Chińskie banki będą spłacać dług po wsze czasy

Pekin, podejmując próbę uporządkowania chińskiego sektora finansowego, wymusił na bankach poszukiwanie nowych źródeł kapitału. Dlatego rozpoczęły one emisję obligacji wieczystych.

(fot. Jason Lee / Forum)

Chińscy bankierzy przez wiele lat omijali krajowe regulacje, prowadząc część najbardziej ryzykownych (i opłacalnych) operacji "w cieniu". Doprowadziło to do napuchnięcia pozabilansowych aktywów banków do astronomicznego poziomu przeszło 300 bilionów juanów na koniec 2017 r. To więcej niż wynoszą aktywa bilansowe chińskich banków.

Zaniepokojony rozwojem sytuacji Pekin podjął próbę uporządkowania i ustabilizowania sektora finansowego (ograniczenia "bankowości cienia"), w celu zredukowania ryzyk narosłych w "krwiobiegu" gospodarki. Część aktywów pozabilansowych ma trafić do oficjalnych ksiąg banków, dlatego potrzebują one więcej środków na spełnienie wymogów kapitałowych, czyli de facto pokrycie ewentualnych strat.

Władze nie pozostawiły jednak banków samych w obliczu nowych, bolesnych i kosztownych regulacji. Pod koniec ubiegłego roku zezwoliły im na sprzedaż obligacji wieczystych. To specyficzny rodzaj papierów dłużnych, których emitent nie wykupuje w określonym terminie (nie spłaca kapitału, chyba że zechce), lecz zobowiązuje się do płacenia odsetek w nieskończoność. Zgodnie z regułami Basel III środki pozyskane z emisji obligacji wieczystych są klasyfikowane jako kapitał Tier 1 (wysokiej jakości).

Ponadto Ludowy Bank Chin, chcąc zachęcić inwestorów do nabywania papierów banków, obiecał ich nabywcom (konkretnie "głównym dealerom", upoważnionym do uczestniczenia w operacjach otwartego rynku - handlowania bezpośrednio z bankiem centralnym), że będą mogli je wymienić na bony skarbowe banku centralnego. Obligacje wyemitowane przez podmioty z ratingiem nie mniejszym niż AA są również akceptowane jako zastaw przy pożyczkach od Ludowego Banku Chin.

Pierwszym chińskim podmiotem, który wyemitował obligacje wieczyste, był Bank of China. W styczniu czwarty największy bank za Murem pozyskał z ich sprzedaży 40 mld juanów. Kupon wyniósł 4,5 proc.

Kilka miesięcy później w jego ślad poszły kolejne banki. Łącznie 9 chińskich banków przeprowadziło w tym roku 10 emisji, o łącznej wartości 455 mld juanów (ok. 250 mld złotych) - informuje Caixin. Najbardziej aktywny był Agricultural Bank of China - trzeci największy bank świata (i Chin) pod względem aktywów - który w dwóch emisjach (w sierpniu i wrześniu) pozyskał ze sprzedaży obligacji wieczystych aż 120 mld juanów. Spośród "wielkiej piątki" chińskich banków emisji nie przeprowadził jeszcze wyłącznie China Construction Bank.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
21 34 sel

A jak Japonia i USA są zadłużone to nawet nikt do końca nie wie, tyle papierów wydrukowano że najwięksi mędrcy nie są wstanie powiedzieć..i przewidzieć.. a nasza drużyna leśnych dziadków wlazła na Niagarę i szykuje się do skoku..

! Odpowiedz
10 34 abcx

Uff całe szczęście że europejskie banki są w znakomitej kondycji i według Mario Draghi euro i banki czeka świetlana przyszłość, mam nadzieje że jego następczyni tego nie zepsuje i z dnia na dzień sytuacja w europejskiej bankowości zmieni się o 180 stopni

! Odpowiedz
13 24 silvio_gesell

BTW w UK też były obligacje bez terminu zapadalności (ang. consol). Wykupili je w 2014r.

! Odpowiedz
9 67 no_comment

Ekonomia 2.0 - wszyscy zadłużeni wszędzie na wszystko. Do tego stymulowanie konsumpcji i wzrostu gospodarczego za pomocą tsunami pustego pieniądza oraz zwalczanie nie mających ochoty brać udziału w tym cyrku za pomocą inflacji. I wielkie zdziwienie, że nieruchomości drożeją.

! Odpowiedz
12 54 piano350

Chiny są już nawet awangardą ekonomiczną świata - obligacje wieczyste. W Europie mamy tylko 100 letnie. Powinni dostać za ten wynalazek nagrodę nobla, tak nasi animatorzy pobudzania gospodarki rozdawnictwem dóbr.

! Odpowiedz
11 30 silvio_gesell

Kupon 4,5% przy inflacji 3,5%. Szału nie ma.

! Odpowiedz
13 21 rekin1986

Chińczycy się tak samo ugotują jak Japonia będzie ten sam cyrk

Najpierw ostry przyrost naturalny później jazda po równi pochyłej w dół

400 procent PKB na minus musi boleć i to mocno a jak spadnie im przyrost naturalny to będą mieli stagflację na zero ani wzrost dochodów ani kosztów bo nie będzie komu zostawić majątku trwałego jak się 40 lat trzymało politykę 1 dziecka w mieście i 2 na wsi to teraz będzie jazda po równi pochyłej w dół jak do końca tego wieku populacja im spadnie poniżej 1 mld to się obudzą tylko , że wtedy będzie musztarda po obiedzie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 40 pan_stanislaw_bezdomny

Polskie czterolatki kupon efektywnie jakieś 2,8%, inflacja oficjalnie 2,6%. Też nie ma szału.

! Odpowiedz
13 14 silvio_gesell odpowiada rekin1986

Też tak myślę. Ale to nie za naszego życia, bo PKB per capita w Chinach jest ciągle 6 razy niższy niż w Japonii. Ponadto w Chinach nie ma takiej bańki na nieruchomościach jaka była w Japonii.

! Odpowiedz
8 10 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Dwunastolatki rodzinne 1% powyżej inflacji po odliczeniu belki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil