REKLAMA

Węgry: rząd zapowiedział znaczne podwyżki płac w służbie zdrowia

2016-06-09 12:48
publikacja
2016-06-09 12:48

Rząd węgierski zapowiedział w czwartek znaczne podwyżki płac w służbie zdrowia, by zapobiec odpływowi specjalistycznych kadr z kraju. O porozumieniu ze związkami zawodowymi w tej sprawie powiadomił minister ds. zasobów ludzkich Zoltan Balog.

fot. / / yayfoto

Podwyżki będą przysługiwały około 100 tys. osób. Stawki podstawowe pracowników opieki medycznej wzrosną w tym roku o 26,5 proc., w listopadzie przyszłego roku o 12 proc., a w listopadzie 2018 i 2019 roku po 8 proc. oświadczył Balog.

Jak powiedział, w tym i przyszłym roku na podwyżki w służbie zdrowia zostanie przeznaczone 100 mld forintów (1,4 mld zł), co oznacza, że w latach 2012-2019 pensje pracowników służby zdrowia wzrosną prawie dwukrotnie.

Minister wyraził nadzieję, że uda się w ten sposób powstrzymać odpływ pracowników z węgierskiej służby zdrowia. Jak zaznaczył, w przypadku niektórych specjalności - przede wszystkim tych, w których najbardziej brakuje kadr - tegoroczna podwyżka może wynieść nawet 34-35 proc.

W państwach Zachodu pracują tysiące węgierskich lekarzy i pielęgniarek. Ich zarobki przekraczają tam węgierskie wynagrodzenia 4-, a nawet 5-krotnie.

Według węgierskiego portalu Index w ciągu ostatnich 10 lat kraj opuściło około 10 tys. lekarzy; obecnie jest na Węgrzech 2 tys. wakatów lekarskich. W samej Wielkiej Brytanii pracuje 1800 węgierskich lekarzy i znacznie więcej pielęgniarek.

Portal pisze, że przeciętna pensja 35-letniego lekarza specjalisty wynosi na Węgrzech 200 tysięcy forintów (2780 zł) netto, a 50-letniego - 300 tysięcy (4180 zł).

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ az/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Spec
Ciekawe kiedy w Polsce zauważa, ze trzeba zrobic to samo aby zatrzymać odpływ kadry medycznej. Polska nie jest atrakcyjna nawet dla naszych wschodnich sąsiadów wiec nie zasypiemy tej dziury Ukraińcami czy Białorusinami
~anty_pis_2016
a już niedługo kolej na podwyżki nauczycieli i służb mundurowych, jedyna właściwa praca to administracja! a jak trafi ich hiperinflacja i siłowe obalanie rządów orbana to powiem spokojnie, "a nie mówiłem?" i pójdę na ulicę obalac kato-prawice która zniszczy naszą Ojczyznę w ten sam sposób
~epul
Jeżeli z tymi płacami obecnymi to prawda - to jest to postkomunistyczny syf który u nas będzie pielęgnowany jak długo się da, bo Hrabia na pytanie co zrobić żeby polscy lekarze nie uciekali za granice ? odpowiedział- kształcić więcej lekarzy sic!
~Wróg_sortowy
I co można? Można. Ale trzeba rzeczywiście chcieć, a nie tylko obiecywać.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki