REKLAMA

Chiny chcą włączyć się do walki z ociepleniem klimatu

2021-09-21 22:16
publikacja
2021-09-21 22:16
Chiny chcą włączyć się do walki z ociepleniem klimatu
Chiny chcą włączyć się do walki z ociepleniem klimatu
fot. Damir Sagolj / / FORUM

Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że jego kraj zamierza aktywnie włączyć się do walki z ociepleniem klimatu i w związku z tym nie będzie budować elektrowni węglowych za granicą.


"Chiny wzmocnią swoje wsparcie dla innych krajów rozwijających się, aby promować zieloną i niskoemisyjną energię i nie będą budować nowych elektrowni węglowych za granicą" – zapewnił Xi.

Obiecał też dostarczyć światu 2 miliardy dawek szczepionki przeciw COVID-19 do końca roku.

Przemówienie Xi zostało nagrane wcześniej i odtworzone podczas posiedzenia ZO ONZ, bowiem chiński prezydent nie przybył do Nowego Jorku.

Xi podkreślił, że Chiny mają pokojowe intencje w stosunkach międzynarodowych i "nie mają zamiaru ani nikogo najeżdżać, ani zastraszać, ani starać się narzucać komukolwiek swojej hegemonii".

"Spory między krajami należy rozwiązywać poprzez dialog i współpracę" - zaznaczył przywódca ChRL. "Sukces jednego kraju nie musi oznaczać porażki innego kraju. Świat jest wystarczająco duży, aby pomieścić wspólny rozwój i postęp wszystkich państw" - podkreślał Xi.

Jak pisze agencja AP, chiński przywódca, nie wymieniając z nazwy Stanów Zjednoczonych, powiedział, że "interwencje wojskowe z zewnątrz i tak zwane transformacje demokratyczne pociągają za sobą wyłącznie szkody". "Musimy dążyć do dialogu i inkluzywności zamiast konfrontacji i wykluczenia" – mówił Xi.

Wcześniej we wtorek amerykański prezydent Joe Biden w czasie swojego przemówienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ nawiązał do konkurencji z Chinami. Prezydent USA zapowiedział, że choć jego kraj będzie "energicznie rywalizować", bronić swoich wartości i sojuszników, to nie będzie dążyć do "nowej zimnej wojny". (PAP)

zm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
dzo_bajden
dlatego na potęgę palą węglem i kopią kryptowaluty
marekpoznan
Cóż za piękna deklaracja! Ja też walczę z ociepleniem klimatu i nie latam do Chin.
xyzq
Tjaaaa... A tymczasem w 2020 roku Chiny oddały do użytku elektrownie węglowe o mocy TRZY RAZY WIĘKSZEJ NIŻ CAŁA RESZTA ŚWIATA (źródło: https://www.energetyka24.com/w-2020-chiny-uruchomily-trzy-razy-wiecej-nowych-elektrowni-weglowych-niz-reszta-swiata). Ale mówić można różne rzeczy, może nawet niektórym fajnie się Tjaaaa... A tymczasem w 2020 roku Chiny oddały do użytku elektrownie węglowe o mocy TRZY RAZY WIĘKSZEJ NIŻ CAŁA RESZTA ŚWIATA (źródło: https://www.energetyka24.com/w-2020-chiny-uruchomily-trzy-razy-wiecej-nowych-elektrowni-weglowych-niz-reszta-swiata). Ale mówić można różne rzeczy, może nawet niektórym fajnie się ich słucha ;) Chiny zrobią TO , CO CHCĄ. Jeżeli to będzie im się opłacało - do 2060 roku przejdą na zieloną energię. A jeżeli nie (co bardziej prawdopodobne) - wybudują kolejne setki GW w węglu i świat może im... nagwizdać ;)
adam.1983
Ale nie będzie budował za granicą, tam będzie czysto i bez CO2 :P
U siebie nic nie zrobią bo im się nie opłaca a inni niech się bujają z drogą transformacją, a my Chiny dostarczymy im każdą ilość paneli PV, więc nie budowanie elektrowni jest naszym ukrytym zyskiem :)
xyzq odpowiada adam.1983
Tak jest, albowiem CO2 jest gazem tresowanym i zostaje tylko nad krajem, który go wyprodukował a nie miesza się równo w całej atmosferze jak inne gazy ;) Ale o tym mości ekolodzy "jakby" zapominają...

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki