Będzie wojna z Iranem? Na Wall Street spokojnie

2019-09-16 22:01
publikacja
2019-09-16 22:01
fot. Brendan MCDERMID / Reuters

Nowojorskie giełdy bardzo spokojnie zareagowały na największy szok naftowy we współczesnej historii. Nawet ryzyko wybuchu wojny z Iranem nie przestraszyło inwestorów. Drożały akcje firm naftowych i koncernów zbrojeniowych.

Cena ropy naftowej (WTI) w Nowym Jorku poszła w górę o 12,5%. To największy dzienny skok cen ropy naftowej od ponad 20 lat. Europejska ropa Brent podrożała o ponad 13%, na początku poniedziałkowych notowań notując najsilniejszy wzrost (o 19,5%) od 14 stycznia 1991 roku. Tak rynek zareagował na sobotni atak na kluczowe instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej.

/ Bankier.pl

 Jego efekcie z rynku wypadło blisko połowa dostaw saudyjskiej ropy, czyli ok 5,7 mln baryłek dziennie. W ujęciu bezwzględnym to prawdopodobnie największy szok naftowy od zakończenia II wojny światowej. Co gorsza, wieczorem pojawił się komunikat  Saudyjczyków, według których atak został dokonany z użyciem „irańskiej broni”. Wcześniej Iran został oskarżony o ten atak przez administrację USA. Władze w Teheranie zaprzeczyły.

Mamy więc dwa problemy w jednym garnku. Pierwszym jest ryzyko ciągłości dostaw saudyjskiej ropy, co może jeszcze bardziej podnieść cenę tego strategicznego surowca. Tym bardziej, że według nieoficjalnych doniesień Reutersa naprawa zaatakowanych instalacji może potrwać kilka miesięcy. Na tym akurat mogą skorzystać koncerny amerykańskie. Akcje Apache Corp. poszły w górę o blisko 17%, a kurs Marathon Oil zwyżkował o ponad 11%.

Drugim – i kto wie czy nie poważniejszym – powodem obaw jest wybuch wojny na Bliskim Wschodzie, do którego może dojść, jeśli Stany Zjednoczone zdecydują się na militarną konfrontację z Iranem.  Ten czynnik ryzyka zachęcał do kupna akcji firm zbrojeniowych. Walory Raytheona podrożały o 2,7%, Lockheed Martin o 2%, a Northrop Grumman o 2,1%.

/ Bankier.pl

Ale na poziomie głównych indeksów reakcja Wall Street była bardzo spokojna. Dow Jones osunął się o 0,52%, pozostając powyżej 27 000 pkt.  S&P500 cofnął się tylko o 0,31%, schodząc poniżej 3 000 punktów. W zeszłym tygodniu S&P500 bez powodzenia zaatakował ustanowiony w lipcu historyczny rekord. Nasdaq oddał 0,28%, ale utrzymał się powyżej 8000 pkt.

O 4,3% przeceniono akcje General Motors po tym, jak ponad 49 tysięcy pracowników motoryzacyjnego koncernu rozpoczęło strajk. Pracę wstrzymały 33 fabryki i 22 magazyny części zamiennych w 9 stanach.

KK

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
mooooo
To zróbmy pewien scenariusz ?? USA atakuje Iran bombarduje i niszczy miasta i instalacje wojskowe oraz cała infrastrukturę doprowadzając Iran na skraj wyczerpania wtedy Irańczycy kupują od Korei północnej atom i walom w arabskie pola naftowe ? Przez 100 lat nikt tam nie zajrzy i nikt nie dotknie skażonej gleby tak jak w To zróbmy pewien scenariusz ?? USA atakuje Iran bombarduje i niszczy miasta i instalacje wojskowe oraz cała infrastrukturę doprowadzając Iran na skraj wyczerpania wtedy Irańczycy kupują od Korei północnej atom i walom w arabskie pola naftowe ? Przez 100 lat nikt tam nie zajrzy i nikt nie dotknie skażonej gleby tak jak w Czernobylu a benzyna będzie po 70 zeta na stacjach
eagleeye
Cóż baryłka pykła do góry o prawie 10$ w weekend Arabowie mówili ze naprawią w kilka dni a Amerykanie przekręcają stan na kilka miesięcy.

Został zniszczony terminal do załadunku który jest ostatnim etapem produkcji z tzw. odsiarczaniem ale maklerzy i hosztaplerzy siedzący tysiące kilometrów wiedzą lepiej
Cóż baryłka pykła do góry o prawie 10$ w weekend Arabowie mówili ze naprawią w kilka dni a Amerykanie przekręcają stan na kilka miesięcy.

Został zniszczony terminal do załadunku który jest ostatnim etapem produkcji z tzw. odsiarczaniem ale maklerzy i hosztaplerzy siedzący tysiące kilometrów wiedzą lepiej wsio.

Nasz cały Świat zbudowany jest na spekulacji. Ropa która była kupowana "wczoraj" jest dostarczana za dwa trzy miechy a wczoraj w wszystkich TV wypowiadała się pani z firmy nazwy której nie wymienię że na stacjach z dnia na dzień podrożeje tankowanie o 10 gr na litrze.
django
Naprawde? Nie wiadomo skąd kto wystrzelił pociski samosterujące lecące powoli jak samolot? Obrona powietrzna Arabii Saudyjskiej tego nie wie ? Iran totalnie inwigilowany z kosmosu i nie ma dowodów tylko głupie oskarżanie? Przeciez to jest tak toporna prowokacja że aż płakać się chce. Mam nadzieję że uSA się zesrają Naprawde? Nie wiadomo skąd kto wystrzelił pociski samosterujące lecące powoli jak samolot? Obrona powietrzna Arabii Saudyjskiej tego nie wie ? Iran totalnie inwigilowany z kosmosu i nie ma dowodów tylko głupie oskarżanie? Przeciez to jest tak toporna prowokacja że aż płakać się chce. Mam nadzieję że uSA się zesrają na tej wojnie.
search
Potentatem produkcji dronow jest Izrael nie Iran , ktory ze wzgledu na sankcje nie moze nawt samolotow servisowac. Poza tym Iran na wzroscie cen ropy nie skorzysta bo jej nie moze eksportowac. Za to Jankesi robia sie coraz to wiekszym eksporterem ropy. To wszystko zaraz po gwarancji USA udzielonej Izraelowi, ktory chcialby cudzymi Potentatem produkcji dronow jest Izrael nie Iran , ktory ze wzgledu na sankcje nie moze nawt samolotow servisowac. Poza tym Iran na wzroscie cen ropy nie skorzysta bo jej nie moze eksportowac. Za to Jankesi robia sie coraz to wiekszym eksporterem ropy. To wszystko zaraz po gwarancji USA udzielonej Izraelowi, ktory chcialby cudzymi rekoma zniszczyc Izrael. Prowokacja i tyle, oby duda nie wyslal zolnierzy. Choc generalanMisiewicza mogli by wyslac , by sie poduczyl na zywym organizmie czyli na wojownikch pis
marxs
a jak mają nie reagować spokojnie jak kilka góra kilkanaście spółdzielni i szwagrów wiadomego pochodzenia ma 80-90% akcyjnego śmiecia który mmiędzysoba wzajemnie handlują usiłując bezskutecznie wciągnąć do gry w giełdowe 3 karty chciwych głupów
silvio_gesell
Droższa ropa, wyższa inflacja, wyższe stopy, większa lichwa. Czekam na wojnę USA z Izraelem, ale się nie doczekam.
ajwaj
Wojna w Iranie to nie niedzielna wycieczka kal-bojów,
na maly Kuwejt poszlo 500 000 personelu w tym zolnierzy
I to stracone byly BY wybory prez. Trumpa

Teraz ani kasy nie ma , fejk WTC juz nie chwyta, a po 18 latach "pełnoletnia wojna" AFG bezsensu i bez zwyciestwa bedzie konczona

Bo jesli by cós
Wojna w Iranie to nie niedzielna wycieczka kal-bojów,
na maly Kuwejt poszlo 500 000 personelu w tym zolnierzy
I to stracone byly BY wybory prez. Trumpa

Teraz ani kasy nie ma , fejk WTC juz nie chwyta, a po 18 latach "pełnoletnia wojna" AFG bezsensu i bez zwyciestwa bedzie konczona

Bo jesli by cós na Iran spadalo > ropa > 100 $/barell i koniec kal-boj landu. Dzisiaj 3x prez Putin, Ruhani IRAN, Erdogan TUR odwrotnie - zartowali, ze Arabia Saudyjska sie do nich przylaczy. (dostana S-300, S-400 i dronów nie bedzie (nawet nie ma fotek ataku :)
ajwaj
Niezaleznie kto drony wyslal,
jest to kompromitacja obrony p.-lot Made in USA.
(Choc PISi marszalek polny nieudolny in spe Blaszak & co tak nie mysli - jesli mysli)

Fachowcy = buble PATRIOT leca powyzej 50 m, drony ponizej np. 30 m, sygnal smiga do Niemiec, przlicza sie i jest decyzja Pierwsze trzepnely radary PATIOTów
Niezaleznie kto drony wyslal,
jest to kompromitacja obrony p.-lot Made in USA.
(Choc PISi marszalek polny nieudolny in spe Blaszak & co tak nie mysli - jesli mysli)

Fachowcy = buble PATRIOT leca powyzej 50 m, drony ponizej np. 30 m, sygnal smiga do Niemiec, przlicza sie i jest decyzja Pierwsze trzepnely radary PATIOTów (niezauwazone), nastepne trzepnely rafinerie.
Tez kresy,pl zawsze jakies przez Magdalenke ZAKAZANE PIOSENKI
leszczykowy
Wszyscy widza, że to lipa. Cała sytuacja stworzona przez Żydów aby postawić Trumpa pod ścianą i uniemożliwić mu wycofanie się z bliskiego wschodu. Żydki też mają spore udziały w firmach petrochemicznych, więc i zarobią i ochronią swoje interesy, bo zależy im na wojnie z Iranem, ich największym wrogiem. Ciekawe,Wszyscy widza, że to lipa. Cała sytuacja stworzona przez Żydów aby postawić Trumpa pod ścianą i uniemożliwić mu wycofanie się z bliskiego wschodu. Żydki też mają spore udziały w firmach petrochemicznych, więc i zarobią i ochronią swoje interesy, bo zależy im na wojnie z Iranem, ich największym wrogiem. Ciekawe, że kilka dni po dymisji Boltona takie ataki na bliskim wschodzie :) No ale Trump się raczej nie ugnie, ma wybory do wygrania, a w USA skrajnie antywojenne nastroje, kolejne triliony wyrzucone w błoto i kolejna przegrana wojna to były gwóźdź do trumny i na pewno nie osiągnąłby reelekcji. Aby uzasadnić wojnę musieliby sfingować kolejne World Trade Center.
pkc
Wiec tylko dowiozą na tym poziomie do rozliczenia nie zdążysz się spakować w shorty?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki