal” to wynagrodzenie wzrasta o około 20%, gdyż stanowi to gwarancję dobrej pracy opiekunki z dzieckiem, oraz bezpieczeństwa.

Jeśli nadal nie wiesz ile powinieneś płacić niani Twojego dziecka to zapytaj przyjaciół o ich doświadczenia i stawki. Zapraszamy też do przeczytania innych artykułów w naszym poradniku w celu doprecyzowania wiedzy o tematyce opieki nad dziećmi w zakresie doboru najlepszej niani dla Waszej pociechy.

Autor: Sylwia
Źródło: niania.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pani inżynier

Niania i wyższe wykształcenie ?!
Taka dywagacja to już duża przesada. Ja na miejscy pedagoga, nauczycielki czy przedszkolanki lub pielęgniarki, poczułabym się za ten artykuł obrażona !
Nianiami zostają przeważnie Rosjanki i Ukrainki czy Białorusinki. To wśród nich można szukać potencjalnych niań, a nie wśród naszych rodaczek. Jako wykształcona kobieta protestuję, chociaż nie reprezentuję żadnego z wymienionych zawodów.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne