PODCASTAuto z salonu. Jakie elementy wyposażenia znacznie wydłużą czas oczekiwania na samochód?

Marcin Bołtryk2023-03-18 08:00redaktor
publikacja
2023-03-18 08:00

Niska podaż to główny problem trawiący rynek nowych aut w ostatnich latach. Problem powoli znika. Średni czas oczekiwania na zamówione auto skrócił się w poprzednim kwartale o dwa miesiące. Niestety rosną ceny.

Auto z salonu. Jakie elementy wyposażenia znacznie wydłużą czas oczekiwania na samochód?
Auto z salonu. Jakie elementy wyposażenia znacznie wydłużą czas oczekiwania na samochód?
fot. Fahroni / / Shutterstock

Goście:

  • 1'15" Mariusz Sękalski – o tajemnicy Toyoty
  • 9'22" Patrycja Markowska – o perspektywie dilera
  • 16'37" Katarzyna Siwek – o czasie oczekiwania na auto
  • 30'17" Radosław Kitala – o decyzjach i flotach

Eksperci są spokojni. Liczba rejestracji nowych samochodów w tym roku nie spadnie. To rezultat utrzymującego się popytu (głównie wśród klientów instytucjonalnych), a także napchanych do granic możliwości banków zamówień i konieczności ich rozładowania. Minione dwa lata przyzwyczaiły nas, że na nowe, zamówione według indywidualnej konfiguracji auta czeka się, w zależności od modelu, nawet ponad rok. W sierpniu 2022 r. sytuacja zaczęła się poprawiać. W ostatnim kwartale średni czas oczekiwania skrócił się z 10 do ośmiu miesięcy. Nie brakuje też modeli dostępnych od ręki.

O ocenę aktualnej sytuacji poprosiłem Mariusza Sękalskiego, menedżera marketingu produktu samochodów osobowych w Toyota Central Europe. Odpowiada na pytanie, co spowodowało, że choć większość firm ma kłopoty z wyprodukowaniem zamówionych aut, Toyota bije rekordy sprzedaży. Zdradza też, od czego zależy czas oczekiwania i na jakie modele toyoty poczekamy najdłużej.

Kolejny gość to diler samochodowy. Patrycja Markowska jest właścicielką salonu Edmark Auto, dilera aut Dodge, Jeep i RAM. Mówi o popycie, cenach i oczywiście o dostępności samochodów. Wyjaśnia także, jakie elementy wyposażenia znacznie wydłużą czas oczekiwania na auto i  odpowiada na pytanie, czy warto kupić je teraz – by uciec  przed niechybnymi podwyżkami, czy może poczekać, aż spadną stopy procentowe.

Na podobnie postawione pytanie odpowiada również Katarzyna Siwek, szef komunikacji platformy Carsmile. Mówi też o – niewyraźnym na razie – powrocie do polityki rabatowej, średnim czasie oczekiwania na auta i o placach dilerskich, które już nie świecą pustkami.

O rabaty podpytuję także Radosława Kitalę, eksperta firmy Arval w dziedzinie elektormobilności, z tym, że o te dotyczące zakupów flotowych. Ekspert mówi o zmianach, które niska podaż aut wywołała w mniejszych i większych (nie koniecznie tyko elektrycznych) flotach oraz o tym, kiedy (i czy) rynek nowych aut wróci do kondycji, w jakiej był przed wybuchem pandemii. Serdecznie zapraszam.

Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” są dostępne na stronie pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych, m.in. na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:

Rocznik 1975. Absolwent dziennikarstwa na UW. W "Pulsie Biznesu" pracuję od 1998 r. Od początku związany jestem z tematami motoryzacyjnymi i transportowymi. Od 1999 r. prowadzę czwartkową sekcję Transport i logistyka. Zaczynałem od artykułów poświęconych firmom z branży logistycznej i transportowej, by szybko zdać sobie sprawę, że w tematykę tę łatwo da się wpisać moje prywatne zainteresowania - motoryzację. Od 1999 r. regularnie publikuję więc teksty o samochodach. Z zainteresowaniem przyglądam się kierunkom, w których rozwija się rynek. Z nostalgią wspominam minione czasy. Powoli dopada mnie kryzys wieku średniego.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki