REKLAMA

Deweloperzy budują coraz mniejsze mieszkania i domy

Marcin Kaźmierczak2020-03-16 15:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-03-16 15:40

Choć w 2019 r. przybyło w Polsce rekordowo dużo nowych mieszkań i domów jednorodzinnych, deweloperzy i inwestorzy indywidualni idą na ilość, a nie wielkość. Nowe mieszkania są coraz ciaśniejsze i mają mniej pokoi. Rośnie za to liczba mieszkań budowanych z przeznaczeniem na wynajem i tych podłączonych bezpośrednio do sieci ciepłowniczej.

W 2019 r. w Polsce oddano do użytku 207 479 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 18 376,6 tys. mkw., co przełożyło się na średnią powierzchnię użytkową mieszkania na poziomie 88,6 mkw. Tym samym lokale oddane do użytku w 2019 r. było średnio o 1,7 mniejsze niż w 2018 r.

fot. Pixabay.com /

Mieszkania i domy coraz mniejsze

Mieszkania i domy jednorodzinne wybudowane w 2019 r. miały łącznie 783 137 izb (czyli pokoi i kuchni). Tych było o 9,8 proc. (69 675) więcej niż rok wcześniej. Liczba izb rosła jednak wolniej niż liczba mieszkań oddawanych do użytkowania (+12,1 proc. r/r), co oznacza, że przeciętne mieszkanie zbudowane w 2019 r. miało mniej pokoi niż oddawane przez deweloperów i inwestorów indywidualnych w 2018 r.

Patrząc na przeciętną powierzchnię mieszkania według form budownictwa, największe lokale oddawali inwestorzy indywidualni. Przeciętny dom jednorodzinny zbudowany w 2019 r. miał 133,8 mkw. i był o 2,2 mkw. mniejszy niż w 2018 r. Mieszkania oddawane do użytku przez deweloperów miały średnio 61,6 mkw., a te przeznaczone na wynajem 56,2 mkw. Taką samą powierzchnię miało przeciętne mieszkanie spółdzielcze. Najmniejsze były mieszkania komunalne – średnio 41,6 mkw.

Trend budowania coraz mniejszych mieszkań będzie najprawdopodobniej postępował. Z wydawanych w 2019 r. pozwoleń na budowę wynika, że zgłoszony do budowy dom jednorodzinny miał mieć średnio 134,6 mkw. powierzchni użytkowej, a mieszkanie w budynku wielorodzinnym średnio 54,9 mkw.

Inwestorzy indywidualni w 2019 r. oddali do użytku co trzecie mieszkanie (33,4 proc.). Deweloperzy byli odpowiedzialni za wybudowanie 63,3 proc. mieszkań. Pozostałe mieszkania (3,3 proc.) powstały w formie spółdzielczej, komunalnej, czynszowej lub jako mieszkania zakładowe.

Więcej mieszkań na wynajem

W relacji do 2018 r. zwiększył się udział mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem (o 2,7 p. proc.). Mniej z kolei (o 2,4 p. proc.) było lokali wybudowanych przez inwestorów indywidualnych.

Największy odsetek tych przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem odnotowano w woj. dolnośląskim (76,6 proc.) oraz mazowieckim (75,7 proc.).

W 2019 r. co piąte mieszkanie zostało zbudowane w woj., mazowieckim (20,8 proc. wartości krajowej). Co dziesiąte postawiono w woj. wielkopolskim (10,7 proc.), dolnośląskim (10,6 proc.) oraz małopolskim (10,5 proc.).

Wskaźnik nasilenia budownictwa (liczba mieszkań oddanych do użytkowania na 1 tys. mieszkańców) wyniósł 5,4. Najwyższą wartość wskaźnika odnotowano w woj. mazowieckim (8,0), pomorskim (7,9) i dolnośląskim (7,6), a najmniejszą w woj. opolskim (2,8) oraz świętokrzyskim i śląskim (po 3,1).

Coraz więcej ciepła z sieci

Wszystkie mieszkania oddane do użytkowania w ubiegłym roku wyposażone były w podstawowe urządzenia techniczno-sanitarne (wodociąg, kanalizację). Wodociąg z sieci posiadało 90 proc. nowych mieszkań, a kanalizację z odprowadzeniem do sieci 80 proc. lokali. W gaz z sieci wyposażonych było 39,4 proc. lokali, natomiast w ciepłą wodę dostarczaną z elektrociepłowni, ciepłowni lub kotłowni osiedlowej – 41,7 proc.

Ogrzewanie z sieci zostało doprowadzone do 41,8 proc. mieszkań (+0,9 proc. r/r). Pozostałe posiadały indywidualne centralne ogrzewanie. Spośród nich 36,4 proc. zostało wyposażonych w kotły na gaz, a 18,3 proc. w kotły na paliwo stałe.

Parter z piętrem

Wśród 85 719 nowych budynków mieszkalnych oddanych do użytku w 2019 r. nich domki jednorodzinne stanowiły 96,6 proc. Pozostała część to budynki wielorodzinne, w ramach których powstało 56,1 proc. wszystkich mieszkań.

Biorąc pod uwagę liczbę pięter, najwięcej (65,8 proc.) nowych budynków miało dwie kondygnacje. Co czwarty (28,6 proc.) miał jedynie parter (+1,7 p.p. r/r). Choć budynków o większej liczbie kondygnacji niż dwie było 5,7 proc., usytuowano w nich 56,6 proc. mieszkań.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
tomako_lunatic
Gdy miesiąc-dwa temu pisałem, że rok 2020 będzie inny dla rynku nieruchomości, niż 2019 nie sądziłem, że aż tak bardzo.
Zapewne nikt tego nie zakładał, ale obecny kryzys (covid-19) zmienia kompletnie reguły gry i wywraca wszystkie dotychczasowe analizy. Bo rekordowa podaż mieszkań, wyjazdy Ukraińców, dodatkowy
Gdy miesiąc-dwa temu pisałem, że rok 2020 będzie inny dla rynku nieruchomości, niż 2019 nie sądziłem, że aż tak bardzo.
Zapewne nikt tego nie zakładał, ale obecny kryzys (covid-19) zmienia kompletnie reguły gry i wywraca wszystkie dotychczasowe analizy. Bo rekordowa podaż mieszkań, wyjazdy Ukraińców, dodatkowy podatek od kolejnych mieszkań, zrobienie porządku z najmem krótkoterminowym są niczym, w porównaniu z tym, z czym mamy (i będziemy mieć) do czynienia.
Obecnie nikt nie mówi o "pogorszeniu koniunktury". Dziś mamy zapowiedź faktycznego kryzysu, którego skutki ciężko będzie przewidzieć - od upadających jednoosobowych działalności, po podważenie globalizacji.
Wystarczy rzut okiem na na rynek akcji, surowców, by zobaczyć, że sytuacja jest bardzo poważna.
Oczywiście rynek nieruchomości jest chyba w tym momencie najmniejszym problemem, ale chyba każdy się z tym zgodzi, że szczyt na nim mamy już za sobą.
W tym momencie nie ma już pytania kiedy bańka pęknie, ale jak bardzo będzie słychać tego echa.
dareku87
Nic isę nie zmieni w tak krótkim czasie, jak będzie trwał wirus. Na chwilę stanie, ale potem wszystko wróci do normy, place budowy też są ciągle aktywne. Osobiście poluję na mikroapartament Modern Space i koronawirus nie zmienia moich planów.
snow84
Oj, musi być już teraz bardzo źle, skoro pojawiają się takie reklamy.
tokio102
UE zamyka zewnętrzne granicę w walce z korona wirusem. przed czym zamykają jak mają najwięcej na świecie zarażonych? Teraz to trzeba zamykać granice UE ale nie dla wjezdzających tylko dla wyjezdzających aby nie roznosili zarazy na inne kontynenty. Zawsze UE było za murzynami, trzeba brać jeszcze kilka lat dofinansowania UE zamyka zewnętrzne granicę w walce z korona wirusem. przed czym zamykają jak mają najwięcej na świecie zarażonych? Teraz to trzeba zamykać granice UE ale nie dla wjezdzających tylko dla wyjezdzających aby nie roznosili zarazy na inne kontynenty. Zawsze UE było za murzynami, trzeba brać jeszcze kilka lat dofinansowania i uciekać z UE
hfjdj
Bo te mieszkanka są pod airbnb i booking budowane :)
cyklotron
z górki bez trzymanki....
już banki dzwonią by wyrównać poziom zabezpieczenia....
A NIE MÓWIŁEM
cyklotron
w przeciwieństwie do wielu tutaj pseudoekspertów fliperów..
ja widziałem spadek cen o 60% w rok....
szykujcie sie
cyklotron odpowiada cyklotron
z samego wig20 wyparowalo 140mld w miesiac ...
zobaczycie jak dziala wirtualny pieniadz w kredycie na 30 lat na 9 krotnosc rocznego dochodu W PRAKTYCE
tokio102
najlepsze eksperty to ci na samym szczycie, udających super analityków, a ich skuteczność na poziomie wróżek....
piotr76 odpowiada cyklotron
Aż tak surowego wymiaru kary jak -60% chyba nie będzie z powodu inflacji, która trochę, przynajmniej nominalne, spadki cen zmniejszy. Ale po ilości wystawianych ogłoszeń widać, że flipperom zaczyna się robić gorąco..

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki