Izrael zapowiada wyłączenie prądu w części Zachodniego Brzegu

Izraelska państwowa spółka energetyczna ogłosiła w niedzielę częściowe wyłączenia prądu "w niektórych strefach" okupowanego Zachodniego Brzegu z powodu zaległości w opłacie rachunków sięgających 440 mln euro.

(fot. Ronen Zvulun / Reuters)

Izraelska Korporacja Elektryczna dostarcza prądu palestyńskiej firmie w Jerozolimie Wschodniej, która dystrybuuje elektryczność na Zachodnim Brzegu, palestyńskim terytorium okupowanym przez Izrael od 1967 roku.

Od niedzieli 22 września - ogłosiła izraelska firma - "zredukujemy dostawy prądu do niektórych miejscowości Zachodniego Brzegu z powodu długu spółki z Jerozolimy Wschodniej".

Dyrekcja firmy wyjaśnia, że poszukiwała "innego rozwiązania", aby skłonić dłużnika do uregulowania należności, ale władze palestyńskie uznały to za "szantaż".

"Rząd okupacyjny usiłował za pomocą sankcji i wykorzystując zaległości w opłatach za prąd wywrzeć nacisk na rząd palestyński, aby skłonić go do zaakceptowania porozumienia, które nie respektowało praw Palestyńczyków i oznaczało podwyżkę cen" - oświadczył w ogłoszonym w niedzielę komunikacie Zafer Melhem, dyrektor departamentu energii we władzach palestyńskich.

Firma izraelska zapowiedziała, że będzie wyłączała prąd części palestyńskich odbiorców na dwie godziny dziennie. Palestyńskie ministerstwo zdrowia wyraziło nadzieję, że wyłączenia nie obejmą służby ochrony zdrowia na Zachodnim Brzegu.

ik/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 49 zbyszek_

konkretnie to 447 milionow euro...

! Odpowiedz
0 4 zenonn

447/JUST
Wartość mienia znajdującego się na terenie Polski, które miałoby być przedmiotem restytucji, nieoficjalnie szacuje się na poziomie pomiędzy 65-300 mld USD.

Read more: http://www.pch24.pl/patrioci-i-milczenie-nad-ustawa-447-just,67419,i.html#ixzz60LDUmjCh

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil