REKLAMA

W przyszłym tygodniu wstępna opinia Komisji Weneckiej na temat ustawy o TK

2016-07-11 16:45
publikacja
2016-07-11 16:45

Prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia gotowa będzie wstępna opinia Komisji Weneckiej na temat nowej ustawy o polskim Trybunale Konstytucyjnym - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Rady Europy. Eksperci KW czekają na tłumaczenie tekstu ustawy.

W przyszłym tygodniu wstępna opinia Komisji Weneckiej na temat ustawy o TK / fot. Krystian Maj / FORUM

Sekretarz generalny RE Thorbjoern Jagland ogłosił w sobotę, że zwróci się do Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, o pilne zbadanie ustawy. Jagland wyjaśnił, że poprosi o pilne sprawdzenie, czy nowa ustawa uwzględnia opinię wydaną w marcu przez KW na temat grudniowej nowelizacji ustawy o TK.

Z informacji przekazanych PAP przez rzecznika RE Panosa Kakawiatosa wynika, że w odpowiedzi na tę prośbę Komisja Wenecka bardzo szybko przystąpi teraz do badania nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przyjętej przez Sejm w czwartek.

"Na tym etapie nasi eksperci nie widzieli jeszcze ustawy" - dodał Kakawiatos. Jak wytłumaczył, czekają oni na tłumaczenie tekstu. Gdy je otrzymają, wydadzą "wstępną opinię" na początku przyszłego tygodnia.

Senat zajmie się ustawą o Trybunale Konstytucyjnym na posiedzeniu rozpoczynającym się 20 lipca.

Przed czterema miesiącami Komisja Wenecka w wydanej opinii zaapelowała o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z marca, co według niej byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto KW podkreśliła, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce. (PAP)

sw/ kot/ ap/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~NocnaZmiana
PO dokładnie wiedziało że przegra podwójne wybory . Razem z Rzeplińskim zastosowali świński chwyt PO-niżej pasa i wybrali przedwcześnie łamiąc konstytucję 5 sędziów. Owi sędziowie i Rzepliński mieli rozwalać ustawy PIS. ..nie dopuścić do zmian ! ! !
~Robieni_w_Bambuko
Moja opinia na temat Komisji Weneckiej jest jedna - nie interesuje się np. Wlochami, choć tam od lat trwa kryzys Konstytucyjny i nie było jej jak PO i Rzepliński łamali Konstytucję RP w czerwcu 2015r, ani później gdy łamali domniemanie Konstytucyjności Ustaw. To ciało polityczne rządzącej w UE lewacko-liberalnej opcji.Moja opinia na temat Komisji Weneckiej jest jedna - nie interesuje się np. Wlochami, choć tam od lat trwa kryzys Konstytucyjny i nie było jej jak PO i Rzepliński łamali Konstytucję RP w czerwcu 2015r, ani później gdy łamali domniemanie Konstytucyjności Ustaw. To ciało polityczne rządzącej w UE lewacko-liberalnej opcji. Dlatego mogą się cmoknąć i Brexit to im zrobił.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki