Marin najmłodszą premier Finlandii

Wiceprzewodnicząca partii socjaldemokratycznej, 34-letnia Sanna Marin, została oficjalną kandydatką na szefową nowego centrolewicowego rządu Finlandii - poinformowano po wewnątrzpartyjnych wyborach i niedzielnym posiedzeniu delegatów ugrupowania.

(fot. Sanna Marin / Twitter)

Marin, dotychczas pełniąca obowiązki ministra transportu i komunikacji, ma zastąpić na stanowisku premiera 57-letniego Anttiego Rinnego, lidera Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP), który na początku tygodnia podał się do dymisji.

Po oficjalnym zatwierdzeniu przez parlament i uzyskaniu nominacji od prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto Marin zostanie najmłodszym premierem w historii kraju. Oczekuje się, że nowy rząd zostanie powołany we wtorek.

Marin podkreślała w przemówieniu swoje doświadczenie i przywiązanie do wartości socjaldemokratów. Wspomniała też, jak ważną rolę w jej życiu odegrało państwo opiekuńcze.

W wewnętrznych wyborach socjaldemokratów - największego ugrupowania w parlamencie, które wygrało przeprowadzone na wiosnę wybory - Marin pokonała 37-letniego Anttiego Lindtmana, szefa grupy parlamentarnej.

Jak pisze fińska prasa, do rywalizacji o fotel premiera przystąpili politycy młodego pokolenia socjaldemokratów, którzy chcą skierować SDP na nowy drogę i odbudować spadające poparcie dla tej partii, a jest ono najniższe od 25 lat i według sondaży wynosi około 13 proc.

Tymczasem od dłuższego czasu rośnie poparcie dla narodowo-konserwatywnej partii Finowie (F), które wynosi ponad 24 proc.

Istotne jest także - jak podkreślają komentatorzy - aby wewnątrz pięciopartyjnej koalicji rządzącej wróciło zaufanie, które zostało naruszone w ostatnich tygodniach i było powodem dymisji Rinnego.

Bezpośrednim powodem jego rezygnacji była utrata poparcia największego koalicjanta SDP w rządzie - liberalnej partii Centrum Finlandii (KESK).

Koalicję rządową w Finlandii tworzą SDP, KESK, Zielona Unia (VIHR), Związek Lewicowy (VAS) oraz Szwedzka Partia Ludowa w Finlandii (RKP). Łącznie dysponują 117 mandatami w 200-osobowym jednoizbowym parlamencie.

Prasa o kandydaturze Marin: najmłodsza premier w historii kraju i teraz na świecie

Będzie nie tylko najmłodszym premierem w historii Finlandii, ale także najmłodszym spośród obecnie urzędujących szefów rządów na świecie - pisze w poniedziałek fińska prasa o kandydatce na premiera centrolewicowego rządu, 34-letniej Sannie Marin.

Dotychczas najmłodszym fińskim premierem był Esko Aho, który objął urząd na początku lat 90. w wieku 36 lat, a najmłodszym urzędującym premierem na świecie jest szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk, o rok starszy od Sanny Marin - odnotowały główne fińskie dzienniki "Helsingin Sanomat" czy "Ilta Sanomat".

Marin, obecna wiceprzewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP) i dotychczasowa minister transportu i komunikacji, zastąpi 57-letniego Anttiego Rinnego, lidera partii, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji.

SDP kieruje na stanowisko premiera "najjaśniejszą gwiazdę swojej partii, która zmieni zwyczaje w rządzie, ale trudno sądzić, aby zmieniła wnętrze polityki" - skomentował publicysta "HS" Marko Junkkari.

Kandydatura Marin była wspierana przez samego Rinnego, któremu zależało na tym, żeby premierem nie został jej kontrkandydat, Antti Lindtman, kojarzony z obozem przeciwników obecnego szefa rządu w SDP związanym z 64-letnim europarlamentarzystą Eero Heinaluomą - komentował "IS".

Po pojedynku "starych kogutów" w partii, "wiarygodność Marin będzie zagrożona, jeśli zrodzi się przekonanie, że to Rinne pociąga za sznurki" - ocenił publicysta "IS" Timo Haapala.

Rinne po swojej dymisji nie ma zamiaru rezygnować z funkcji przewodniczącego SDP, a po zaprzysiężeniu nowego rządu ma zostać wiceprzewodniczącym parlamentu (Eduskunty). Marin sama również uważała się za "pierwszą księżniczkę do przejęcia schedy" po Rinnem – zwraca uwagę fińska popołudniówka.

To będzie ciało administracyjne złożone z samych kobiet – charakteryzują przyszły rząd Marin komentatorzy, bo liderkami czterech koalicjantów SDP – ugrupowań liberalnych oraz lewicowych - są kobiety.

Oczekuje się, że parlament Finlandii zagłosuje nad kandydaturą Marin na premiera we wtorek.

Z Helsinek Przemysław Molik

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 tindala

Babka przeszła solidną szkołę w młodzieżówce SDP. A 34 lata to już całkiem sporo - chyba że się jest z Warszawy to wtedy mamusia jeszcze robi pranie i obiadki. Nie jest to polski niedouczony skandalista który puści bąka na salonach i zostaje obwołany kolejnym cudem ( Petru, Jachira, i cała ta "śmietanka")

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 xxpp

Ludzie sa już tak ogłupieni i zdesperowani w szukaniu nierealnych i bajkowych rozwiązań, że następną premierzycą zostanie jednorożec.

! Odpowiedz
0 2 jendreka

A my będziemy mieli najmłodszego prezydenta.

! Odpowiedz
41 23 mith21

Finlandia stawia na młodych. A nami rządzi stary zgred Kaczyński.

! Odpowiedz
23 12 jkendy

ale też lewicowy a raczej narodowo-socjalistyczny.

! Odpowiedz
10 58 abcx

Odbudowanie zaufania powni oprzeć na klasycznych lewicowych filarach:
- ochrona klimatu - każdy lubi płacić duże rachunki za energię i produkty
- gender - wszyscy to popierają tylko się jeszcze nie ujawnili
- multi kulti i masowa imigracja - ci goście z Afryki są tacy fajni i każdy ich lubi

! Odpowiedz
20 64 awenturyn1

Ponoć każdy w swoim życiu musi być przez jakiś czas lewicowcem. Pech chciał dla Finlandii ,że ta niewiasta ten moment przeżywa właśnie teraz. Państwo opiekuńcze....lepiej powiedzieć od razu...ukradniemy tym co mają i damy tym co nie mają.Wszyscy będą mieli tyle samo..nie ważne ,że jeden zap...la, a drugi leży. Swoją drogą ładna buzia , szkoda,że z wypranym...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 13 zenonn

"Kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie skur wys ynem, ale kto na starość socjalistą pozostał, ten jest po prostu głupi." - to sławny cytat przypisywany przywódcom Francji, Niemiec i Polski w okresach walki z socjalizmem (Georges Clemenceau, Otto von Bismarck, Józef Piłsudski: "Kto nie był socjalistą za młodu, ten na starość będzie skur wys ynem"). Historycznie jednak słowa te odnosiły się do republiki z okresu walki monarchii z republiką we Francji: "Kto nie był republikaninem, mając lat dwadzieścia, ten nie miał serca, kto pozostał republikaninem po trzydziestce, temu brak głowy" (François Guizot)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
43 6 tubak

No myślę jednak że wyprany M masz ty niestety. Twoje myślenie doprowadziło dzisiaj w Polsce do rządów nacjonalistów którzy rozdają pieniądze dużo gorzej niż socjaliści.

! Odpowiedz
7 7 zenonn odpowiada tubak

Dobry pan dba o swoich niewolników.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil