REKLAMA

71 proc. firm w Polsce zamierza podnosić ceny produktów w ciągu roku

2021-10-28 10:12
publikacja
2021-10-28 10:12
71 proc. firm w Polsce zamierza podnosić ceny produktów w ciągu roku
71 proc. firm w Polsce zamierza podnosić ceny produktów w ciągu roku
fot. eldar nurkovic / / Shutterstock

71 proc. średnich i dużych firm w Polsce zamierza w najbliższych 12 miesiącach podnosić ceny swoich produktów, a jedynie 5 proc. chce je obniżać - wynika z badania Grant Thornton. Według autorów, wskaźnik netto, czyli odsetek firm planujących podwyżki cen minus odsetek firm planujących obniżki jest najwyższy w 11 letniej historii badania.

"W 2021 roku w polskiej gospodarce wyraźnie narasta presja inflacyjna. We wrześniu dynamika cen w ujęciu rocznym wzrosła do 5,9 proc., co było najwyższym wynikiem od 20 lat. Niestety, wiele wskazuje na to, że wzrost ten będzie przyspieszać. Jak wynika z badania Grant Thornton, już 71 proc. średnich i dużych firm w Polsce zamierza w najbliższych 12 miesiącach podnosić ceny swoich produktów" - napisano w raporcie Grant Thornton.

Równocześnie autorzy badania wskazali, że tylko 5 proc. chce obniżać ceny.

"Wskaźnik netto (odsetek firm planujących podwyżki cen minus odsetek firm planujących obniżki) wynosi więc 66 pkt. proc. To zdecydowanie najwyższy wynik w 11-letniej historii badania. Wskaźnik ten kształtował się w poprzednich edycjach w przedziale 19-41 pkt. proc." - podano.

"Co ważne, dotąd nasz wskaźnik skłonności firm do podnoszenia cen był dość dobrze skorelowany z późniejszymi faktycznymi odczytami inflacji. Gdyby ta korelacja miała się utrzymać, mogłoby to oznaczać w najbliższych 12 miesiącach wzrost inflacji do około 9 proc." - napisano.

Autorzy podkreślili, że na 22 analizowane duże gospodarki na świecie, wyższy odsetek firm planujących podwyżki odnotowano jedynie w Turcji, gdzie wskaźnik netto wyniósł 72 proc.

Jak wskazano w raporcie, badanie pokazało także silny wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce.

"W 2021 roku już 65 proc. badanych przez Grant Thornton szefów średnich i dużych przedsiębiorstw deklaruje, że wysokie koszty energii są dla nich „silną” bądź „bardzo silną” barierą w rozwoju. Odsetek ten z roku na rok rośnie. W 2016 roku wynosił zaledwie 16 proc. W podobny sposób narasta bariera wysokich kosztów pracy – odsetek szefów firm wskazujących tę barierę wzrósł od 2016 roku z 43 proc. do obecnych 67 proc." - napisano.

Badanie zostało przeprowadzone w Polsce metodą wywiadów telefonicznych wśród właścicieli i członków zarządu 100 średnich i dużych przedsiębiorstw, w okresie wrzesień-październik 2021 roku 2021.

(PAP Biznes)

luk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki