Czaputowicz: Polska oczekuje proporcjonalności ze strony Czech w sprawie kontroli mięsa

Szef MSZ Jacek Czaputowicz zadeklarował w piątek w Brukseli, że Polska będzie współpracować z Czechami w sprawie kontroli wołowiny w związku z wykryciem salmonelli, ale oczekuje proporcjonalności jeśli chodzi o skalę tych kontroli.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Jeżeli część naszego mięsa budzi wątpliwości co do standardów sanitarnych, to na pewno trzeba to zbadać. Będziemy współpracować ze stroną czeską, z Komisją Europejską, zgodnie z obowiązującymi procedurami, żeby rozwiać wszystkie wątpliwości. Natomiast oczekujemy tu działania proporcjonalnego, tak jak przedstawiła to rzecznik KE" - powiedział dziennikarzom szef polskiej dyplomacji.

Czaputowicz przyjechał do belgijskiej stolicy, by w jednym z think tanków wziąć udział w debacie dotyczącej przyszłości UE.

Polska wołowina jest od czwartku szczegółowo kontrolowana w Czechach, gdzie zaczęły obwiązywać nadzwyczajne środki wprowadzone po wykryciu bakterii salmonelli w mięsie z Polski. Mięso z Polski nie może trafić na rynek bez certyfikatu upoważnionego laboratorium.

Rzeczniczka KE Anca Paduraru przypomniała w piątek, że państwa UE mają prawo przeprowadzać kontrole żywności trafiającej na ich rynek, ale powinny być one proporcjonalne.

Czaputowicz mówił, że nie trzeba wywoływać niepotrzebnych napięć w tej sprawie. "Natomiast trzeba rzeczywiście wszystko do końca wyjaśnić i spowodować, żeby nie było żadnych zagrożeń dla zdrowia, jeśli chodzi o eksport wołowiny" - oświadczył.

Jego zdaniem to, czy kontrolowanie całej eksportowanej z Polski do Czech wołowiny jest działaniem proporcjonalnym jest kwestią interpretacji. "Trzeba zapoznać się z materią. Na razie jesteśmy na tym etapie, że wyrażamy, także MSZ, wolę uczestniczenia w całym tym procesie odpowiadania na wątpliwości strony czeskiej" - podkreślił minister.

W związku z nowymi czeskimi przepisami przedstawiciele policji i służby celnej kontrolują zawartość ciężarówek oznaczonych jako "transport szybko psujących się towarów". Naruszenie zarządzenia w sprawie tej kontroli jest zagrożone karą w wysokości ponad 78 tys. euro.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil