Strajk ponad 49 tys. pracowników koncernu General Motors

Ponad 49 tys. pracowników koncernu motoryzacyjnego General Motors w USA rozpoczęło w poniedziałek nad ranem strajk — informuje agencja Associated Press. Wcześniej załamały się rozmowy między przedstawicielami firmy a związkowcami.

(fot. gm / Generalmotors.com)

W dziewięciu stanach z powodu strajku nie działają 33 fabryki i 22 magazyny części zamiennych.

Nie jest jasne, jak długo będzie trwał protest. Według związku United Auto Workers (UAW), którego członkowie biorą udział w strajku, GM w czasie trwających od miesięcy rozmów nie przedstawił pracownikom znaczących propozycji. GM z kolei twierdzi, że złożyło konkretne oferty, w tym zapowiedź podniesienia pensji i inwestycji w fabrykach.

Jak podkreśla AP, jest to pierwszy ogólnokrajowy strajk tego związku zawodowego od 2-dniowego strajku z 2007 roku.

Wiceszef UAW, główny negocjator związkowców Terry Dittes ocenił, że strajk jest ostatecznością, ale jest potrzebny, ponieważ obie strony są daleko od porozumienia w negocjacjach nad nową czteroletnią umową zbiorową. "Bronimy uczciwych płac, bronimy wysokiej jakości opieki zdrowotnej w przystępnej cenie, bronimy naszej części zysków" - mówił.

Z kolei GM podkreśla, że zaoferowało pracownikom m.in. podniesienie płac oraz inwestycje w amerykańskich fabrykach o wartości 7 mld dolarów, które skutkowałyby pojawieniem się 5,4 tys. nowych miejsc pracy. Część z nich mieliby zapełnić obecni pracownicy. Firma utrzymuje, że zaproponowała pracownikom również wyższy udział w zyskach i że oferuje jedne z lepszych w kraju usługi zdrowotne.

Rozmowy mają zostać wznowione w poniedziałek o 10 rano (godz. 16 w Polsce). (PAP)

ulb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 1 ajwaj

Znaczy sancje dla kal-bojów dla UE beda szybciej
+ sankcje te beda ciezsze

! Odpowiedz
0 5 open_mind

Brawo Strajkujący, nie mogliście lepiej trawić w momencie gdzie oceany nie sprzedanych samochodów zalegają w USA na wszystkich możliwych placach parkingowych, powodzenia w drodze po zasiłek. Raz Obama wam pomógł i sypnął kasą którą do dzisiaj nie byliście wstanie oddać.

! Odpowiedz
0 37 igła

Widać że autor artykułu nie rozróżnia firm GE i GM.

! Odpowiedz
0 3 igła

Autor w połowie dnia już załapał i poprawił tytuł w linku. Brawo.

! Odpowiedz
0 12 kamilp141

Polecam obejrzec aktualny dokument "Amerykanska fabryka" na netflixie m. in. tez o bylej fabryce GM przejetej przez chinczykow.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne