Pierwszy ranking lokat rocznych po obniżce stóp NBP. Są zmiany w czołówce

redaktor Bankier.pl

Pierwszy ranking lokat od ogłoszenia decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych nie wydał jednoznacznego werdyktu. Kierunki zmian podzieliły się po równo – wzrosty to głównie domena lokat bez dodatkowych warunków, natomiast cięcia obniżyły zyski depozytów z tak zwanymi haczykami.

Ostatni ranking miesiąca zgodnie z tradycją obejmuje najlepsze na rynku oferty lokat 12-miesięcznych. W przypadku depozytów skierowanych do posiadaczy oszczędności w wysokości 10 000 zł wyniki prezentujemy w dwóch tabelach. Jedna z nich dotyczy produktów, do których dołączone są dodatkowe warunki, natomiast druga może zainteresować czytelników, którzy omijają lokaty z tak zwanymi haczykami szerokim łukiem. W trzecim zestawieniu zgromadziliśmy topowe oferty na większą kwotę – 100 000 zł. Jeśli instytucja posiada w ofercie kilka lokat o podobnych parametrach, do danego zestawienia włączyliśmy ofertę z najwyższą stawką.

Najlepsze lokaty na 12 miesięcy na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

Najlepsze lokaty 12M na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

Warunki

1.

BOŚ Bank

EKOlokata Plus

2,25%

181,86 zł

posiadanie konta osobistego i utrzymanie na nim dodatkowych środków o wartości 10 proc. wysokości lokaty oraz dokonywanie transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę 300 zł/m-c

2.

Idea Bank

Lokata na nowe środki PLUS 

2,10%

169,73 zł

posiadanie konta osobistego, tylko na nowe środki

Toyota Bank

Lokata Plus

2,10%

169,73 zł

posiadanie konta osobistego

3.

Nest Bank

Nest Lokata WIBOR

1,99%

160,85 zł

posiadanie konta osobistego

4.

Credit Agricole

Lokata dynamiczna (mobilna)

1,98%

160,03 zł

posiadanie konta osobistego, korzystanie z aplikacji mobilnej banku

5.

neoBank

energoLOKATA 12M

1,90%

153,57 zł

posiadanie konta lub portfela depozytowego w banku; tylko dla nowych klientów

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 23.03.2020 r.

Najlepszą opcją dla posiadaczy 10 000 zł, którzy chcą wpłacić oszczędności na lokatę roczną z dodatkowymi warunkami, jest aktualnie EKOlokata Plus od BOŚ Banku. Warunki tego depozytu to posiadanie konta osobistego, utrzymywanie na nim dodatkowych środków o równowartości 10 proc. salda na lokacie, a także realizowanie płatności kartą debetową na kwotę nie mniejszą niż 300 zł co miesiąc. Oprocentowanie na EKOlokacie Plus wynosi 2,25 proc. rocznie.

Pozycję niżej uplasowały się dwie propozycje na 2,10 proc. w skali roku. Są to Lokata na nowe środki PLUS od Idea Banku oraz Lokata Plus, która zasila ofertę Toyota Banku. Oba produkty są skierowane do posiadaczy kont osobistych. Obecni posiadacze konta w Idea Banku będą musieli zwrócić uwagę na jeszcze jeden wymóg – wpłatę nowych środków na lokatę.

Na miejscu trzecim uplasowała się Nest Lokata WIBOR od Nest Banku, która przyniesie zysk w wysokości 1,99 proc. w skali roku. Taka stawka towarzyszy wariantowi lokaty dla posiadaczy kont osobistych. Oprocentowanie na Nest Lokacie WIBOR jest zmienne. Jego aktualizacja następuje co kwartał kalendarzowy i opiera się na stawce WIBOR 6M.

Najlepsze lokaty na 12 miesięcy na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Najlepsze lokaty 12M na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

1.

BFF Banking Group

Lokata Facto

2,85%

230,35 zł

2.

Inbank

Lokata standardowa

2,30%

185,90 zł

3.

Idea Bank

Lokata NR 1

2,20%

177,81 zł

4.

Toyota Bank

Lokata standard

2,00%

161,65 zł

5.

Nest Bank

Nest Lokata WIBOR

1,79%

144,68 zł

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 23.03.2020 r.

Aż 0,60 pp. więcej niż lider pierwszej tabeli jest skłonny zapłacić BFF Banking Group na rocznej Lokacie Facto. Wpłata kapitału na tę lokatę pozwoli zarobić 2,85 proc. rocznie. Środki wpłacone do tego banku są objęte ochroną włoskiego systemu chroniącego depozyty.

Miejsce drugie przypadło Lokacie standardowej od Inbanku. Stawka na tym depozycie to 2,30 proc. rocznie. Podobnie jak u czołowej propozycji w zestawieniu, także i oszczędności przekazane na lokaty Inbanku nie są chronione przez polski system gwarantowania depozytów, a – w tym przypadku – jego estoński odpowiednik.

2,20 proc. rocznie to stawka, którą zachęca do skorzystania z Lokaty NR 1 Idea Bank. Warto pamiętać, że to oferta obowiązująca na infolinii oraz w bankowości internetowej lub mobilnej.

Najlepsze lokaty na 12 miesięcy na 100 000 zł

Najlepsze lokaty 12-miesięczne na 100 000 zł

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

Warunki

1.

BFF Banking Group

Lokata Facto

2,85%

2303,59 zł

brak

2.

BOŚ Bank

EKOlokata Plus

2,25%

1818,62 zł

posiadanie konta osobistego i utrzymanie na nim dodatkowych środków o wartości 10 proc. wysokości lokaty oraz dokonywanie transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę 300 zł/m-c

3.

Idea Bank

Lokata NR 1

2,20%

1778,20 zł

brak, zakładana przez bankowość internetową, bankowość mobilną lub infolinię

4.

Toyota Bank

Lokata Plus

2,10%

1697,38 zł

posiadanie konta osobistego

5.

Nest Bank

Nest Lokata WIBOR

1,99%

1608,47 zł

posiadanie konta osobistego, korzystanie z aplikacji mobilnej banku

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 23.03.2020 r.

Posiadanie większych oszczędności nie zaowocuje wyższą stawką na lokacie rocznej, ale też nie wyeliminuje z możliwości skorzystania z najlepszej oferty dostępnej dla niższych wkładów. Mianem zwycięzcy tabeli na 100 000 zł może się poszczycić BFF Banking Group. Jego Lokata Facto przyniesie zysk w wysokości 2,85 proc. w skali roku.

Oczko niżej od lidera tabeli uplasowała się EKOlokata Plus od BOŚ Banku. Zysk na depozycie z warunkami wynosi 2,25 proc. rocznie. Mimo znacznie wyżej kwoty lokaty, kryteria do spełnienia pozostają niezmienne, czyli posiadanie konta osobistego, utrzymywanie dodatkowych środków na rachunku oraz płacenie kartą za zakupy i usługi.

Lokata NR 1 od Idea Banku to propozycja na 2,20 proc. w skali roku. Depozyt z trzeciego miejsca nie jest objęty warunkami, ale trzeba pamiętać, aby otworzyć lokatę jednym z trzech dostępnych kanałów.

Najlepsze lokaty roczne – sytuacja na rynku

Niższa stawka maksymalna na lokatach rocznych z dodatkowymi warunkami na 10 000 zł to najważniejsza z różnic, które można zauważyć, porównując marcowy ranking z zestawieniem sprzed miesiąca. W lutym liderem tabeli była Nest Lokata Lojalna oprocentowana na 2,40 proc. rocznie, bank obniżył jednak oprocentowanie na większości lokat średnio oraz długoterminowych w ostatni piątek. Obecnie depozyt ten posiada stawkę w wysokości 1,80 proc. rocznie, co nie pozwoliło mu znaleźć się w TOP5 tabeli. W tej roli zastąpiła go Nest Lokata WIBOR.

Drugą z lokat, które wypadły poza czołówkę, jest Lokata na nowe środki od Getin Noble Bank. 1,40 proc. zamiast 1,90 proc. rocznie, to propozycja banku w ramach nowej edycji promocji.

Dwa banki oferują jednak wyższe oprocentowanie niż przed miesiącem. Jest to Inbank, który podniósł stawkę na Lokacie standardowej (z 2,20 proc. do 2,30 proc. w skali roku) oraz Idea Bank, który więcej zapłaci za otworzenie Lokaty NR 1 (2,20 proc. zamiast 1,90 proc. w stosunku rocznym). Oba banki zaktualizowały swoje tabele jeszcze przed obniżką stóp procentowych NBP.

Monika Dekrewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 sighton

Opłaca się jeszcze wymieniać na euro ?

! Odpowiedz
0 1 kmierz

Zawsze, tylko po troszeczku.

! Odpowiedz
5 2 degrengolada

Pani Moniko Dekrewicz "najlepsza lokata" nie równa się lokacie z najwyższym oprocentowaniem. Nie upraszczajmy tak spraw. W czasach gdy rządzący mówią już jasno o przymierzaniu się do konfiskat i nacjonalizacji mienia czy środków. Bank BFF Banking Group z Lokatą Facto proponuje najwyższe oprocentowanie jednak nie jest najlepszą lokatą, ponieważ obarczona może być ryzykiem. Bank BFF Banking Group działa w Polsce jedynie na podstawie unijnego paszportu. Jest to Włoski bank. A depozyty gwarantuje nie Polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny a jedynie Włoski Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 atari65xe

Możesz podać przykłady tego, że "rządzący mówią już jasno o przymierzaniu się do konfiskat i nacjonalizacji mienia czy środków" ?? Bo chyba o czymś nie wiem...

! Odpowiedz
1 1 (usunięty) odpowiada atari65xe

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 34 riku

Juz zaczynają znikać pieniążki z banków w szybkim tempie a będą znikać jeszcze szybciej i wtedy obudza się z ręką w nocniku i znikną `dodatkowe warunki' i te śmieszne oprocentowanie zostanie podwyższone ale będzie już za późno...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne