REKLAMA
BADANIE

Budowa domu coraz droższa, więc budujemy mniejsze

Marcin Kaźmierczak2020-04-02 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-04-02 06:00

W 2019 r. Polacy wydawali na budowę domu średnio o 70 tys. zł więcej niż rok wcześniej – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl. Choć budowy pochłaniają coraz więcej pieniędzy, powstające domy są coraz mniejsze. Wszystko przez drożejące materiały, robociznę i działki.

Budowa domu coraz droższa, więc budujemy mniejsze
Budowa domu coraz droższa, więc budujemy mniejsze
fot. Pixabay.com /

Według serwisu Oferteo.pl przeciętny koszt budowy domu w 2019 r. wyniósł 532 tys. zł. To o 15 proc. więcej niż jeszcze w 2018 r. Nominalnie, przeciętny Kowalski stawiający własny dom, musiał wydać o 70 tys. zł więcej, niż gdyby zbudował go rok wcześniej. Przyczyniły się do tego rosnące ceny materiałów, drożejące usługi budowlane i bijące rekordy ceny gruntów.

Budowa domu - co podrożało, a co potaniało?

Wzrost kosztów budowy domów jednorodzinnych potwierdza też przeprowadzona w listopadzie 2019 r. analiza Bankier.pl na podstawie danych serwisu Wielkiebudowanie.pl. Według szacunków przedstawionych w artykule „Budowa domu drożeje. Ile kosztuje?” w ciągu roku koszt budowy domu w Polsce wzrósł średnio od 7,4 do 9,8 proc. Koszt osiągnięcia stanu surowego zamkniętego pod koniec października 2019 r. wyniósł średnio 2200 zł/mkw. Oznacza to, że dla domu o powierzchni 100 mkw. było to 220 000 zł, podczas gdy jeszcze w październiku 2018 r. cena oscylowała wokół 2003 zł/mkw., co przy analogicznym metrażu dawało koszt rzędu 200 300 zł.

Najmocniej podrożał montaż okien i budowa stropów – średnio o 32,3 i 20,6 proc. Można było jednak znaleźć materiały i usługi, które były tańsze niż w 2018 r. W październiku 2019 r. mniej trzeba było zapłacić m.in. za prace przy budowie dachu – średnio o 21,8 proc. Biorąc pod uwagę tylko materiały budowlane, najmocniej podrożało stawianie ścian (średnio o 19,4 proc.) oraz stropów (średnio o 8,3 proc.).

Według ankiety przeprowadzonej przez serwis Oferteo.pl., rosnące koszty budowy domu sprawiły, że aż 68 proc. respondentów przeszacowało wydatków na inwestycję. W przypadku 17 proc. przepytanych inwestorów, rozdźwięk między kosztorysem a rzeczywistością wyniósł powyżej 25 proc.

Wyższe koszty, mniejszy dom

Rosnące ceny materiałów i usług budowlanych skłaniają Polaków do budowy coraz mniejszych domów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny dom jednorodzinny zbudowany w 2019 r. miał powierzchnię 133,8 mkw. Był tym samym średnio o 2,2 mkw. mniejszy w relacji do 2018 r. i aż o 11,2 mkw. mniejszy w porównaniu z 2017 r.

Jak z kolei wynika z danych serwisu Oferteo.pl, w 2019 r. Polacy coraz chętniej sięgali po projekty domów mniejszych niż 100-metrowe. Zbudowano ich trzy razy więcej niż w 2018 r.

Drożyzna na rynku działek budowlanych nie odpuszcza

Do rosnących kosztów budowy domów jednorodzinnych przyczyniają się także oczekiwania sprzedawców działek budowlanych. W lutym 2020 r., jak wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl, najwyższe ceny ofertowe parcel budowlanych notowano w Warszawie - średnio 903 zł/mkw. Były one tym samym o 14,7 proc. wyższe niż w lutym 2018 r. Jeszcze mocniej w ciągu roku wystrzeliły kwoty wpisywane w ogłoszeniach sprzedaży działek w Gdańsku (średnio o 26,9 proc.), Katowicach (średnio o 22,2 proc.), Szczecinie (średnio o 28,4 proc.) oraz Kielcach (średnio o 32,7 proc.)

W relacji do lutego 2019 r. wzrosły także oczekiwania osób sprzedających najmniejsze działki o powierzchni do 8 arów. We Wrocławiu wyceniano je średnio na 836 zł/mkw. (+29 proc. r/r), w Krakowie oczekiwano za nie średnio 914 zł/mkw. (+27,1 proc. r/r), a w Warszawie średnio 1334 zł/mkw. (+16,1 proc. r/r).

Wyższe ceny ofertowe niż przed rokiem można było zaobserwować także w przypadku 10-arowych działek. W Warszawie wyceniano je średnio na 948 000 zł, w Krakowie na 647 000 zł, a w Poznaniu na 535 000 zł.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
loginsus
Mam to już za sobą. Wydałem tyle, ile miałem wydać na dom jednorodzinny w technologii prefabrykowanej, która jest bardzo dobrym rozwiązaniem no i szybkim. Tylko radzę wybrać sprawdzoną firmę. Mnie porządną firmę budowlaną polecił kolega z Katowic - JW Budownictwo.
sel
Przecież wymagania wobec budujących stale rosną to badania geologiczne to archeologiczne, to coraz cieplejsze muszą być!!! ściany i dachy , to coraz droższe przyłącza i przekształcenie działki itp itd. a wielkiej Brytanii , czy w USA powszechne są okna z jedną szybą i kanalizacją na zewnątrz ścian razem z rynnami? . Do tego w takim Przecież wymagania wobec budujących stale rosną to badania geologiczne to archeologiczne, to coraz cieplejsze muszą być!!! ściany i dachy , to coraz droższe przyłącza i przekształcenie działki itp itd. a wielkiej Brytanii , czy w USA powszechne są okna z jedną szybą i kanalizacją na zewnątrz ścian razem z rynnami? . Do tego w takim Yorku całe centrum /rynek jest starsze od odkrycia Ameryki i nie wymaga specjalnych modernizacji ba , nawet są zakazane!!!.a gaz, prąd i paliwa są tańsze 30% niż w Polsce..
marianpazdzioch
Czyli drogie, a zatem trudno dostępne jest to co najistotniejsze dla rodziny. Z każdym rokiem coraz bardziej. Tymczasem kartofel i jego słupy mają gęby pełne fgrazesów jak to "pomagają". Tak pomogli, że całkiem się zawaliło i trzeba będzie emigrować.
cyklotron
W OBECNEJ SYTUACJI PISANIE O TYM CO BYŁO W 2019
jest jak pisanie po ile spadło śniegu w pcimu dolnym czy gdzie tam...
NIE MA ZNACZENIA
domy.
240m2 z działka 14ar 2 min do tesco 7 minut do centrum handlowego za 0,5mln.
2 lata temu był za 0,7mln, (domki jednorodzinne na gorce) (pompa ciepla gaz pellet kominek klima
W OBECNEJ SYTUACJI PISANIE O TYM CO BYŁO W 2019
jest jak pisanie po ile spadło śniegu w pcimu dolnym czy gdzie tam...
NIE MA ZNACZENIA
domy.
240m2 z działka 14ar 2 min do tesco 7 minut do centrum handlowego za 0,5mln.
2 lata temu był za 0,7mln, (domki jednorodzinne na gorce) (pompa ciepla gaz pellet kominek klima )

inny dom 170m2 z osobnym garazem dzialka 11ar w centrum powiatowego miasta 0,48mln
a audyt rok temu byl na 0,6mln. (domki jednorodzinne w centrum miasta)(gaz)
co wy mi cisniecie bzdury o 2019.
1a2b
Za to mieszkania są coraz tańsze.:)))
czeslaw2020
Nie mów hop, na ceny nieruchomości wpływa dużo czynników, podażowych, popytowych, za wcześnie, by wyciągać tak kategoryczne wnioski, moim zdaniem.
letni-amarant
Zbudowałem 2 lata temu 4 km od granic Wwy. 900m do kolejki WKD, którą jadę kwadrans do centrum, spacerem do lasu. Dla tych co mogą pracować zdalnie cały rok, polecam.
palestrina
dlaczego jest drożej, koszty utrzymania (w legalnej firmie a nie budowanie Januszami) wzrosły to wiedzą wszyscy, do góry idą materiały budowlane,a w teorii możecie sobie marzyć o bańce która moooze kiedy peknie, załóż firmę jeden z drugim Januszu,a zobaczycie ile wysiłku nalezy w to włożyć, a narazie jak mieszkacie z mamusiami to dlaczego jest drożej, koszty utrzymania (w legalnej firmie a nie budowanie Januszami) wzrosły to wiedzą wszyscy, do góry idą materiały budowlane,a w teorii możecie sobie marzyć o bańce która moooze kiedy peknie, załóż firmę jeden z drugim Januszu,a zobaczycie ile wysiłku nalezy w to włożyć, a narazie jak mieszkacie z mamusiami to wypisujcie bajki
trolley
Zobaczymy za pół roku kto tu ma rację. Albo i szybciej.
excray
Sam/a wypisujesz bzdury. Twoje agresywno/chamskie komentarze przewalają się po różnych tematach. Wypisujesz tezy o wzrostach tylko nie popierasz ich żadnymi danymi. Takie widzimisię. Tylko fakty są takie, że rynek najmu krótkoterminowego się załamał i teraz bruździ na rynku najmu długoterminowego oraz sprzedaży, ludzie tracą pracę/zarobki Sam/a wypisujesz bzdury. Twoje agresywno/chamskie komentarze przewalają się po różnych tematach. Wypisujesz tezy o wzrostach tylko nie popierasz ich żadnymi danymi. Takie widzimisię. Tylko fakty są takie, że rynek najmu krótkoterminowego się załamał i teraz bruździ na rynku najmu długoterminowego oraz sprzedaży, ludzie tracą pracę/zarobki przez co będą musieli sprzedawać mieszkania kupione na kredyt zaciągnięty w latach prosperity. Mieszkaniówka już zalicza pierwsze bankructwa. Ale co tam, na pewno będzie rosło.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki