Karta Nauczyciela w Trybunale Konstytucyjnym

Czternastki nauczycieli w rękach sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Samorządy mają dość dopłacania do pensji pedagogów bez realnego wpływu na jakość ich pracy i żądają zmiany prawa. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

 Związkowcy wyleją dziecko z kąpielą» Związkowcy wyleją dziecko z kąpielą
W przyszły czwartek, 11 kwietnia, Trybunał Konstytucyjny zdecyduje o zasadności uchylenia czternastek dla nauczycieli. Po ponad 3 latach sędziowie orzekną w sprawie zgodności Karty nauczyciela z konstytucją.

Resort edukacji pracuje nad nowelizacją kwestionowanej ustawy - czytamy w gazecie. Jeżeli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zdecydują, że przepisy są niezgodne z ustawą zasadniczą, trzeba będzie uwzględnić ich rozstrzygnięcia. Przychylenie się trybunału do argumentacji gmin sprawi, że minister edukacji będzie musiał radykalnie zmienić sposób wynagradzania nauczycieli - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna".

Z wnioskiem o zbadanie przepisu wystąpiły rady miejskie w Chrzanowie, Inowrocławiu i Zatorze, a także rady gmin Bochni i Stoszowic. Wnioskodawcy kwestionują nałożony na nich obowiązek wypłacania od 2009 roku jednorazowego dodatku uzupełniającego nauczycielom, którzy nie mają zapewnionej średniej płacy zagwarantowanej w ustawie.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna/vey/ab
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Pszczółka

Obciąć też pensje lekarzom, sędziom, urzędnikom wszystkich szczebli i git. Wszyscy widzą ile nauczyciele zarabiają! Nikt jednak nie widzi ile dokładają do interesu! Odkąd pracuję jako nauczyciel nikt nie dał mi grosza na materiał, który wykorzystuję do przygotowania pomocy naukowych dla uczniów. Mój papier, mój prąd do komputera, na którym przygotowuję informacje na zajęcia czy gazetkę, moja farba w drukarce, sporo i to znacznie moich własnych encyklopedii, atlasów, czasopism, itp. bo od zawsze w szkole na takie cele nie przewidziano pieniędzy, biblioteka uboga, a internet tylko w pracowni komputerowej (a dziewięć oddziałów w jednej sali się nie zmieści). W okresie dwudziestoczteroletniej pracy cztery razy zmieniano nam system nauczania i podstawę programową (za każdym razem jakiś kurs przygotowujący lub studia podyplomowe, płatne oczywiście z mojej kieszeni). Urlop mam dłuższy, ale wolałabym mieć krótszy jednak w terminie mnie odpowiadającym (np. na początku września kiedy są tańsze wczasy posezonowe), ale nie ma mowy żebym urlop dostała w czasie trwania roku szkolnego tylko przymusowo w wakacje lub ferie (poświęcane zwykle na jakieś studia czy kursy). Jak ktoś nie zna sprawy do strony praktycznej lepiej niech nie zabiera głosu i się nie ośmiesza w oczach pedagogów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ktoś

Macie rację - dać nauczycielom pensje 1000zł wtedy nasze dzieci będą bezpieczne
w ramionach amatorów, bo żaden wartościowy nauczyciel nie będzie pracować za jałmużnę.

Najlepiej krytykować i mieć najwięcej do powiedzenia nie mając pojęcia o danym zawodzie.
Średnio nauczyciel zarabia 2000zł - na prawdę to jest szczyt marzeń waszym zdaniem?Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zz

No w końcu się za to wzięli!!! Oby sąd orzekł o zniesieniu tej karty!!! Niech w końcu ktoś zrobi porządek z tymi obibokami!!!

! Odpowiedz
0 0 ~nasz kraj

przywileje już dawno powinny być zniesione a jeśli są TO POWINNI KORZYSTAĆ Z NICH WSZYSCY POLACY

! Odpowiedz
0 0 ~Były uczeń

Wreszcie tym nierobom obetną przywileje i będą pracować jak każdy inny - uczciwie.

! Odpowiedz
0 0 ~mala

ale bzdura, pracuje 32 lata nigdy nie dostałam 14 to jakas sciema chyba, ale jak wszyscy tacy madrzy to zapraszam do tego zawodu, kto odważny?

! Odpowiedz
0 0 ~sadsss

A wpuścisz kogolwiek na swoje miejsce? Chętnych są tysiące. W zawodzie nauczyciela jest ostra walka o ciepłą posadkę belfra. Pracują tylko ci z układów w samorządach. Absolwentów bez pracy po studiach kształcących w zawodzie nauczyciela są tysiące. Chętnych jest multum, więc nie pisz bzdur, że nikt by nie chciał! Chciałoby tysiące osób, ale bardzo trudno się na tę z wieloma przywilejami posadkę dostać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ mama ucznia

Nauczycielom należy się również taki sam wymiar urlopu jak każdemu innemu pracownikowi. Różny wymiar urlopu jest równie.z niekonstytucyjny

! Odpowiedz
0 0 ~iza

posiedź kobieto z ferajną uczniów 40 godzin w tygodniu to po miesiącu do wariatkowa trafisz, ze swoim dzieckiem pewnie ledwo wytrzymujesz o ile ja masz, rodzice jakby mogli to by dzieciaki na noc ze szkoły odpberali, bo mieli by wtedy swięty spokój przez cały dzien i wieczór, praca 18 godzin tyg z uczniem jest wystarczajaca , inaczej nauczyciel by wykończył się psychicznie-pracuje w szkole specjalnej, czasem po 3 godzinach mam dośc...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Nauczyciel odpowiada ~iza

Oj oj biedni nauczyciele... Jest tak ciężko tak źle tak tragicznie... to zmień zawód... mamy teoretycznie wolny rynek i demokracje więc tak jak rynek zbytu popyt i podaż tak samo zawody powinny regulować się same. Przywileje w wszystkich grupach społecznych to ingerencja w wolny rynek. Proszę pomyśleć mam 30 lat i za rok idę na emeryturę bo... jestem policjantem szkoła także liczy mi się do lat pracy czyli od 15 roku życia... A jak wiecie 15 lat i już mam emeryturę - wiem nie całą ale "Zbychu" trzy ostatnie wypłaty zawyżył będzie dobrze. Będę pobierał emeryturę może nawet przez 60 lat a mój ojciec pracujący na wysokości mając 66lat będzie pracował na moją emeryturę... Czy dalej jesteście za przywilejami...

P.S. zobaczcie na Amerykę bogaty kraj jacy policjanci patrolują ulice i jedzą pączki są to ludzie po 50... ale Polak.... dobra koniec wywodów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil