REKLAMA

Beata Szydło nie została przewodniczącą komisji zatrudnienia PE

2019-07-10 15:39
publikacja
2019-07-10 15:39

Za wynikiem głosowania ws. Beaty Szydło stoi środowisko liberalno-lewicowe. Nie mogą się pogodzić z porażką; z tym, że Polska razem z V4 zablokowała zarówno Fransa Timmermansa, jak i Manfreda Webera – powiedziała dziennikarzom w PE europosłanka Beata Mazurek (PiS).

fot. Łukasz Kobus / / FORUM

Była premier Beata Szydło (PiS) w środowym głosowaniu nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Głosowanie na wniosek socjalistów było tajne. W głosowaniu 21 posłów było za kandydaturą Szydło, 27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

„Za tym dzisiejszym głosowaniem stoi środowisko liberalno-lewicowe, które de facto krytykuje nas za nieprzyjmowanie imigrantów, krytykuje nas za to, że demokracja w Polsce zwyciężyła i rządzą ci, którzy rządzą. (...) Nie mogą się pogodzić z porażką (...), z tym, że Polska razem z V4 zablokowała zarówno Timmermansa, jak i Webera” – stwierdziła Mazurek.

Jej zdaniem bezprecedensowe jest to, że w głosowaniu tajnym większości nie osiągnęła jedyna kandydatura. „Widocznie socjaliści i liberałowie bali się z otwartą przyłbicą zagłosować w świetle kamer i swoich kolegów i koleżanek przeciwko naszej kandydaturze” – wskazała.

Szef frakcji EKR Ryszard Legutko (PiS) powiedział dziennikarzom, że to kolejny przykład kłamstwa ze strony kolegów z innych grup politycznych. „Inne były obietnice i inne zachowanie. To jest godna ubolewania nowa jakość, bo tego wcześniej nie było. Jeśli umawialiśmy się na jakieś rzeczy, to było to przestrzegane” – znaczyła.

Przeciwko głosowali socjaliści, liberałowie oraz Zieloni

Przeciwko kandydaturze byłej premier Beaty Szydło na szefową komisji zatrudnienia Parlamentu Europejskiego głosowali w środę przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów oraz Zieloni - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w PE.

Głosowanie na wniosek socjalistów było tajne. W jego wyniku Szydło (PiS) nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE.

"Europosłowie Socjalistów i Demokratów (S&D) zagłosowali przeciwko kandydaturze Szydło. Taka decyzja została podjęta przez grupę" - powiedziało PAP źródło w tej frakcji.

Również źródła we frakcji Odnowić Europę - która zrzesza m.in europosłów z koalicji Renaissance utworzonej przez partię prezydenta Francji Emmanuela Macrona, holenderskiej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji premiera Marka Ruttego czy grupy Belga Guya Verhofstadta - potwierdziły PAP, że ta frakcja głosowała przeciwko, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

Taką decyzję, jak powiedział inny rozmówca PAP z frakcji Zielonych, podjęła również ta grupa. "Zieloni zagłosowali przeciwko, podobnie jak Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę i GUE" - powiedział PAP przedstawiciel grupy Zielonych. GUE to grupa skrajnie lewicowa w PE.

"Głównym powodem było stanowisko premier Szydło w sprawie praw podstawowych, praworządności i LGBTI. (...) Premier Beata Szydło ostro skrytykowała politykę UE dotyczącą imigracji w 2015 r. Między innymi sprzeciwiła się programowi, który miał na celu relokację pewnej liczby syryjskich uchodźców do UE i przeniesienie ich do Polski" - powiedziało w rozmowie z PAP źródło we frakcji Zielonych.

Jak dodało, wpływ na decyzje frakcji o głosowaniu przeciw miała również prowadzona wobec Polski procedura art. 7 traktatu.

Cztery frakcje - Zieloni, Odnowić Europę, Socjaliści i Demokraci oraz GUE - mają w komisji zatrudnienia łącznie 28 europosłów. Przeciwko kandydaturze Szydło, w głosowaniu tajnym na wniosek socjalistów, zagłosowało 27. Za jej kandydaturą było 21. Dwóch europosłów wstrzymało się od głosu.

PO jest zasmucona wynikiem głosowania

PO jest zasmucona tym, że była premier Beata Szydło nie została wybrana na przewodniczącą komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE - oświadczył w środę szef delegacji Platformy w PE Andrzej Halicki. Jak podkreślił, przedstawiciel PO głosował na Szydło.

W tajnym głosowaniu 21 posłów poparło kandydaturę byłej szefowej polskiego rządu, 27 posłów było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

"Smutek. Jest jakiś pech z tą liczbą 27, ale generalnie trzeba się zastanowić, dlaczego (...). Jeżeli pani Beata Szydło czyni dumę z tego, że chowa flagę europejską, to trudno się dziwić, że nawet w gronie osób, które powinny jej sprzyjać, nie budzi to akceptacji" - powiedział dziennikarzom w europarlamencie Halicki.

Jego zdaniem problematyczna była osoba byłej premier ze względu na jej podejście do UE. Przypomniał, że europoseł PiS Witold Waszczykowski został w środę wiceszefem komisji spraw zagranicznych, a w innych komisjach były inne nominacje polityków EKR

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
janusz1960
Chyba się przestraszyli że im wygarnie to o czym wielu myśli ale boi się powiedzieć :) No ale wiadomo jaki ma stosunek kobieta która wychowała swojego syna na księdza a nie na homosia. Która dała popalić libero-komunie... Nic dziwnego że się boją a że nie dotrzymują słowa ? Przecież, dla liberałów a o komunie Chyba się przestraszyli że im wygarnie to o czym wielu myśli ale boi się powiedzieć :) No ale wiadomo jaki ma stosunek kobieta która wychowała swojego syna na księdza a nie na homosia. Która dała popalić libero-komunie... Nic dziwnego że się boją a że nie dotrzymują słowa ? Przecież, dla liberałów a o komunie nie wspomnę, to normalne.
znawca_inwestor
No proszę Halicki zachował się jak człowiek, a jak głosowali za Tuskiem to wszyscy byli za, tylko pisowy rząd przeciw. I kto tu chce dobra dla Polski, a kto jest dwulicowy?
marxs
to istny skandal że mgr etnografii Pani Szydło nie została przewodniczącą komisji zatrudnienia PE przecież u nas w Korei Płn (tfu PISiej III RP) wójt Pcimia może być szefem koncernu naftowego
jkl777
Cymanski w Polnej Wolsce moze zajmowac sie kredytami CHF, a w Europie co najwyzej podawac reczniki w restauracyjnej toalecie...
jkendy
Smutne ... nikt nie chce warchołów w UE.
jarekzbyszek
WuCe to wytłumaczy jako powstawanie z kolan.
langdon25
I znów 27 przeciwko Smutnej Beacie .
Zemsta czy fatum ?
A to taka dobra kobieta była .
psokal
Tłumaczenia Pani Mazurek - wyborne. Z całym szacunkiem, ale z taką ogładą pasuje ona do PE tak samo jak koń Kaliguli do rzymskiego Senatu.
zyga.
Chyba nie liczyła że ją wybiorą
Nikt z PiS nie ma co liczyć na jakieś godziwe stanowisko w UE.
karbinadel
Beata idzie w górę. 27 do 21 to i tak lepszy wynik niż 27 do 1 :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki