Rosyjskie MSW zaczęło wydawać rosyjskie paszporty mieszkańcom Donbasu

MSW Rosji rozpoczęło w piątek wydawanie paszportów tego kraju mieszkańcom tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie - podały w piątek media w Moskwie, powołując się na źródła zbliżone do MSW.

Według portalu RBK wydawanie paszportów odbywa się na dwóch tymczasowych przejściach granicznych. Niezależne radio Echo Moskwy relacjonuje zaś, że około 60 osób przywiezionych zostało autobusem do obwodu rostowskiego w celu odbioru dokumentów.

Do tej pory wnioski o wydanie paszportów złożyło 12 tys. osób mieszkających na terytoriach dwóch "republik ludowych", Donieckiej i Ługańskiej - twierdzą źródła RBK. Około 1200 wniosków zostało zaakceptowanych, a pozostałe są rozpatrywane.

Ze swej strony przedstawiciel separatystów donieckich Władimir Krasnoszczeka powiedział, że do tej pory ponad 8 tys. mieszkańców z podległego mu obszaru złożyło wnioski o rosyjski paszport. W piątek Krasnoszczeka poinformował o pierwszych 34 osobach, które przyjechały do Rosji w celu otrzymania obywatelstwa. Zapewnił, że władze zorganizują "praktycznie codzienny" transport chętnych.

W kwietniu informowano, że centrum wydawania paszportów Rosja uruchomiła w mieście Nowoszachtyńsk w obwodzie rostowskim. Miało on przyjmować wnioski o obywatelstwo od mieszkańców tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. Drugie centrum, w miejscowości Pokrowskoje, także w obwodzie rostowskim, miało obsługiwać mieszkańców drugiej, tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Według kanału informacyjnego WarGonzo, który działa na komunikatorze Telegram, częścią procedury wydawania paszportów jest przysięga na wierność Federacji Rosyjskiej i złożenie odcisków palców. WarGonzo publikuje niekiedy nieoficjalne informacje z rosyjskich struktur siłowych.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w kwietniu dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców Donbasu, określając ten krok jako kwestię "humanitarną". Władze Ukrainy oświadczyły, że paszporty rozdawane mieszkańcom Donbasu będą nielegalne i oceniły, że nie powinny być one uznawane w ruchu międzynarodowym.

Według oficjalnych statystyk "republiki ludowe", kontrolowane od 2014 roku przez separatystów, zamieszkuje 3,7 mln ludzi. W przeszłości Rosja wydawała swe paszporty mieszkańcom dwóch separatystycznych regionów Gruzji, Abchazji i Osetii Południowej.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ jo/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil