DeGiro poddaje się w walce o polskich inwestorów?

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

[Aktualizacja, godz. 14:50] DeGiro, holenderski broker, który szumnie zapowiadał podbój polskiego rynku, zaprzestaje obsługi w języku polskim, co może oznaczać, że odpuszcza walkę o polskiego inwestora. Sama firma jednak dementuje te informacje.

Jak donosi Pan Wojciech, nasz czytelnik korzystający z usług brokera, w serwisie transakcyjnym DeGiro pojawił się komunikat informujący o ograniczeniu obsługi w języku polskim do dnia 2 października. Dla klientów DeGiro z Polski wciąż ma być dostępna obsługa w języku angielskim. Informacje te potwierdził nam także autor bloga „Trading for a living". Nie udało nam się jej jednak potwierdzić u brokera, ponieważ oficjalny przedstawiciel DeGiro w Polsce, Krzysztof Świrk, jak poinformowano nas w biurze firmy, jest w tym tygodniu nieosiągalny.

Z nieoficjalnych informacji do jakich udało nam się dotrzeć, wynika, że do obsługi inwestorów w języku polskim była zatrudniona w DeGiro tylko jedna osoba, której właśnie kończy się umowa o pracę. Już samo to świadczy o tym, że zainteresowanie usługami holenderskiego brokera ze strony polskich inwestorów nie było duże. Potwierdzają to kolejne nieoficjalne informacje, według których decyzja firmy o likwidacji obsługi w języku polskim ma wynikać ze znikomego udziału depozytów zgromadzonych na polskich rachunkach oraz niewielkiej liczby klientów z Polski.

Tymczasem jeszcze w lipcu Gert Jan Holstege, dyrektor operacyjny DeGiro zapewniał nas, że „wzrost w Polsce nabiera tempa i jesteśmy przekonani, że osiągniemy 25 proc. udział w rynku”. Broker nie chciał jednak podać żadnych konkretów dotyczących polskiego rynku.

DeGiro debiutował ze swoją polską ofertą trzy lata temu, odważnie zapowiadając zdobycie 25 proc. udziałów w polskim rynku. Wydawało się, że ma swoim ręku mocny atut – prowizje dla polskich akcji przeciętnie niższe o 80 proc. od polskiej konkurencji. Najprawdopodobniej rzeczywistość polskiego rynku okazała się dla holenderskiego brokera zbyt twarda.

Jednym z czynników mogła być oferta DeGiro, niezbyt dopasowana do potrzeb polskiego inwestora. Brak w ofercie brokera kontraktów terminowych czy spółek z NewConnect, gdzie inwestorzy indywidualni mają znaczny udział w obrotach, mógł zniechęcać potencjalnych zainteresowanych. W takim przypadku nawet najniższe prowizje na akcjach większych spółek mogły nie pomóc, jeśli odbiera się inwestorowi potencjalną możliwość sporego zarobku na tych dwóch rynkach (kontrakty terminowe dają możliwość wyższego zarobku za pomocą dźwigni, spółki na NewConnect cechują się wyższą zmiennością kursów niż spółki z rynku głównego GPW). Najmocniejszą stroną oferty DeGiro jest oferta rynków zagranicznych, bardzo rozbudowana i wyraźnie tańsza niż oferta rodzimych domów maklerskich. Ale tutaj, z dużym prawdopodobieństwem, inwestorzy umieją się posługiwać językiem angielskim, więc obsługa w języku polskim wydaje się nie być takim atutem.

Na rynku biur maklerskich możemy mieć także do czynienia z podobną sytuacją jak na rynku bankowym, gdzie wszystkie badania pokazują nikłą chęć do zmiany banku, w którym mamy założone konto.

DeGiro skarżył się także na kłody rzucane pod nogi przez rodzime instytucje. Izba Domów Maklerskich nie zgodziła się na włączenie brokera do tego branżowego stowarzyszenia, natomiast UOKiK interesował się umowami, jakie zawierał broker ze swoimi klientami.

Aktualizacja:

Już po publikacji artykułu, otrzymaliśmy informację z domu maklerskiego DeGiro, w której Gert Jan Holstege, dyrektor na Wschodnią Europę poinformował portal Bankier.pl, że broker nie zamierza opuszczać polskiego rynku. „Nasz biznes w Polsce jest zyskowny i rosnący” – zapewnił Holstege, zaprzeczając, aby jakikolwiek polski pracownik opuszczał firmę. Jak wyjaśnia Holstege, „z powodu wewnętrznych zmian organizacyjnych, dział obsługi klienta nie jest aktualnie w stanie obsłużyć rosnących potrzeb klientów”. Jak sugeruje przedstawiciel DeGiro, to szybki wzrost biznesu brokera w Niemczech powoduje, że DeGiro jest zmuszone do tymczasowego zaprzestania obsługi w języku polskim. Jednocześnie na stronie domu maklerskiego znajduje się ogłoszenie o pracę na stanowisko "Jr. Business Developer/ Trading Assistant Poland". Miejsce pracy, to stolica Bułgarii, Sofia.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 2 cyklonb

Patrzę się na to zdjęcie powyżej i jednej rzeczy nie mogę zrozumieć- dlaczego weszli ładnych kilka lat temu (nie było ich jeszcze w Polsce) w układ z mafią sydowską sciągającą haracze, mnie od przyznanego lewara ściągnęli 10.000 euro psując transakcję na 200 tysięcy ! na giełdzie towarowej w Londynie (obecnie z tego powodu nie są tam dopuszczeni do obsługi klientów). Czy można być aż tak głupim pejsem ? Po co mnie sprawdzali w Polsce, po ile euro wypadło na osobę (programiści od nich musieli brać udział i musieli mieć udział w zysku z podziału 10 tyś.) Przestępstwo zostało stwierdzone w Holandii przez odpowiednie służby jednakże nie procesowałem się z nimi o zwrot kasy bo to byłby w rzeczywistości proces z mafią działająca u nas co stanowiło zagrożenie dla życia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 20 pacraf

Tak jak napisał wizytator - Izba Domów Maklerskich nie może przeżyć stawek degiro. A artykuł napisany tak aby zrobić największą sensację. Sposnoring z IDM?

Mam konto w degiro, mają super apkę która jest niezła (nie idealna - brakuje mi trochę świeczek na wykresach) samo degiro też nie jest idealne (na GPW tylko parkiet główny - ale to każdy wie)

Natomiast co najważniejsze - CENY. powiedzmy że o 80% niższe (moje transakcje moje kwoty i moje porównanie). Mogę coś sprzedać i odkupić przy małych wachnięciach, ciasne stop lossy i odkupienie, przecież za cenę transakcji mam tutaj conajmniej 4 trasnakcje "gratis"
Ceny zagranicznych transakcji są w ogóle super. ETF za darmo (oczywiście pewne ograniczenia są - poczytajcie na ich stronie)

Naprawdę dajcie szansę degiro - nawet jeśli nie zostanie waszym głównym brokerem, to wykorzystajcie te darmowe ETF zagraniczne , popróbujcie na GPW... a degiro niech umacnia swoją pozycję w PL, wtedy BETON IDM pęknie i zacznie się prawdziwa konkurencja i obniżenie stawek.

Takie mam zdanie i to nie żadna kryptoreklama ani sponsoring...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 mcv

Dokładnie, w innych DM to zakup akcji zagranicznych to np. 38-39 zł samej prowizji!
A w Degiro wielokrotnie mniej, takiego konkurenta to nikt nie lubi i będą wrzucać kłody pod nogi i głosić czarny PR.
Używam i cenię sobie również.

! Odpowiedz
4 91 wizytator

" Izba Domów Maklerskich nie zgodziła się na włączenie brokera do tego branżowego stowarzyszenia" ale jak by DeGiro oferował stawki takie jak reszta hien to by go poklepali po plecach w tym swoim "branżowym stowarzyszeniu".

! Odpowiedz
0 0 cyklonb

DeGiro to zwykłe oszustwo, mi nie wypłacili 50 tys dolarów gotówką które tam miałem tylko je zdefraudowali, a opcje sprzedali bez mojej zgody ze stratą 99,9% najpierw blokując mi całodobowo możliwość wykonywania zleceń na tym papierze. Informują mafię sydowską ściągającą haracze od kredytów (30%) a także korzystają z pomocy mafii gdy chcesz się z nimi procesować - można nie dożyć procesu. W Polsce swego czasu tworzyli przestępczy układ z pracownikami biura maklerskiego BZWBK i... Za sprzedaż bezumowną moich opcji i inne wałki stracili możliwość dokonywania operacji na Londyńskiej giełdzie towarowej, firma aby uniknąć kar powtórnie rejestrowana pod zbliżoną nazwą.
Jakby się kto pytał to ani swojego wsadu ani zysków nigdy nie odzyskałem mimo uznania ich winy przez Holenderską Komisję .....Finansów i Giełd

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

WIG -1,25% 60 391,42
2018-03-16 17:05:01
WIG20 -1,58% 2 285,08
2018-03-16 17:15:00
WIG30 -1,61% 2 649,94
2018-03-16 17:15:00
MWIG40 -0,85% 4 753,70
2018-03-16 17:05:00
DAX 0,36% 12 389,58
2018-03-16 17:35:00
NASDAQ 0,00% 7 481,99
2018-03-16 21:02:00
SP500 0,17% 2 752,01
2018-03-16 20:59:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl