REKLAMA

Sukces Trumpa. Deficyt z Chinami mniejszy o 74 mld dol.

2020-02-05 15:20
publikacja
2020-02-05 15:20
Sukces Trumpa. Deficyt z Chinami mniejszy o 74 mld dol.
Sukces Trumpa. Deficyt z Chinami mniejszy o 74 mld dol.
fot. Jonathan Ernst / / Reuters

"Wojna handlowa" przynosi efekty. Deficyt USA w handlu towarowym z Chinami zmniejszył się w ubiegłym roku aż o 74 mld dol. i spadł do najniższego poziomu od 2014 r.

W 2019 r. Stany Zjednoczone odnotowały 345,6 mld dol. deficytu w dwustronnym handlu towarowym z Chinami. Oznacza to, że w drugim roku wojny handlowej (i pierwszym, gdy karne cła nałożone na towary sprowadzane zza Muru obowiązywały pełne 12 miesięcy) Amerykanie zmniejszyli ujemne saldo o rekordowe 73,9 mld dol., czyli o ponad jedną szóstą.

fot. / / Bankier.pl

Spadek deficytu to przede wszystkim kwestia obniżenia importu towarów zza Muru - spadł on o 11 proc. do 452 mld dol. w ubiegłym roku z 540 mld dol. w 2018 r. Jeszcze mocniej procentowo (o 16 proc.) obniżył się eksport do Państwa Środka - do 107 mld dol. z 120 mld dol.

Redukcja deficytu USA w handlu z Chinami o ponad jedną szóstą z pewnością ucieszy Donalda Trumpa, który jeszcze przed objęciem urzędu prezydenta regularnie podkreślał w swoim stylu, że Chińczycy "kradną amerykańskie miejsca pracy" i zapowiadał ograniczenie głęboko ujemnego salda.

Spadek nierównowagi potwierdzają również dane chińskie. Według Pekinu Państwo Środka zanotowało w ubiegłym roku 296 mld dol. nadwyżki w handlu z USA.

Zmiana w relacjach z Chinami nie zmieniła fundamentalnie ogólnego obrazu handlu międzynarodowego - USA dalej notują gigantyczny deficyt, a część kwoty "zyskanej" na obrocie z Państwem Środka "stracono" na innych kierunkach. W wymianie towarów i usług ze światem deficyt zmniejszył się o niespełna 11 mld dol. - do 616,8 mld dol. Ujemne saldo w handlu towarami spadło o 21,4 mld dol. (-2,4 proc.) do 866 mld dol., a nadwyżka w handlu usługami zmalała o 10,4 mld dol. (-4 proc.) do 249,2 mld dol. Deficyt w wymianie międzynarodowej sięgnął 2,9 proc. PKB USA wobec 3 proc. w 2018 r.

MKa

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
and00
I gdzie te wdzystkie lewicowe i liberalne mądrale co mówiły że wojny handlowej nie można wygrać?
talmud
realna gospodarka stanów zlajdaczonych ciagle sie kurczy natomiast piramida finansowa z wall street zdobywa "nowe szczyty"....ciekawe jak długo to jeszcze potrwa.....:):)
sel
Lewactwa jak powiadasz? a przecież bogatych jest najwyżej 10% to lewactwa jest co najmniej 90% na świecie ? Oczywiście można tak namieszać w głowie biedakom , że im się wydaje że są bogaci ,nawet jak nie mają pieniędzy ani pracy i żyją z zasiłku, a to dopiero będą bogaci po śmierci , w niebie ... i o to chodzi Lewactwa jak powiadasz? a przecież bogatych jest najwyżej 10% to lewactwa jest co najmniej 90% na świecie ? Oczywiście można tak namieszać w głowie biedakom , że im się wydaje że są bogaci ,nawet jak nie mają pieniędzy ani pracy i żyją z zasiłku, a to dopiero będą bogaci po śmierci , w niebie ... i o to chodzi właśnie,że kapitaliści wszystkich krajów łączą się,kościelni im przytakują a biedacy będą bogaci ale , po śmierci..drobny szczegół.
open_mind
Oglądałem wczoraj ten jego występ, SOTU był bardzo optymistyczny ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Hahaha. Natomiast postawa demokratów to porażka – oni zagubili się gdzieś w głęboko w socjalistycznym jak im się wydaje kosmosie. Na powitanie Trump nie podał łapki Nancy, Ona tak była w..r..ona że przez cały czas jej twarz i mimika Oglądałem wczoraj ten jego występ, SOTU był bardzo optymistyczny ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Hahaha. Natomiast postawa demokratów to porażka – oni zagubili się gdzieś w głęboko w socjalistycznym jak im się wydaje kosmosie. Na powitanie Trump nie podał łapki Nancy, Ona tak była w..r..ona że przez cały czas jej twarz i mimika była poza jej kontrolą a na koniec się zblamowała i podarła na oczach wszystkich Trumpa przemówienie. Demokraci są skończeni w USA na to wygląda. Dodatkowo, został wy-eskortowany z sali to Nancy gość zwolennik ograniczenia dostępu do broni, bo coś zaczął się wydzierać (jego córka zginęła) zastrzelona przez szaleńca z bronią.
open_mind
Tak to wyglądało https://www.cnn.com/2020/02/05/media/nancy-pelosi-speech-rip/index.html
open_mind
Na świecie mamy Socjalistyczno-Demokratyczne-Lewactwo jak i normalnymi ludźmi.
A wy to której grupy się byście się zaliczyli? Ja do tej ostatniej.
ajwaj
W pojeciu kraju Przyjaciól Indian upadajacego
SUKCES

W Nowym Swiecie LIPA,
anglo-sasy bez koloni, trucia Indian, kanalii PISy, to kaluza blota

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki