REKLAMA
Tour de spółki

Dodatki dla nauczycieli bez zmian. Karta Nauczyciela zostaje

Łukasz Piechowiak2013-04-12 11:30główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2013-04-12 11:30
Na początku kwietnia samorządy wniosły do Trybunału Konstytucyjnego o rozpatrzenie zgodności z ustawą zasadniczą obowiązku wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego przez jednostki samorządu terytorialnego. Chodziło o uchylenie tzw. czternastek dla nauczycieli. Nie udało się, wniosek został odroczony bezterminowo.

pieniądze
Źródło: Thinkstock

Trybunał Konstytucyjny miał w końcu rozstrzygnąć, czy samorządy muszą wypłacać dodatki nauczycielom, chociaż nie mają realnego wpływu na ich pracę. Dodatek został ustalony proporcjonalnie do osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego, zapewniającego osiągnięcie średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Taki przywilej nauczycielom przyznaje ustawa Karta Nauczyciela z 1983 roku.

Samorządom brakuje kasy. Państwu też

Wnioskodawcy twierdzą, że przepis ten jest niekonstytucyjny, bo nałożono na nich obowiązki finansowania pracy nauczycieli, ale nie przekazano im na ten cel funduszy w ramach subwencji oświatowej. Ich zdaniem łamie to zasadę praworządności oraz uderza w gwarancje konstytucyjne samorządu terytorialnego. O co chodzi? Otóż zdaniem samorządów władza centralna nie ma prawa realizować swoich celów rękami jednostek samorządu terytorialnego. Mogłaby, gdyby dawała na ten cel środki. Ponadto nie oszukujmy się, tych pieniędzy po prostu nie ma.

Gdyby TK rozstrzygnął sprawę po myśli samorządowców, to ustawę należałoby zmienić. To z kolei wiązałoby się z ostrym sprzeciwem nauczycieli. Z pustego i Salomon nie naleje. Budżet państwa wymaga nowelizacji, bo okazało się, że był zbyt optymistyczny i w państwowej kasie brakuje pieniędzy. Raczej nie ma szans na zwiększenie subwencji oświatowej, aby wypłacać dodatki.

Karta Nauczyciela w Trybunale Konstytucyjnym» Karta Nauczyciela w Trybunale Konstytucyjnym
Karta Nauczyciela jest kontrowersyjnym aktem prawnym, który nadaje nauczycielom wiele przywilejów nieznanych w prywatnym biznesie, np. utrudnia zwolnienie i zatrudnienie, przyznaje długie urlopy, a także sankcjonuje krótszy niż w innych branżach czas pracy. Nauczyciel jest zawodem zaufania publicznego i jako taki ma swoje prawa.

Kłopot w tym, że mamy niż demograficzny, co oznacza, że nie ma potrzeby zatrudniania tylu pracowników w oświacie co obecnie. Na 5 mln dzieci przypada blisko 600 tysięcy nauczycieli.

Samorządowcy nie stawili się na sprawie

Samorządy mają zgryz, bo są zmuszane do zamykania szkół, ale to zawsze wiąże się z protestami zarówno nauczycieli, jak i rodziców. Dlatego wszelkimi możliwymi sposobami szukają oszczędności w tym zakresie, m.in. w ograniczeniu dodatków do wynagrodzeń. Na przeszkodzie stoi jednak wspomniana wcześniej Karta Nauczyciela.

Niestety, samorządowcy zabierają się do sprawy trochę jak pies do jeża. Sprawa ciągnie się już trzy lata, ale wciąż nie została rozstrzygnięta. Na razie Trybunał Konstytucyjny odroczył ją bezterminowo. Nie wiadomo więc, czy kiedykolwiek dowiemy się, czy zapisy w Karcie Nauczyciela są zgodne z ustawą zasadniczą. Z drugiej strony ten sam Trybunał wyłączył z rozprawy wnioski Rady Gminy w Bochni i Rady Gminy Stoszowice, ponieważ ci wnioskodawcy, mimo że poprawnie powiadomieni, nie stawili się na rozprawie, a mają taki obowiązek.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~PEDAGOG
Mam podstawę by mojego pracodawcę pozwać do sądu za niewypłacanie mi 14-tek. /36 lat pracy w zawodzie/
Czy autor tego artykułu otrzymał wynagrodzenie za te wypociny?
~nlka
Bez komentarza, żenujacy artykuł. Zapraszam zamieńcie sie z nami na tydzień. Nauczycielka.
~Milla
Z chęcią, ale jak Ty wytrzymasz 8-godzinny dzień pracy ?
~Ruda
jakie 14stki?? moja mama jest nauczycielką z 30letnim stażem, żadnych 14ek nie dostaje, wypłacane są tylko 13tk....hmmmm....chyba że się ukrywała przez te wszystkie lata.....
~ss
chyba po to sie poświęcają idą na wymagające studia pracują w stresie żeby jakoś porządnie zarabiać a za niż demograficzny i sytuacje gospodarczą kraju podizękujmy rządzącym sierotom po prlu niedouki i gamonie ciągle te same ryje nie ma na kogo głosować oni tylko sie dostosowują i zmieniają nazwy parti albo idą chyba po to sie poświęcają idą na wymagające studia pracują w stresie żeby jakoś porządnie zarabiać a za niż demograficzny i sytuacje gospodarczą kraju podizękujmy rządzącym sierotom po prlu niedouki i gamonie ciągle te same ryje nie ma na kogo głosować oni tylko sie dostosowują i zmieniają nazwy parti albo idą do innych za łatwo od życia w luksusie odejść nie wolno człowiek to człowiek sie przyzwyczaja
~Płace w samorządówce
Niech się zajmą lepiej zarobkami urzędników w gminach, powiatach, tzw samorządach itd.
Za sztuczne wymyślanie sobie roboty biorą ogromne wynagrodzenia, od wójta po referenta. Wójt w byle siole zarabia ok 12 -15 tyś, zastępcy po 8-9 tyś.... Zamykają szkoły bo "nierentowne" a na to miejsce zatrudniają
Niech się zajmą lepiej zarobkami urzędników w gminach, powiatach, tzw samorządach itd.
Za sztuczne wymyślanie sobie roboty biorą ogromne wynagrodzenia, od wójta po referenta. Wójt w byle siole zarabia ok 12 -15 tyś, zastępcy po 8-9 tyś.... Zamykają szkoły bo "nierentowne" a na to miejsce zatrudniają swojaków w urzędach. Powołują sztuczne spółki samorządowe pod głupawe przedsięwzięcia i tam wsadzają na ogromne pensje kumpli.
Byle zadupie ma własny Aquapark , wybudowany za pożyczone pieniądze , kosztowny w utrzymaniu do którego teraz dopłacają.......Tym się zajmijcie.

Porównajcie liczbę urzędników z 1985 roku i teraz. wzrost o 500%.... a reszta zakamuflowana w spółkach samorządowych..... od śmieci , wody, rozwoju, PR`u, Straży Miejskiej, komunikacji, ...

Narodu ubywa a urzędasów przybywa !!

Odwalcie się od nauczycieli....bo Wasze dzieci będą głupsze od Was.
~Zakłamane zasady
A czy to także dotyczy pseudo nauczycieli tzw. konkordatowych od piekła nieba i rodzących dziewic ???
~lex
"Na 5 mln dzieci przypada blisko 600 tysięcy nauczycieli." zatrudnić jeszcze z 2 miliony z puli bezrobotnych w oświacie, dołożyć 15stki wydłużyć urlopy i skrócić czas pracy - niech uczą postępu
~pulsar
Zasadniczym problemem są rozdmuchane wydatki budżetowe. Każdy wie, że nauczycieli jest za dużo, że 18 godzin pracy tygodniowo to za mało, że bibliotekarz i pracownik kuratorium to żaden nauczyciel. Jednak rząd i TK ma dylemat, albo ruina finansów publicznych, albo poparcie w kolejnych wyborach. Podejrzewam, że łakomi Zasadniczym problemem są rozdmuchane wydatki budżetowe. Każdy wie, że nauczycieli jest za dużo, że 18 godzin pracy tygodniowo to za mało, że bibliotekarz i pracownik kuratorium to żaden nauczyciel. Jednak rząd i TK ma dylemat, albo ruina finansów publicznych, albo poparcie w kolejnych wyborach. Podejrzewam, że łakomi politycy wybiorą tą zabójczą dla kraju, a korzystną dla siebie opcję ....
~azaz
Najlepszym kwiatkiem jest to, że "wniosek został odroczony bezterminowo" ! Ani za, ani przeciw, pytam za co im tam płacą w tym trybunale ? Za odraczanie wniosków bezterminowo ? A POpaprańcy swoją nieprzemyślaną decyzją nałożyli na samorządy tylko nowe obowiązki nie dając funduszy ! Aaa, przepraszam, dają Najlepszym kwiatkiem jest to, że "wniosek został odroczony bezterminowo" ! Ani za, ani przeciw, pytam za co im tam płacą w tym trybunale ? Za odraczanie wniosków bezterminowo ? A POpaprańcy swoją nieprzemyślaną decyzją nałożyli na samorządy tylko nowe obowiązki nie dając funduszy ! Aaa, przepraszam, dają fundusze, tylko w innej postaci uchwalając taki szajs jak ustawa śmieciowa i mówią : wydymajcie sobie swoje społeczności to będziecie mieli np. na nauczycieli ! ! !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki