REKLAMA

Biden: USA nie chcą nowej zimnej wojny

2021-09-21 17:44
publikacja
2021-09-21 17:44

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek w przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ koniec "ery nieustępliwych wojen" i początek ery "nieustępliwej dyplomacji". Zapowiedział też, że nie chce "nowej zimnej wojny" z Chinami.

Biden: USA nie chcą nowej zimnej wojny
Biden: USA nie chcą nowej zimnej wojny
fot. MediaPunch / / BACKGRID USA

"Stany Zjednoczone zakończyły 20 lat wojny w Afganistanie. Zamykając ten okres nieustępliwej wojny, otwieramy erę nieustępliwej dyplomacji, używania potęgi naszej pomocy rozwojowej (...) obrony demokracji, udowadniania, że niezależnie od tego jak trudne i złożone są nasze problemy, rządy sprawowane przez ludzi i dla ludzi są najlepszym sposobem, by im sprostać" - oznajmił Biden.

Amerykański prezydent w swoim pierwszym przemówieniu w ONZ zaznaczył, że użycie siły militarnej przez USA musi być środkiem stosowanym tylko w ostateczności, a nie "odpowiedzią na każdy problem, który widzimy na świecie". Jednocześnie podkreślił "święte" zobowiązanie Stanów Zjednoczonych wynikające z Traktatu Północnoatlantyckiego.

Biden stwierdził, że świat znajduje się w punkcie zwrotnym, a nowa dekada będzie decydująca dla dalszych jego losów. Wskazał tu na zmiany klimatu, które już teraz "pustoszą każdy zakątek świata", a także na przetrwanie porządku międzynarodowego opartego o zasady i prawa człowieka. Inną decydującą kwestią ma być według niego postęp technologiczny, który "ma potencjał zmienić każdy aspekt ludzkiego istnienia".

"Od nas zależy, czy technologia zostanie użyta do dania ludziom większych możliwości, czy pogłębienia represji" - oznajmił Biden.

Prezydent USA zapowiedział drugie w tym roku podwojenie środków na pomoc zagraniczną przeznaczoną na walkę ze zmianami klimatu i dodatkowe zwiększenie liczby dawek szczepionek przeciw COVID-19 darowanych najbardziej potrzebującym krajom.

Nawiązując do konkurencji z Chinami, Biden zapowiedział też, że choć USA będą "energicznie rywalizować", bronić swoich wartości i sojuszników, to nie będą dążyć do "nowej zimnej wojny".

"Nie chcemy nowej zimnej wojny, ani świata podzielonego na sztywne bloki. Stany Zjednoczone są gotowe pracować z każdym państwem, które stara się o pokojowe rozwiązania wspólnych wyzwań, nawet jeśli mamy intensywne różnice zdań w innych obszarach" - zadeklarował prezydent.

Odnosząc się do niedawnej rocznicy zamachów z 11 września, Biden stwierdził, że USA są dziś innym państwem niż w 2001 roku, bardziej odpornym i lepiej wyposażonym do walki z terroryzmem. Zapowiedział też, że będzie pracował na rzecz niedopuszczenia, by Iran zdobył broń jądrową oraz na rzecz całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Biden był drugim mówcą podczas debaty generalnej na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Debatę otworzył prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, zaś po północy czasu polskiego swoje przemówienie wygłosi prezydent RP Andrzej Duda.

Z Nowego Jorku Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
lorelie
kompromitacja urzędu. Kim jest ten pajac?
mooooo
Więc czekamy że po słownych deklaracjach Bidena zostaną zlikwidowane bazy wojskowe w Europie bo już nam komunizm że strony Rosji nie zagraża a wręcz przeciwnie no i w Azji obie Korei się połącza i bazy też zostaną zlikwidowane niech w tamtym rejonie Chiny wezmą na siebie odpowiedzialność???? Może I tak będzie ale za 50 lat
ajwaj_
Zwyciestwo prez. Putina
Zwyciezca z Syrii, Afganistanu itd
Musi wygrac
ajwaj_
Powiada p.Putin
koniec problemów pandemii, dzieki Bogu > zadnych objawów ubocznych Sputnika, zyje jeszcze :), gospodarka buja sie jak nowa
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Panika w PISi i Ukrainie tymczasowej,
_________________
""W Uzbekistanie prowadzone są zakrojone na szeroką skalę działania antyterrorystyczne

W ciągu ostatniego tygodnia uzbeckie służby bezpieczeństwa zatrzymały ponad 40 bojowników Hizb ut-Tahrir . Wcześniej aresztowano kolejnych 10 ekstremistów z Hizb ut-
Panika w PISi i Ukrainie tymczasowej,
_________________
""W Uzbekistanie prowadzone są zakrojone na szeroką skalę działania antyterrorystyczne

W ciągu ostatniego tygodnia uzbeckie służby bezpieczeństwa zatrzymały ponad 40 bojowników Hizb ut-Tahrir . Wcześniej aresztowano kolejnych 10 ekstremistów z Hizb ut-Tahrir i 29 młodych kobiet z kobiecego skrzydła Hizb.

Jednak zatrzymanie 12 członków innej taszkenckiej komórki, ogłoszone 20 września, ubarwiło ogólny obraz sytuacji. Koordynatorem i opiekunem projektu był obywatel Kirgistanu Makhmudzhon Kholdarov, który od dawna mieszka na Ukrainie. I nie ma w tym żadnego przypadku.

Faktem jest, że ukraińskie służby bezpieczeństwa dosłownie "odżywiają" Hizb ut-Tahrir al-Islami, patronując jego członkom i pomagając im w rozwiązywaniu różnych problemów, w tym w uzyskaniu pozwolenia na pobyt i obywatelstwa.""
dididif
po roosevelcie, amerykańscy komuniści znowu sprzedali Polskę, tym razem maoistowskiej bolszewii. radziecki kryminalista z kremla za krótki.
po_co
Świat nie ma problemów ze zmianami klimatu tylko z problemem myślowym zachodu. Politykom w Europie i w USA wydaje się, że pieniądz bierze się z drukarki.
Tutaj akurat Biden nie ma nic do gadania bo początek upadku USA sięga lat 70 ubiegłego wieku gdy sukcesywnie zaczęto przenosić ciężar produkcji na wschód od granic tego państwa.
Świat nie ma problemów ze zmianami klimatu tylko z problemem myślowym zachodu. Politykom w Europie i w USA wydaje się, że pieniądz bierze się z drukarki.
Tutaj akurat Biden nie ma nic do gadania bo początek upadku USA sięga lat 70 ubiegłego wieku gdy sukcesywnie zaczęto przenosić ciężar produkcji na wschód od granic tego państwa.

Po wojnie skorzystała z tego Europa i to bardzo. Niemniej USA sądziło, że Azja to taki sam rynek jak Europa. W praktyce dzisiaj w zachodniej części świata nie produkuje się już technologii. Jeszcze w minimalnym stopniu robi się to w Polsce i części krajów wschodnich ale najwięcej technologii powstaje w Azji.

To jest problem i tego obawia się USA mówiąc o zimnej wojnie. Jeżeli Chiny ją rozpoczną, a to ma już miejsce to USA nie ma naukowców aby produkować nowe rozwiązania. Potrzeba 30-40 lat aby takich naukowców stworzyć. Chiny ich mają i to widać chociażby na panelach gdzie coraz więcej ciekawych pomysłów pochodzi właśnie z Azji.

W Europie i USA szuka się setnego sposobu wykorzystania długopisu, a w Chinach projektuje się rakiety - niestety.
abcx
Z Hitlerem nieustępliwa dyplomacja "dobrze" działała, podpisywał wszystko pod naciskiem nieustępliwej dyplomacji a potem to wszystko ładnie łamał...
karllos7799
Czyli wojny na horyzoncie....nasz światowy przywódca na kolanach....

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki