Opakowania wielokrotnego użytku w Zalando. Trzeba będzie je odesłać

2019-09-12 10:10
publikacja
2019-09-12 10:10

Walka z plastikiem trwa w najlepsze. Świat coraz częściej zwraca uwagę na ochronę środowiska, firmy więc – by dopasować się do oczekiwań klientów – podążają za trendami eko. Kolejny krok w tej sprawie podjęło Zalando, które zaczyna testy opakowań wielokrotnego użytku.

/ fot. Hannibal Hanschke / Reuters

Zalando pogłębia swoją ekopolitykę i rusza z testami opakowań wielokrotnego użytku, informuje Business Insider Polska. Swoje zamówienia w nowej odsłonie otrzyma 10 tys. klientów niemieckiej platformy z Finlandii, Norwegii, Danii i Szwecji.

Opakowania wyprodukuje fiński start-up, a przypominać będą one koperty, z których Zalando korzysta obecnie. Jednak, by opakowania były rzeczywiście używane wielokrotnie, będą musiały z powrotem trafić do firmy. Klient – nawet jeśli postanowi zachować wszystkie zakupione produkty – będzie musiał odesłać samo opakowanie.

To nie pierwsza ekozmiana wprowadzona przez Zalando. Wcześniej firma wprowadziła pudełka wykonane ze zrecyklingowanego papieru, jak również zmieniono sposób pakowania kosmetyków z plastiku na torby papierowe.

Zalando nie jest pierwszą firmą sprzedającą ubrania, która podąża za ekologicznymi trendami. Marki należące do polskiej firmy LPP – Reserved, Mohito, Cropp, House, Sinsay – zrezygnowały z foliówek i wprowadziły tylko torby papierowe. Jak informuje spółka, część pieniędzy z opakowań (70 groszy za jedno) chce przeznaczyć na odbudowę lasów na Kaszubach.

Na takie rozwiązanie postawiły również firmy międzynarodowe. W H&M-ie dopłacimy za "papierówkę" 50 groszy, C&A oferuje opakowania w różnych rozmiarach, za które zapłacimy odpowiednio 40, 70 i 90 groszy, natomiast w Zarze torby papierowe są darmowe.

Sklepy spożywcze też chcą być eko

Wojnę plastikowy wytoczyły także sieci spożywcze. W lipcu tego roku Carrefour – po udanych testach – wprowadził możliwość pakowania produktów na wagę do własnych opakowań. – Wprowadzenie idei "less wage" do sieci Carrefour jest priorytetem w działaniach proekologicznych realizowany wspólnie z klientami sieci dla dobra naszej planety –  mówiła Barbara Kowalska, dyrektor ds. jakości i zrównoważonego rozwoju Carrefour Polska.

Lidl – póki co w Niemczech, ale ekspansja pomysłu nie jest wykluczona – w sierpniu wprowadził w swoich placówkach wielorazowe torby na warzywa i owoce. – Zwłaszcza w sektorze owoców i warzyw coraz więcej klientów chce produktów nieopakowanych. Aby bezpiecznie przewieźć je do domu, oferujemy siatkę wielokrotnego użytku, której można używać zamiast klasycznej foliówki. Redukcja plastiku w naszym asortymencie jest dla nas ważna" – oświadczył Jan Bock, kierownik ds. zakupów w Lidl Niemcy.

Tesco również chce pożegnać się z plastikiem i naciska dostawców, by rezygnowali z takich opakowań, a wtóruje mu w tym sieć Netto. – Jeśli chcemy zmienić obecną sytuację w kwestii opakowań, nie możemy ignorować faktu, że wielu producentów od dawna przesadza z opakowaniami. Chyba każdemu z nas zdarzyło się otworzyć torebkę czy pudełko płatków śniadaniowych i zdziwić się, jak nadmiernie duże jest opakowanie w stosunku do zawartości. Albo otworzyć paczkę chrupek i zastanawiać się, dlaczego opakowanie jest wypełnione tylko do połowy" – pisał szef Tesco.

Według danych WWF w ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku wzrosła z 2 mln ton do 348 mln ton rocznie, z czego 58 mln ton produkuje się w Europie.

DU

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
alkazp
Odsyłanie jest ok, ale wobec tego kurier, który przywozi zamówiony produkt powinien od razu zabrać opakowanie. Inaczej trzeba iść na pocztę, wypełnić ileś kwitków, odstać w kolejce, - wcześniej to opakowanie jakoś zapakować, zapłacić za przesyłkę i wysłać.
CO WY NA TO?
karbinadel
A jak nie odeśle, to co mu zrobią?
jes
Rozumiem, że takie opakowanie wróci ekologicznym transportem, na ośle genetycznie zmodyfikowanym który nie wydziela metanu.
Głupota goni głupotę a ilość spalonego paliwa przewyższy cały zysk z takiego pomysłu. Ale zieloni w swojej głupocie wymyślą wszystko jak profesor ze Szwecji, który ogłosił, że aby ratować
Rozumiem, że takie opakowanie wróci ekologicznym transportem, na ośle genetycznie zmodyfikowanym który nie wydziela metanu.
Głupota goni głupotę a ilość spalonego paliwa przewyższy cały zysk z takiego pomysłu. Ale zieloni w swojej głupocie wymyślą wszystko jak profesor ze Szwecji, który ogłosił, że aby ratować planetę należy przestawiać się na jedzenie ludzkiego mięsa.
szpaczysko
Rzeczywiście ekologia... A ktoś policzył ile zanieczyszczeń wygeneruje odesłanie takiego opakowania?

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki