WYKRESY TYGODNIAZłote milczenie NBP, droga pizza i koniec eldorado dla deweloperów

2023-01-21 06:00
publikacja
2023-01-21 06:00

Nowy rok dopiero się zaczął, ale nie oznacza to nudy na rynkach. W ostatnich dniach poznaliśmy dane dotyczące światowych gospodarek, a także portfeli Polaków. Przypominamy najważniejsze i najciekawsze wykresy mijającego tygodnia.

Złote milczenie NBP, droga pizza i koniec eldorado dla deweloperów
Złote milczenie NBP, droga pizza i koniec eldorado dla deweloperów
fot. YesPhotographers / / Shutterstock

1. Najsilniejszy spadek płac w historii

Tego typu dane wywołują skrajne odczucia. Z jednej strony przeciętne wynagrodzenie po raz pierwszy przekroczyło 7000 złotych. Z drugiej jednak strony po uwzględnieniu inflacji odnotowano najsilniejszy spadek płac w historii porównywalnych statystyk.

Bankier.pl na podstawie GUS

2. Złote milczenie NBP

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wielokrotnie deklarował zamiar powiększenia naszych rezerw złota. Z danych wynika jednak, że w ubiegłym roku NBP nie dokonał zakupu królewskiego metalu.

Bankier.pl na podstawie danych MFW

3. Kolejna podwyżka cen LPG

Trzeci tydzień roku przyniósł trzeci z rzędu wzrost średniej ceny autogazu. I choć nie była to podwyżka tak dotkliwa jak poprzednie, to jednak LPG na polskich stacjach jest najdroższy od października. Bez większych zmian pozostały ceny benzyn i oleju napędowego.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

4. Boom na obligacje oszczędnościowe

Miniony rok przyniósł lawinowy wzrost zainteresowania Polaków obligacjami oszczędnościowymi Skarbu Państwa. Ministerstwo Finansów może cieszyć nie tylko rekordowa kwota pozyskana ze sprzedaży papierów, ale również trwałe, istotne powiększenie grupy inwestorów. Rządowe plany na 2023 r. wydają się jednak nieco zbyt ambitne.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

5. Kolejny rekord inflacji bazowej

Pomimo grudniowego spadku inflacji CPI ceny „bazowe” rosły w najszybszym tempie w historii tych statystyk. To pokazuje, że droga wiodąca do niższej inflacji może być długa i wyboista oraz że presja inflacyjna w znacznej mierze napędzana jest przez czynniki krajowe.

6. Festiwal Pizzy drogi jak nigdy

W Pizza Hut odbywa się Festiwal Pizzy, który pod hasłem „jesz i pijesz, ile chcesz” co rok przyciąga rzeszę klientów. Tym razem oferta zwróciła uwagę także ze względu na niespotykany dotąd wzrost cen.

Bankier.pl

7. Chiny znów zaskakują

Opublikowane przez chińskich statystyków dane makro za grudzień i IV kwartał okazały się zdecydowanie lepsze, niż oczekiwali ekonomiści. Wzrost PKB w całym minionym roku Pekin ocenił na trójkę, przyznając, że w ciągu ostatnich 45 lat gospodarka Państwa Środka rosła wolniej tylko w 2020 r.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

8. Koniec eldorado dla deweloperów 

Stygnięcie rynku nieruchomości postępuje, na co wskazuje także indeks urban.one. Czy szukający własnego „M” będą musieli zadowolić się stabilizacją cen nominalnych i jedynie ich spadkiem w ujęciu realnym, czy mogą mieć nadzieję, że rynek nieruchomości zmieni wkrótce właściciela? Jak zwykle zdania ekspertów są podzielone.

Bankier.pl

9. Inflacja w eurolandzie zaczęła opadać, ale...

Finalne dane potwierdziły, że grudzień był drugim miesiącem z rzędu spadku inflacji HICP w strefie euro. Tyle że po pierwsze wciąż jest ona bardzo wysoka. A po drugie podniosła się tzw. inflacja bazowa.

Eurostat

10. (Nieco) lepsze nastroje polskiego konsumenta

Początek roku przyniósł poprawę wskaźników nastrojów konsumenckich w Polsce – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Problem w tym, że wciąż są to odczyty głęboko recesyjne.

Bankier.pl na podstawie GUS

DU

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (11)

dodaj komentarz
zbyszek_
cena z dolewka porstokat czerwony,
roczna dynamika ceny z dolewka kreska niebieska.
jenak
Ciekawe byłoby zestawienie dwóch wykresów.

Szczepionki przeciwko Covid zamówione w Centrali.

Jeden wykres pokazujący ilość szczepionek w magazynach i drugi, pokazujący, w jakim tempie jest szczepionka zużywana, nie mylić z utylizowana (choć tu można by zaprezentować właściwie trzeci wykres). No i podesłać do txn-
Ciekawe byłoby zestawienie dwóch wykresów.

Szczepionki przeciwko Covid zamówione w Centrali.

Jeden wykres pokazujący ilość szczepionek w magazynach i drugi, pokazujący, w jakim tempie jest szczepionka zużywana, nie mylić z utylizowana (choć tu można by zaprezentować właściwie trzeci wykres). No i podesłać do txn-u. Do programu jak jest.
jenak
To można by było z dociekliwością mainstreamu rozpisać na koszty w euro. Walucie wspólnej. Ile takie zmagazynowane szczepionki kosztowały, w miliardach, żeby się już nie rozdrabniać. Ile z tego zużyto (procentowo), no i ile utylizowano, też w miliardach, żeby się już nie rozdrabniać.
jenak
Złote milczenie Tyrowicz. Stopy powinny być powyżej poziomu inflacji. To wysłyszałam w październiku. Później cisza na łączach.
felek543
Po co powtarzać prawdy oczywiste?
jenak
Nie znam najnowszego odcinka "A Greta powiedziała....". W sumie nie wiem, jak żyć.
zops
Proste. Załóż sieć. Czy po trzy w sieci? Nie jestem dokładnie doinformowany więc nie wiem.
zops
Wierzymy w Mikołaja Glapińskiego.
podatnik-
Dziwię się, że nie wierzycie w Dyzmę Nikodema Glapińskiego, który to nie jest ekonomistą ani też bankierem on jest historykiem myśli ekonomicznej! czyt. nauczał co mówili: Lenin, Marks, Engels i wielu innych im podobnych!
On jeden wie ,że na inflacji korzystają ludzie związani z NBP najpierw powodują swoim brakiem umiejętności
Dziwię się, że nie wierzycie w Dyzmę Nikodema Glapińskiego, który to nie jest ekonomistą ani też bankierem on jest historykiem myśli ekonomicznej! czyt. nauczał co mówili: Lenin, Marks, Engels i wielu innych im podobnych!
On jeden wie ,że na inflacji korzystają ludzie związani z NBP najpierw powodują swoim brakiem umiejętności inflację a potem cieszą się zyskiem! Emeryci nic nie zyskają ponieważ nadwyżkę zje im inflacja ta za, którą prezes Glapiński weźmie nagrodę bo u niego nazywa się zyskiem NBP. Czyli w rzymsko-katolickim PRLu bis mamy potwierdzenie przemienienia wody w wino jako pierwszego z 37 opisanych w Ewangeliach cudów Jezusa w okresie jego publicznej działalności.Idąc dalej tym tropem zostały zauważone kolejne cudy: a więc cud przy dystrybutorze, cud w gniazdku, cud palnika gazowego, cud szkółki udającą wyższą oraz na koniec coś słodkiego czyli cukru, który mimo spadku ceny na świecie w PRLu bis podrożał 3 krotnie. Mam nadzieje, ze Nikodem Glapiński Dyzma, członkowie RPP, Zarządu NBP będą odpowiadać karnie za złamanie ustawy o NBP i doprowadzenie do tak wysokiej inflacji poprzez zaniechanie działań i osiągnięcia w przeciągu kilku lat jej skumulowania na poziomie ok. 50%!
jenak
Przy czerwonych spodniach i czerwonych włosach to erudyta.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki