REKLAMA
BADANIE

Hanna Gill-Piątek odchodzi z Polski 2050, Hołownia komentuje

2023-02-08 11:37, akt.2023-02-09 09:09
publikacja
2023-02-08 11:37
aktualizacja
2023-02-09 09:09

Hanna Gill-Piątek poinformowała w środę, że wystąpiła z Polski 2050. Jednym z powodów, jak wyjaśniła, jest rezygnacja ugrupowania Szymona Hołowni z budowania jednej wspólnej listy opozycji.

Hanna Gill-Piątek odchodzi z Polski 2050, Hołownia komentuje
Hanna Gill-Piątek odchodzi z Polski 2050, Hołownia komentuje
fot. GRZEGORZ KRZYZEWSKI / / FORUM

"Podjęłam bardzo trudną decyzję. Dziś opuszczam partię Polska 2050 Szymona Hołowni. Bardzo się cieszę, że Polska 2050 weszła na nową drogę, ale to już nie jest moja droga. Podjęłam tę trudną decyzję, bo przez 2,5 roku całą moją pracę włożyłam w budowę nowej polityki i proszę mi wierzyć, decyzja ta kosztuje mnie naprawdę dużo" - oświadczyła Gill-Piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

"Dziękuję za wspólną i dobrą pracę Szymonowi, wszystkim moim kolegom parlamentarnym, wszystkim ekspertom i wolontariuszom Polski 2050. Wierzę w was i naprawdę mocno trzymam za was kciuki" - dodała dotychczasowa szefowa koła parlamentarnego Polski 2050.

Szymon Hołownia komentuje

Hanna Gill-Piątek podjęła decyzję, że nie jest jej po drodze z naszymi poglądami - szanuję to. Pewnie bliżej jej było do KO, zapewne tak to się skończy. Koło ma już nową przewodniczącą, w tej chwili interesuje nas kampania wyborcza - powiedział lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Hołownia został zapytany w czwartek w TVN 24 o odejście w środę ze swojego ugrupowania Hanny Gill-Piątek, dotychczasowej liderki parlamentarnego koła Polski 2050. W odpowiedzi Hołownia podkreślił, że koło ma już nową przewodniczącą - Paulinę Hennig-Kloskę; jak mówił "widzi, jak zapalony jest nasz zespół".

"Widzę, jaka mobilizacja jest po naszym pierwszym zjeździe, który mieliśmy w Łodzi. To nie jest +pitu pitu+, żeby przykryć to, że Hanka odchodzi, bo odeszła - taką podjęła decyzje, rozumiem, że bliżej je pewnie było do Koalicji Obywatelskiej" - ocenił polityk.

Dodał, że wciąż uważa, że z Gill-Piątek "pracowało się świetnie" i "ma do niej pełne zaufanie". "Ona podjęła decyzję, że nie jest jej po drodze z naszymi poglądami w wielu kwestiach - mówię tu o jednej liście, to z jej oświadczenia wynika bardzo jasno, że jest zwolenniczką tego projektu. Miała, jak rozumiem inne zdanie w sprawie głosowania nad ustawą o Sądzie Najwyższym, tak jest w polityce" - stwierdził, dodając, że to normalne, że drogi polityków się rozchodzą.

Jak mówił, "ten Sejm jest już historią". "Nas interesuje w tej chwili kampania wyborcza" - oświadczył. Na uwagę, że tak wyglądał "początek końca" wielu partii w polskiej polityce, Hołownia odparł, że chce pracować z ludźmi, którzy chcą pracować z nim. "Nie możemy być więźniami opowieści o Nowoczesnej, Ruchu Palikota, wszystkich tych trzecich partiach, które przez ostatnie trzydzieści lato próbowały rozbić duopol. Uczymy się na błędach, ale też jesteśmy w zupełnie innym miejscu" - stwierdził Hołownia.

Dopytywany o stwierdzenie, że Gill-Piątek "bliżej do KO" lider Polski 2050 odparł, że "zakłada, że to się pewnie tak skończy". Dodał, że słyszał od polityków Lewicy - z której list Gill-Piątek została wybrana do Sejmu - że "to nie jest ten scenariusz", by miała ona wrócić do tego ugrupowania.

"Wszystko na to wskazuje, czy tak się skończy - nie wiem, natomiast nie jestem wyznawcą teorii spiskowych o tym, że ktoś chodzi po Sejmie i robi łowy. Taką decyzją Hanka podjęła, szanuję to" - dodał polityk.

Gil-Piątek nakreśliła plany

"Jestem przekonana, że w nadchodzących wyborach po stronie opozycji demokratycznej potrzebny jest przede wszystkim silny blok, zdolny do ostatecznego pokonania partii Jarosława Kaczyńskiego" - podkreśliła posłanka. Wyraziła nadzieję, że jej "dotychczasowa praca będzie kontynuowana". Zapowiedziała, że jej decyzje podczas sejmowych głosowań będą zgodne z tym, co obiecała wyborcom i zgodne z jej sumieniem.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak mówiła, chciałaby, żeby jej odejście z Polski 2050 przebiegło spokojnie i nie chciałaby wywoływać "plotek czy oskarżeń". Zapowiedziała, że będzie posłanką niezrzeszoną. Pytana, czy chce startować w wyborach, odpowiedziała: "zobaczymy, co będzie".

"Jeśli chodzi o funkcje, czasem są sprawy ważniejsze niż funkcje" - zaznaczyła Gill-Piątek. "Jestem małym trybikiem w maszynie demokracji" - dodała. Dopytywana, czy mówiąc o "nowej drodze" ma na myśli sojusz Polski 2050 z PSL, odpowiedziała: "tak".

Hanna Gill-Piątek była szefową koła parlamentarnego Polski 2050 i pierwszą parlamentarzystką, która w 2020 roku przeszła na stronę Szymona Hołowni (z klubu Lewicy).

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Gill-Piątek była zwolenniczką porozumienia Polski 2050 z innymi ugrupowaniami opozycyjnym w sprawie wspólnych list i faktyczna rezygnacja Szymona Hołowni z tej koncepcji oraz wybór porozumienia z PSL był jednym z głównych powodów jej rezygnacji.

Współpraca Hołowni z PSL

We wtorek Szymon Hołownia wystąpił na wspólnej konferencji z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i powiedział, że to początek "jednej wspólnej listy spraw do załatwienia". W kuluarach konferencję komentowano to jako wstęp do budowania wspólnego bloku na wybory.

Gill-Piątek, która w 2019 roku została wybrana do Sejmu z listy Lewicy, była np. zwolenniczką liberalizacji aborcji czy większych praw dla osób LGBT. Nie do końca, jak można usłyszeć od parlamentarzystów, odpowiadał jej pomysł porozumienia z konserwatywnym PSL.

Czołowy polityk ludowców, pytany w środę przez PAP o odejście Gill-Piątek z Polski 2050 uznał to za zwiększenie szans na wspólną listę PSL i Polski 2050. "Baba z wozu, koniom lżej" - skomentował.

Od polityków opozycji można również usłyszeć, że podczas niedawnych negocjacji w sprawie głosowania nad ustawą o Sądzie Najwyższym Gill-Piątek, która reprezentowała Polskę 2050, miała do końca zapewniać, że ugrupowanie Szymona Hołowni nie wyłamie się ze wspólnego bloku. W ostatniej chwili jednak Koło Polski 2050 zmieniło zdanie i zagłosowało przeciw ustawie.

Szymon Hołownia skomentował odejście Gill-Piątek na Twitterze: "Dziękujemy Hannie Gill-Piątek za dwa lata wspólnej pracy. Konsekwentnie w Polsce 2050 budujemy nową politykę. Naszym celem jest obalenie wreszcie rządów PiS" - napisał.

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
dawid_gmyrek
Brejza, Nitras, Jachira, Mucha i Grill mogliby razem utworzyć dość nietuzinkową formację :)
vacarius
Normalnie bym nie głosował na PO ale tu chodzi o demokracje i wolność słowa w Polsce. Wiem ze niektórym się tfu demokracja nie podoba. Ale ma być PIS dyktatura? Jedyna dyktatura która jako tako funkcjonuje to ta Chińska. Tam ludziom zyje się dobrze pomimo dyktatury. Ale u nas robią raczej na wzór putinowski pobożną dyktaturę.
podatnik-
Pani Gill -Piątek pora zadzwonić do Pana Zandberg'a! On też musi mieć dylemat co robi w towarzystwie gdzie jeden jest podwójnym oszustem( Biedroń oszukał Naród/Wyborców już dwa razy, samorządowe w Słupsku - że startował, europejskie - obiecał oddać mandat do PE drugiej na liście). A drugi podwójnym wybrańcem Bogów czyli tow.Pani Gill -Piątek pora zadzwonić do Pana Zandberg'a! On też musi mieć dylemat co robi w towarzystwie gdzie jeden jest podwójnym oszustem( Biedroń oszukał Naród/Wyborców już dwa razy, samorządowe w Słupsku - że startował, europejskie - obiecał oddać mandat do PE drugiej na liście). A drugi podwójnym wybrańcem Bogów czyli tow. Włodzimierz Czarzasty, którego wyraźnie bawi poziom polityki PRLu bis. W PRLu miał wszystko jako syn sekretarza KC PZPR i po nim zostało parę kontaktów a później była prywatyzacja PRLu i "musiał" wziąć udział(MUZA) zostało mu parę groszy to sobie w Spale hotel kupił ciekawe czyje jest pozostałe 30% czyżby ministra sportu tego co go w Kazimierzu agent Tomek poszukiwał ? Pora się ewakuować i na bazie ruchów miejskich, ekologów, etc stworzyć coś co będzie prawdziwą Nową Lewicą?
jenak
Mucha też specjalnie nie jest tam gadatliwa.


dawid_gmyrek
Czasami to może i lepiej siedzieć cicho :)

"Kto wybrał drużyny do tego meczu?" - miała zapytać minister sportu Joanna Mucha podczas spotkania poświęconego organizacji meczu Wisły Kraków z Legią Warszawa.

https://www.rp.pl/pilka-nozna/art13924891-mucha-kto-wybral-druzyny-do-superpucharu
dawid_gmyrek
Ta łódzka działaczka samorządowa i aktywistka miejska, konsultantka w zakresie rewitalizacji, ekspertka samorządowa, publicystka, studentka malarstwa, finalistka ogólnopolskich konkursów z chemii, fizyki oraz szachów, członkowała już wcześniej w Zielonych (2006-2018) i we Wiośnie (2019-2020) - ciekawe czy teraz zrzeknie się posady Ta łódzka działaczka samorządowa i aktywistka miejska, konsultantka w zakresie rewitalizacji, ekspertka samorządowa, publicystka, studentka malarstwa, finalistka ogólnopolskich konkursów z chemii, fizyki oraz szachów, członkowała już wcześniej w Zielonych (2006-2018) i we Wiośnie (2019-2020) - ciekawe czy teraz zrzeknie się posady na Wiejskiej?
samsza
Lewica to solidniejsza marka, dobry ruch. Poza tym nie będzie musiała znosić konserwatywnych obyczajowo chłopów z PSL, jakby projekt wypalił.
Jest wojna, zapotrzebowanie na faceta płaczącego nad konstytucją znacznie spadło, do uzyskania poniżej 5% włącznie; im niestety to grozi.
grzegorzkubik
Bardzo ważne info dla Polski. Jak któregoś dnia dowiemy się, że byt Hołowni popłynął na dno to będzie to wielkie info.
dawid_gmyrek
Podobno Hołownia aż 2-krotnie wstępował do nowicjatu dominikanów :)
jenak odpowiada dawid_gmyrek
Po czym wstąpił do tvn...


Jaja, pane, jaja.

Stan Tyminski ma się z czego śmiać. Przebijają jego markę o kilka długości.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki