REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

BADANIEZdecydowana większość Polaków nie oszczędza na emeryturę poza obowiązkowymi składkami

2023-03-14 06:02
publikacja
2023-03-14 06:02

79 proc. Polaków nie odkłada na emeryturę poza obowiązkowymi składkami - wynika z badania „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania". Jak dodano, 38 proc. badanych deklaruje, że dodatkowe pieniądze na jesień życia zbiera najczęściej w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Zdecydowana większość Polaków nie oszczędza na emeryturę poza obowiązkowymi składkami
Zdecydowana większość Polaków nie oszczędza na emeryturę poza obowiązkowymi składkami
fot. Ivica Drusany / / Shutterstock

"Obecnie większość z nas nie odkłada na emeryturę poza obowiązkowymi składkami. Potwierdziło to aż 79 proc. Polaków" - wynika z badania Santander Consumer Banku poświęconemu oszczędzaniu. Jak dodano, w 2021 r. 76 proc. ankietowanych przyznało, że nie odkłada dodatkowych środków na jesień życia i ogranicza się do składek odprowadzanych do ZUS.

Z badania wynika, że co piąty Polak odkłada dodatkowe środki na jesień życia; wśród badanych, którzy nie oszczędzają na emeryturę poza obowiązującymi składkami znalazło się najwięcej kobiet (82 proc. w porównaniu do 75 proc. mężczyzn) i mieszkańców średnich miast do 250 tys. osób (92 proc.). W tej grupie przeważali również respondenci z wykształceniem podstawowym (96 proc.) oraz zarabiający poniżej 4 tys. zł (94 proc ankietowanych z dochodem między 3 tys. a 3 tys. 999 zł na rękę).

Reklama

Z kolei wśród 21 proc. Polaków, którzy dodatkowo odkładają na jesień życia, znalazło się najwięcej mężczyzn (25 proc. w porównaniu do 18 proc. kobiet) oraz mieszkańców wsi i małych miasteczek do 50 tys. osób (kolejno 26 i 27 proc.). Wśród oszczędzających na ten cel przeważali również badani z dyplomem uczelni wyższej (36 proc.) oraz zarabiający od 7 tys. zł w górę (51 proc.).

"Patrząc na wiek ankietowanych, w grupie oszczędzających na emeryturę znaleźli się przede wszystkim 30-latkowie. Aż 45 proc. z nich odpowiedziało, że zbiera dodatkowe pieniądze na jesień życia. Jest to zmiana w porównaniu z badaniem z 2021 roku, gdzie samodzielnie na ten cel odkładało 26 proc. Polaków z tej grupy wiekowej" – tłumaczy Magdalena Drążkowska z Santander Consumer Banku.

Jak dodała, 19 proc. ankietowanych między 18. a 29. rokiem życia odpowiedziało, że oszczędza na emeryturę poza obowiązującymi składkami. To spadek o 7 proc. w porównaniu z 2021 r. "Może to wynikać z tego, że w obecnej sytuacji makroekonomicznej część młodych osób, na początku swojej drogi życiowej, nie może sobie pozwolić na samodzielne odkładanie na jesień życia lub nie jest to dla nich aktualnie priorytetem" - podkreśla Drążkowska.

Z badania wynika, że dodatkowe pieniądze na emeryturę Polacy najczęściej zbierają w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych – tak zadeklarowało 38 proc. respondentów. 26 proc. Polaków odpowiedziało, że na ten cel przeznacza środki uzyskane z wynajmu nieruchomości takich jak: mieszkanie, dom czy garaż. Poprzez IKE oszczędza 15 proc., a IKZE (11 proc.) lub trzyma pieniądze na emeryturę na koncie bieżącym w banku (13 proc.). 10 proc. kupuje złoto, a obligacje (9 proc.). Najmniej respondentów przyznało, że inwestuje bezpośrednio w akcje na giełdzie lub jednostki uczestnictwa TFI (po 4 proc. wskazań). Z kolei 12 proc. Polaków odkłada pieniądze w banku.

Badanie zrealizowano na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1000 dorosłych Polaków.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
barnabka
A powini oszczedzac, już dziś wiadomo ze emerytury w przyszłości będą bardzo niskie. więc warto zaczac dodatowoodkąłdac. Dobrze jest się przyjrzeć ppk. to dobry program, w innych krajach europejskich ludzie go sobie chwalą, wiec i tu z biegiem czasu pewnie będzie więcej chętnych.
andrettoni
Mam poważne info. Bezdomni nie kupują diamentów. To ci dopiero szok...
wizytator
A uczą w szkole jak zarządzać swoimi pieniędzmi???? No to mamy odpowiedź na kredyty frankowe, zmienną stopę i co tam jeszcze wymyślą po drodze. No i na oszczędności emerytalne przy okazji.
forfun
powód jest ten sam jak to że zdecydowana większość Polaków nie ma własnego jachtu ani odrzutowca.
abcx
Stały element gry, po paru latach z PPK będzie identycznie jak z OFE - pieniądze będą zajumane, przelane od budżetu albo do innej czarnej dziury ZUS.
jarunia
znam kilka panienek, które odkładają bardzo dużo kasiorki i żadnych składek obowiązkowych nie płacą
tomkooo
to przykladnie do US je zglos, jak zarobily to niech podatki placa ;)))
socjalistyczneg
A ZUS to nie jest obowiązkowy...?!
To jak to nie oszczędza, chyba większość oszczędza ?

No, chyba że ZUS to nie oszczędności i jest to piramida finansowa...
andregru
"Daily Mail": brytyjscy emeryci coraz chętniej przenoszą się do Polski - dlatego mamy problemy z cenami nieruchomości .
dawid_gmyrek
Daily Mail to tandetny tabloid!

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki