Sukces Trumpa. Deficyt z Chinami mniejszy o 74 mld dol.

"Wojna handlowa" przynosi efekty. Deficyt USA w handlu towarowym z Chinami zmniejszył się w ubiegłym roku aż o 74 mld dol. i spadł do najniższego poziomu od 2014 r.

W 2019 r. Stany Zjednoczone odnotowały 345,6 mld dol. deficytu w dwustronnym handlu towarowym z Chinami. Oznacza to, że w drugim roku wojny handlowej (i pierwszym, gdy karne cła nałożone na towary sprowadzane zza Muru obowiązywały pełne 12 miesięcy) Amerykanie zmniejszyli ujemne saldo o rekordowe 73,9 mld dol., czyli o ponad jedną szóstą.

(Bankier.pl)

Spadek deficytu to przede wszystkim kwestia obniżenia importu towarów zza Muru - spadł on o 11 proc. do 452 mld dol. w ubiegłym roku z 540 mld dol. w 2018 r. Jeszcze mocniej procentowo (o 16 proc.) obniżył się eksport do Państwa Środka - do 107 mld dol. z 120 mld dol.

Redukcja deficytu USA w handlu z Chinami o ponad jedną szóstą z pewnością ucieszy Donalda Trumpa, który jeszcze przed objęciem urzędu prezydenta regularnie podkreślał w swoim stylu, że Chińczycy "kradną amerykańskie miejsca pracy" i zapowiadał ograniczenie głęboko ujemnego salda.

Spadek nierównowagi potwierdzają również dane chińskie. Według Pekinu Państwo Środka zanotowało w ubiegłym roku 296 mld dol. nadwyżki w handlu z USA.

Zmiana w relacjach z Chinami nie zmieniła fundamentalnie ogólnego obrazu handlu międzynarodowego - USA dalej notują gigantyczny deficyt, a część kwoty "zyskanej" na obrocie z Państwem Środka "stracono" na innych kierunkach. W wymianie towarów i usług ze światem deficyt zmniejszył się o niespełna 11 mld dol. - do 616,8 mld dol. Ujemne saldo w handlu towarami spadło o 21,4 mld dol. (-2,4 proc.) do 866 mld dol., a nadwyżka w handlu usługami zmalała o 10,4 mld dol. (-4 proc.) do 249,2 mld dol. Deficyt w wymianie międzynarodowej sięgnął 2,9 proc. PKB USA wobec 3 proc. w 2018 r.

MKa

Źródło:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 51 and00

I gdzie te wdzystkie lewicowe i liberalne mądrale co mówiły że wojny handlowej nie można wygrać?

! Odpowiedz
21 12 bha

Kij zawsze ma dwa końce.....

! Odpowiedz
17 39 talmud

realna gospodarka stanów zlajdaczonych ciagle sie kurczy natomiast piramida finansowa z wall street zdobywa "nowe szczyty"....ciekawe jak długo to jeszcze potrwa.....:):)

! Odpowiedz
20 17 sel

Lewactwa jak powiadasz? a przecież bogatych jest najwyżej 10% to lewactwa jest co najmniej 90% na świecie ? Oczywiście można tak namieszać w głowie biedakom , że im się wydaje że są bogaci ,nawet jak nie mają pieniędzy ani pracy i żyją z zasiłku, a to dopiero będą bogaci po śmierci , w niebie ... i o to chodzi właśnie,że kapitaliści wszystkich krajów łączą się,kościelni im przytakują a biedacy będą bogaci ale , po śmierci..drobny szczegół.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 39 open_mind

Oglądałem wczoraj ten jego występ, SOTU był bardzo optymistyczny ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Hahaha. Natomiast postawa demokratów to porażka – oni zagubili się gdzieś w głęboko w socjalistycznym jak im się wydaje kosmosie. Na powitanie Trump nie podał łapki Nancy, Ona tak była w..r..ona że przez cały czas jej twarz i mimika była poza jej kontrolą a na koniec się zblamowała i podarła na oczach wszystkich Trumpa przemówienie. Demokraci są skończeni w USA na to wygląda. Dodatkowo, został wy-eskortowany z sali to Nancy gość zwolennik ograniczenia dostępu do broni, bo coś zaczął się wydzierać (jego córka zginęła) zastrzelona przez szaleńca z bronią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 7 open_mind

Tak to wyglądało https://www.cnn.com/2020/02/05/media/nancy-pelosi-speech-rip/index.html

! Odpowiedz
18 23 open_mind

Na świecie mamy Socjalistyczno-Demokratyczne-Lewactwo jak i normalnymi ludźmi.
A wy to której grupy się byście się zaliczyli? Ja do tej ostatniej.

! Odpowiedz
11 11 cek

Zarobią na polsce

! Odpowiedz
29 9 ajwaj

W pojeciu kraju Przyjaciól Indian upadajacego
SUKCES

W Nowym Swiecie LIPA,
anglo-sasy bez koloni, trucia Indian, kanalii PISy, to kaluza blota

! Odpowiedz
10 10 wese

447 przyjdzie i łykną to.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil