„Czy mogę odkupić od rodziców dom poniżej wartości rynkowej za »Bezpieczny kredyt 2 proc.«?”

Wojciech Boczoń2023-11-20 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-20 06:00

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” wciąż budzi emocje wśród potencjalnych kredytobiorców. Zwracają się Państwo do nas ze szczegółowymi pytaniami na temat różnych zagadnień związanych z tą usługą. Jedna z czytelniczek pyta nas, czy może kupić tylko część domu, a resztę otrzymać w darowiźnie od rodziców. Lub ewentualnie odkupić dom po zaniżonej cenie.

„Czy mogę odkupić od rodziców dom poniżej wartości rynkowej za »Bezpieczny kredyt 2 proc.«?”
„Czy mogę odkupić od rodziców dom poniżej wartości rynkowej za »Bezpieczny kredyt 2 proc.«?”
fot. Krzysztof Kuczyk / / FORUM

- Moi rodzice chcą sprzedać mi dom, a kwota ze sprzedaży zostałaby przez nich przekazana mojej siostrze w darowiźnie – pisze czytelniczka.  - Musiałabym zapłacić 250 tys. zł. Wartość rynkowa domu jest zdecydowanie wyższa.  Nie mam żadnej nieruchomości na własność. Czy mogę wziąć bezpieczny kredyt na 2% i kupić od rodziców część domu za 250 tys. zł a część dostać od nich w darowiźnie? Czy mogę kupić cały dom za 250 tys. zł, chociaż wartość rynkowa jest zdecydowanie większa? – pyta nas pani Anna (imię zmienione).

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jej wątpliwości rozwiewa Grzegorz Granda, ekspert finansowy i dyrektor Oddziału Expander w Lublinie. - Nie można uzyskać „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” na zakup udziałów, więc wariant z częściową darowizną nie będzie zaakceptowany – mówi Grzegorz Granda. Dodaje jednak, że zakup całego domu poniżej wartości rynkowej jest możliwy. - Ustawa tego w żaden sposób nie zabrania. Należy przy tym pamiętać, że nie każdy bank zgodzi się na tzw. „transakcję rodzinną” i każdy przypadek będzie indywidualnie rozpatrywany przez analityka – mówi ekspert.

Dla kogo "Bezpieczny kredyt 2 proc."?

Przypomnijmy, że „Bezpieczny kredyt 2 proc.” to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które ubiegają się o pierwsze mieszkanie i chcą otrzymać finansowanie na preferencyjnych warunkach. W założeniu produkt kierowany jest do ludzi do 45 roku życia. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku spełnić musi przynajmniej jedno z nich.

Zakupiona nieruchomość ma być przeznaczona na zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Nie można więc w niej na przykład prowadzić działalności gospodarczej czy jej wynajmować. Nałożono też ograniczenia kwotowe.  Wkład własny nie może przekraczać 200 tys. zł, a maksymalna kwota kredytu 500 tys. zł w przypadku singli i 600 tys. zł w przypadku par.

Obecnie rozwiązanie to oferują następujące banki:

Jeśli macie pytania dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", piszcie na adres alert@bankier.pl lub redakcja@bankier.pl. Odpowiedzi na nadsyłane pytania publikujemy tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki