Nowy rok dopiero się zaczął, ale nie oznacza to nudy na rynkach. W ostatnich dniach poznaliśmy dane dotyczące światowych gospodarek, a także portfeli Polaków. Przypominamy najważniejsze i najciekawsze wykresy mijającego tygodnia.


1. Najsilniejszy spadek płac w historii
Tego typu dane wywołują skrajne odczucia. Z jednej strony przeciętne wynagrodzenie po raz pierwszy przekroczyło 7000 złotych. Z drugiej jednak strony po uwzględnieniu inflacji odnotowano najsilniejszy spadek płac w historii porównywalnych statystyk.


2. Złote milczenie NBP
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wielokrotnie deklarował zamiar powiększenia naszych rezerw złota. Z danych wynika jednak, że w ubiegłym roku NBP nie dokonał zakupu królewskiego metalu.


3. Kolejna podwyżka cen LPG
Trzeci tydzień roku przyniósł trzeci z rzędu wzrost średniej ceny autogazu. I choć nie była to podwyżka tak dotkliwa jak poprzednie, to jednak LPG na polskich stacjach jest najdroższy od października. Bez większych zmian pozostały ceny benzyn i oleju napędowego.


4. Boom na obligacje oszczędnościowe
Miniony rok przyniósł lawinowy wzrost zainteresowania Polaków obligacjami oszczędnościowymi Skarbu Państwa. Ministerstwo Finansów może cieszyć nie tylko rekordowa kwota pozyskana ze sprzedaży papierów, ale również trwałe, istotne powiększenie grupy inwestorów. Rządowe plany na 2023 r. wydają się jednak nieco zbyt ambitne.


5. Kolejny rekord inflacji bazowej
Pomimo grudniowego spadku inflacji CPI ceny „bazowe” rosły w najszybszym tempie w historii tych statystyk. To pokazuje, że droga wiodąca do niższej inflacji może być długa i wyboista oraz że presja inflacyjna w znacznej mierze napędzana jest przez czynniki krajowe.


6. Festiwal Pizzy drogi jak nigdy
W Pizza Hut odbywa się Festiwal Pizzy, który pod hasłem „jesz i pijesz, ile chcesz” co rok przyciąga rzeszę klientów. Tym razem oferta zwróciła uwagę także ze względu na niespotykany dotąd wzrost cen.


7. Chiny znów zaskakują
Opublikowane przez chińskich statystyków dane makro za grudzień i IV kwartał okazały się zdecydowanie lepsze, niż oczekiwali ekonomiści. Wzrost PKB w całym minionym roku Pekin ocenił na trójkę, przyznając, że w ciągu ostatnich 45 lat gospodarka Państwa Środka rosła wolniej tylko w 2020 r.


8. Koniec eldorado dla deweloperów
Stygnięcie rynku nieruchomości postępuje, na co wskazuje także indeks urban.one. Czy szukający własnego „M” będą musieli zadowolić się stabilizacją cen nominalnych i jedynie ich spadkiem w ujęciu realnym, czy mogą mieć nadzieję, że rynek nieruchomości zmieni wkrótce właściciela? Jak zwykle zdania ekspertów są podzielone.


9. Inflacja w eurolandzie zaczęła opadać, ale...
Finalne dane potwierdziły, że grudzień był drugim miesiącem z rzędu spadku inflacji HICP w strefie euro. Tyle że po pierwsze wciąż jest ona bardzo wysoka. A po drugie podniosła się tzw. inflacja bazowa.


10. (Nieco) lepsze nastroje polskiego konsumenta
Początek roku przyniósł poprawę wskaźników nastrojów konsumenckich w Polsce – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Problem w tym, że wciąż są to odczyty głęboko recesyjne.


DU