REKLAMA

Właściciel Biedronki odmawia zapłacenia Portugalii ponad 20 mln euro

2019-09-12 18:09
publikacja
2019-09-12 18:09

Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka, odmawia zapłacenia portugalskiemu rządowi ponad 20 mln euro z tytułu tzw. taksy bezpieczeństwa spożywczego. Detalista zalega z uregulowaniem tego zobowiązania, twierdząc, że jest niezgodne z prawem.

Pedro Manuel de Castro Soares dos Santos, szef Jeronimo Martins. / fot. MAREK WISNIEWSKI / PULS BIZNESU / FORUM

Według czwartkowych doniesień portugalskich mediów łączna kwota, jakiej domaga się od Jeronimo Martins rząd Portugalii, wynosi już 20,7 mln euro. Dług wobec państwa narósł z tytułu wprowadzonej w 2012 roku Taksy od Bezpieczeństwa Spożywczego Plus (TSAM).

Z szacunków portugalskiej Głównej Dyrekcji Żywienia i Weterynarii (DGAV) wynika, że z największą częścią zobowiązania - blisko 19 mln euro - grupa Jeronimo Martins zalega z tytułu obrotu w swoich portugalskich supermarketach Pingo Doce.

Wysokość TSAM co rok się zmienia. Aktualnie opłata ta wynosi 7 euro od metra kwadratowego placówki handlowej.

Z ustaleń lizbońskiego dziennika "Publico" wynika, że dyrekcja Jeronimo Martins zaskarżyła już żądania władz Portugalii dotyczące spłaty długu z tytułu TSAM do Komisji Europejskiej. Kierownictwo firmy utrzymuje, że "taksa jest nielegalna".

Krótko po tym, jak rząd Portugalii ogłosił wprowadzenie nowego zobowiązania, większość detalistów działających w tym kraju oprotestowało nową opłatę. Ostatecznie jednak portugalski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowe zobowiązanie nie jest niezgodne z konstytucją.

W 2012 roku dyrekcja Jeronimo Martins, jako jedyne kierownictwo sieci detalicznej w Portugalii, zapowiedziało publicznie, że nie zapłaci TSAM. Po ustąpieniu w 2013 roku ze stanowiska prezesa JM Alexandre Soaresa dos Santosa, który przez ponad 40 lat stał na czele firmy, jego syn Pedro kontynuuje politykę ojca i odmawia zapłaty taksy.

Zmarły w sierpniu Alexandre Soares dos Santos w ostatnich latach życia często w sposób krytyczny wypowiadał się o polityce gospodarczej kolejnych portugalskich rządów. Zarzucał im m.in. brak zachęt inwestycyjnych dla przedsiębiorców i nakładanie na nich nadmiernych obciążeń fiskalnych.

Pierwsze dyskonty Biedronka pojawiły się w Polsce w 1995 roku.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
Raffmo
@heimir

No jakieś 10-15 lat temu w Biedronkach biedne kobiety musiały targać palety bez odpowiedniego sprzętu. Był dym na całą Polskę wtedy.
django
Fajną ma chłop marynarę na zdjęciu. Z promocji za 49,99 plus krawat za darmo?
glos_rozsadku
no i właśnie tym się różni prawdziwy bogacz od banana. Korporacyjne banany ubierają się modnie, drogo mimo że zarabiają po 3 tysiączki. Programiści zarabiają po 15 a ubierają się tanio. Ten zarabia miliardy i też ubiera się tanio.
heimir
Jakoś mi ich nie szkoda, bo firma kojarzy mi się z wykorzystywaniem pracowników, bałaganem i niską jakością
_jasko
Która firma kojarzy Ci się z wysoką jakością?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki