REKLAMA

Zapowiedź dnia - 24 lutego 2022 r.

2022-02-24 07:20
publikacja
2022-02-24 07:20

Przed nami czwartek, 24 lutego, 55. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Zapowiedź dnia - 24 lutego 2022 r.
Zapowiedź dnia - 24 lutego 2022 r.
/ Bankier.pl

Tematy dnia

Rosja zaatakowała Ukrainę. W nocy ze środy na czwartek Władimir Putin ogłosił w telewizyjny wystąpieniu rozpoczęcie „operacji specjalnej w Donbasie”. Według informacji władz i relacji w sieciach społecznościowych rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. Wybuchy słychać było także w stolicy Ukrainy, Kijowie.

Drogie polskie hipoteki. Z danych European Mortgage Federation wynika, że kredyty hipoteczne w Polsce należą do najdroższych na kontynencie. Nie zmieniło się to nawet w okresie obowiązywania rekordowo niskich stóp procentowych.

Pozorny spadek oczekiwań inflacyjnych w Polsce. W mediach przeczytacie Państwo, że w lutym „nastąpiło przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku znacznie niższej inflacji w Polsce”. To wpisuje się w narrację, że styczeń przyniósł inflacyjny szczyt. Ale nie oznacza to, że w najbliższych miesiącach inflacja nam odpuści.

Jak nie dać się wyrolować oszustom. Oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane techniki w celu wyłudzenia pieniędzy. Nie atakują banków – biorą na cel użytkowników bankowości elektronicznej. Cyberprzestępcy oszukują, mamią lub straszą. Możemy się jednak przed nimi skutecznie bronić.

Wydarzy się w Polsce

BBN. O godz. 8.00 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego narada prezydenta z rządem, dowódcami Sił Zbrojnych RP oraz szefami służb specjalnych

Sejm. Dziś, w drugim dniu posiedzenia Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027. Posłowie wysłuchają też informacji bieżącej w sprawie gospodarczych i społecznych konsekwencji wprowadzenia nowego ładu podatkowego, o co wnioskował klub KO.

W bloku popołudniowych głosowań posłowie zdecydują o poprawkach Senatu do kilku ustaw, m.in. do zmian w ustawie o podatku od osób fizycznych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz do ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Wydarzy się na świecie

MOSKWA, KIJÓW - Atak militarny Rosji na Ukrainę.

BRUKSELA - Nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej poświęcony agresji Rosji przeciwko Ukrainie.

KIJÓW - Ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii, Gabrielius Landsbergis, Edgars Rinkevics i Eva-Maria Liimets ze wspólną wizytą na Ukrainie (do 25 lutego).

BRUKSELA - Rada UE ds. Konkurencyjności. Ministrowie odpowiedzialni za rynek wewnętrzny i przemysł przeprowadzą debatę na temat rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych, zakłócających rynek wewnętrzny. Rozporządzenie dotyczy potencjalnych zakłócających skutków dotacji zagranicznych na jednolitym rynku. W programie znalazła się również informacja Komisji Europejskiej o projekcie dotyczącym półprzewodników, który został zaprezentowany 8 lutego. Polskiej delegacji przewodniczy minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

MOSKWA - Wizyta premiera Pakistanu Imrana Khana w Rosji.

STAMBUŁ - Proces 20 podejrzanych o udział w zabójstwie Dżamala Chaszodżdżiego. Oskarżenie sporządzono w oparciu o analizę danych z telefonów komórkowych podsądnych, ewidencję ich podróży do Turcji oraz obecność w konsulacie, a także zeznania świadków i analizę telefonu, laptopa i iPada zamordowanego. Chaszodżdżi, krytyczny wobec władz saudyjskich niezależny dziennikarz, piszący między innymi dla "Washington Post", został w 2018 roku zabity w konsulacie generalnym Arabii Saudyjskiej w Stambule.

Kalendarium ekonomiczne 24 lutego 2022 r.

14.30 USA - PKB w czwartym kwartale

14.30 USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

16.00 USA - sprzedaż nowych nieruchomości w styczniu

Podsumowanie sesji

Odwrót inwestorów na GPW. Wyprzedaż na dużych spółkach

S&P500 pogłębił styczniowy dołek

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy

Kalendarium giełdowe

RUCHCHORZ - NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję zdematerializowanych akcji na okaziciela serii „Z” w drodze subskrypcji prywatnej oraz zmiany statutu.

PKOBP - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2021 rok.

SYGNITY - Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał roku obrotowego 2021/2022.

VORTEX - Zakończenie procesu budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych oraz przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych.

ASBIS - Publikacja skonsolidowanego raportu za IV kwartał 2021 roku.

CDA - Dzień pierwszego notowania na NC 18.750 akcji serii D2 oraz 18.750 akcji serii E.

AQUABB - Publikacja raportu za 2021 rok.

CAPITAL - Publikacja raportu za 2021 rok.

ALLEGRO - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2021 rok.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 24 lutego

1243 - W Lwówku Śląskim odbył się pierwszy turniej rycerski na ziemiach polskich.

1582 - Papież Grzegorz XIII wydał bullę Inter gravissimas, wprowadzającą kalendarz gregoriański.

1868 - Andrew Johnson jako pierwszy prezydent USA został postawiony przez Izbę Reprezentantów w stan oskarżenia w procedurze impeachmentu.

1980 - w Izraelu wprowadzono szekle

1990 - Powołano Urząd Antymonopolowy (od 1996 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów).

1995 - W Instytucie Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku wyłączono pierwszy polski badawczy reaktor jądrowy EWA.

2008 - Fidel Castro przeszedł na emeryturę ze stanowiska prezydenta Kuby

2020 - Początek giełdowej paniki związanej z pandemią koronawirusa

Źródła: PAP, Wikipedia

Informacje zebrał: Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki