REKLAMA

Europol: w 3 krajach UE zatrzymano 36 podejrzanych o pranie pieniędzy

2016-11-29 17:57
publikacja
2016-11-29 17:57
Europol: w 3 krajach UE zatrzymano 36 podejrzanych o pranie pieniędzy
Europol: w 3 krajach UE zatrzymano 36 podejrzanych o pranie pieniędzy
fot. stevanovicigor / / YAY Foto

We Francji, Belgii oraz Holandii zatrzymano 36 osób w ramach operacji wymierzonej w siatkę przestępczą zajmującą się praniem pieniędzy z handlu narkotykami w Europie - poinformowała we wtorek unijna agencja policyjna Europol.

W tej operacji - która miała miejsce 21 listopada - brało udział 450 funkcjonariuszy. W jej toku przejęto ok. 5,5 mln euro, 800 tys. euro w złocie, 10 kg kokainy i 785 kg konopi.

"Pracuję w Europolu od 16 lat i nigdy czegoś takiego nie widziałem" - skomentował portugalski specjalista Europolu ds. przestępstw finansowych Pedro Felicio.

Przestępcy zatrudniali pracowników, którzy zbierali pieniądze ze sprzedaży narkotyków w różnych krajach UE - ok. miliona euro każdego miesiąca - i dostarczali je do Belgii lub Holandii. Pieniądze trafiały później przez Bliski Wschód do Maroka; transfer następował dzięki systemowi "hawala". Polega on na sieci pośredników będących ze sobą w kontakcie - kiedy jedna osoba w jednym kraju wręcza pośrednikowi umówioną kwotę pieniędzy, pośrednik w innym kraju oddaje taką samą kwotę wskazanej osobie ze swojego kraju. Następuje więc przepływ pieniędzy, ale fizycznie nie przekraczają one granic.

W sumie, w ciągu czterech ostatnich lat, organizacja przestępcza wysłała do Maroka 300-400 milionów euro.

Europol, belgijskie, francuskie i holenderskie władze śledziły działania przestępców od 2015 roku, przy czym unijna agencja włączyła się do śledztwa w lipcu.

W komunikacie unijnej agencji policyjnej podkreślono, że "specjalną rolę" w schwytaniu sprawców odegrała Europejska Jednostka Współpracy Sądowej Eurojust, która ułatwiła wymianę informacji między trzema państwami. (PAP)

ulb/ jbp/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki