REKLAMA

Zapowiedź dnia - 25 stycznia 2022 r.

2022-01-25 07:20
publikacja
2022-01-25 07:20
Zapowiedź dnia - 25 stycznia 2022 r.
Zapowiedź dnia - 25 stycznia 2022 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 25 stycznia, 25. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Dzień start-upów w Bankier.pl. Dzień start-upów w Bankier.pl. Innowacje pchają świat do przodu, a dzięki rewolucji technologicznej szczególną rolę w ich powstawaniu odgrywają start-upy. Dlatego to one są bohaterem kolejnego dnia tematycznego w Bankier.pl. Podpowiadamy, jak sfinansować start-up, opisujemy najlepsze pomysły, obrazujemy je na wykresach oraz rozmawiamy z przedstawicielami start-upów.

Topowe lokaty roczne coraz lepsze. 3 proc. w skali roku to najwyższa stawka, jaką proponują banki na lokacie rocznej. To najwyższe oprocentowanie dostępne na depozycie na ten okres od kwietnia 2019 r.

Czy tarcza osłoni Polaków przed inflacją? Tarcza antyinflacyjna ma osłonić Polaków przed 10-proc. inflacją, ale jej użycie doprowadzi do wydłużenia okresu szybkiego wzrostu cen, który wygaśnie najszybciej w 2024 r. - przewidują ekonomiści Banku Pekao.

Drastyczne podwyżki składek ZUS dla części przedsiębiorców. Przedsiębiorcy miesięcznie zapłacą nawet o 51,25 proc. więcej za składki ZUS. Drastycznej podwyżki mogą podziewać się osoby korzystające z opodatkowania ryczałtem uzyskujące przychody powyżej 300 tys. zł.

Rusza kolejna odsłona programu "Czyste powietrze". Nawet 69 tys. zł dotacji m.in. na termomodernizację i wymianę pieca, dofinansowanie sięgające 90 proc. kosztów inwestycji i obniżone progi dochodowe uprawniające do wsparcia – to nowe zasady programu „Czyste powietrze”.

Konflikt Rosja-Ukraina. Nie ma powodów do paniki, sytuacja jest trudna, ale znajduje się pod kontrolą - oświadczył w poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Zwolnienia grupowe w Open Finance. Proces zwolnień do 31 grudnia 2022 r. obejmie 1119 pracowników, co stanowi 100 proc. wszystkich zatrudnionych - poinformowała spółka w komunikacie.

Wydarzy się w Polsce

"Polski ład". Rząd zajmie się projektem ustawy, który przenosi do treści ustawy o PIT postanowienia rozporządzenia ministra finansów ws. przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie z rozporządzeniem, wysokość zaliczek u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12 800 zł brutto powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r. Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie wyrównanie od pracodawcy.

Polityka. Sejmowa komisja ponownie zajmie się wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK Mariana Banasia.

COVID-19. Dziś o godz. 13 rozpocznie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami partii politycznych ws. dalszej walki z pandemią COVID-19. Według deklaracji, przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych mają pojawić się na spotkaniu w kancelarii premiera. 

Polska kontra UE. Trybunał Konstytucyjny ma dziś kontynuować rozprawę ws. konstytucyjności możliwości oceny statusu polskich sędziów dokonywanej przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wniosek w tej sprawie skierował do TK w listopadzie zeszłego roku Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

COVID-19. Dziś wchodzą w życie dwa rozporządzenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce. Jedno z nich skraca z dziesięciu do siedmiu dni czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Na mocy drugiego pacjentów powyżej 60 lat, skierowanych do odbycia izolacji z powodu COVID-19, będzie badać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej - badanie ma nastąpić w ciągu 48 godzin izolacji.

Wydarzy się na świecie

AMSTERDAM - Europejska Agencja Leków (EMA) ma podjąć decyzję w sprawie szczepień dawką przypominającą dzieci w wieku 12-17 lat.

BRUKSELA - Komisarz UE ds. energii Kadri Simson uczestniczy w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej poświęconym bezpieczeństwu energetycznemu w Brukseli i przyjmuje niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka.

BRUKSELA - Rada do Spraw Ogólnych UE. Ministrowie podsumują stan koordynacji działań w walce z Covid-19 na szczeblu europejskim oraz ocenią stosunki UE – Wielką Brytanią.

BERLIN - Prezydent Francji Emmanuel Macron w Berlinie na rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

RZYM - W parlamencie Włoch drugi dzień głosowań nad wyborem prezydenta kraju. Uczestniczą w nim deputowani, senatorowie i delegaci ze wszystkich regionów.

SOFIA – Przy premierze Kirile Petkowie obraduje Rada Bezpieczeństwa. Tematem posiedzenia, w którym uczestniczą ministrowie obrony, spraw wewnętrznych oraz szefowie służb specjalnych i przedstawiciel administracji prezydenta, jest napięcie wokół Ukrainy oraz plany NATO umocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

SOFIA - Wspólne posiedzenie rządów Bułgarii i Płn. Macedonii.

GENEWA - WHO rozważa jedyną kandydaturę na szefa organizacji, swojego obecnego szefa Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa.

Kalendarium ekonomiczne 25 stycznia 2022 r.

01.30 Australia - wskaźnik CPI w czwartym kwartale (prognoza 1,0 proc. kdk i 3,2 proc. rdr, poprzednio 0,8 proc. kdk i 3,0 proc. kdk)

10.00 Niemcy - wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo w styczniu (prognoza 94,6 pkt, poprzednio 94,7 pkt)

14.00 Węgry - decyzja Banku Węgier w sprawie stóp procentowych

14.30 Kanada - sprzedaż przemysłowa w grudniu

16.00 USA - wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board w styczniu (prognoza 111,8 pkt, poprzednio 115,8 pkt)

22.45 Nowa Zelandia - eksport, import i bilans handlowy w grudniu

Podsumowanie sesji

Ryzyko konfliktu na Ukrainie i inflacja ściągnęły WIG20 najmocniej od października 2020 r.

Cuda na Wall Street: Nasdaq z prawie -5% wyszedł na plus

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy

Kalendarium giełdowe

PGSSOFT - Wycofanie akcji spółki z obrotu na GPW.

MASTERPHA - NWZA ws. wycofania akcji z obrotu na rynku regulowanym oraz zarejestrowania akcji spółki w rejestrze akcjonariuszy i wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy.

GTC - Dzień ostatniego notowania na GPW 88.700.000 praw do akcji zwykłych na okaziciela serii O.

MAXIMUS - ZWZA ws. m.in. pokrycia straty netto za rok obrotowy 2019 oraz pokrycia straty netto za rok obrotowy 2020.

CHERRY - NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji zwykłych na okaziciela serii E z zachowaniem prawa poboru oraz zmiany statutu.

ASBIS - NWZA ws. upoważnienia dla Rady Dyrektorów do przeprowadzenia skupu akcji własnych spółki.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 25 stycznia

1930 – Policja zatrzymała Stanisława Cichockiego ps. „Szpicbródka”. Udaremniając jednocześnie przygotowywane przez niego włamanie do placówki Banku Polskiego w Częstochowie.

1950 – Podpisano umowę licencyjną z ZSRR na produkcję samochodu GAZ-M20 Pobieda (FSO Warszawa).

1956 – Na mocy zarządzenia przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej rozpoczęło działalność Przedsiębiorstwo Państwowe Totalizator Sportowy.

1971 – Edward Gierek podczas spotkania ze stoczniowcami w Gdańsku, kończąc przemówienie zadał słynne pytanie: „Pomożecie?”.

1982 – Sejm PRL zatwierdził dekrety Rady Państwa dotyczące wprowadzenia stanu wojennego.

Źródła: PAP, Wikipedia

Informacje zebrał: Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki