REKLAMA

Rekordowa inflacja w strefie euro. W jednym państwie przebiła 20 proc., Polska w czołówce UE

Maciej Kalwasiński2022-06-17 11:30analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-17 11:30
Rekordowa inflacja w strefie euro. W jednym państwie przebiła 20 proc., Polska w czołówce UE
Rekordowa inflacja w strefie euro. W jednym państwie przebiła 20 proc., Polska w czołówce UE
fot. Dmitry Tkachenko Photo / / Shutterstock

W maju inflacja w strefie euro ponownie zdecydowanie przyspieszyła i wspięła się na najwyższy poziom w historii. Nadal poszerzała się różnica między tempem wzrostu cen w poszczególnych państwach eurozony. W jednym z nich dynamika przekroczyła 20 proc. w skali roku. Polska również znalazła się w unijnej czołówce.

Inflacja HICP w strefie euro wzrosła w maju do 8,1 proc. wobec 7,4 proc. w kwietniu - poinformował Eurostat. Wynik był zgodny z wcześniejszymi szacunkami statystyków i oczekiwaniami rynkowymi. Tak szybkiego wzrostu cen konsumpcyjnych w historii eurozony nie odnotowano nigdy wcześniej. W całej Unii Europejskiej dynamika sięgnęła 8,8 proc. rocznie.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Na historyczny wzrost wskaźnika w przypadku strefy euro "zapracowały" przede wszystkim energia, której kontrybucja wyniosła 3,87 p. proc., ale istotny był również wkład pozostałych głównych kategorii: żywności, napojów i papierosów (+1,59 p. proc.), usług (+1,46 p. proc.) oraz nieenergetycznych dóbr przemysłowych (+1,13 p. proc.).

Wyższą dynamikę wzrostu cen zanotowano również w ujęciu miesiąc do miesiąca: w kwietniu wynosiła ona 0,6 proc., a w maju: 0,8 proc. Energia w strefie euro podrożała o 1,9 proc. wobec kwietnia, a żywność przetworzona, alkohol i produkty tytoniowe o 1,6 proc.

W maju pogłębiały się różnice w tempie wzrostu cen konsumpcyjnych w poszczególnych krajach eurozony. We Francji i na Malcie inflacja HICP sięgała "tylko" 5,8 proc., tymczasem na Łotwie zbliżyła się do 17 proc., na Litwie przebiła 18 proc., a w Estonii przekroczyła 20 proc. Potężne różnice utrudniają prowadzenie polityki pieniężnej władzom Europejskiego Banku Centralnego. Przed tygodniem Rada Prezesów w końcu zapowiedziała podniesienie stóp procentowych w lipcu oraz ogłosiła zakończenie programu skupu aktywów APP. Trudno jednak nie oceniać tej decyzji jako dramatycznie spóźnionej. Cel inflacyjny banku wynosi 2 proc. w średnim terminie - obecnie jest on wyraźnie przekroczony we wszystkich państwach eurozony.

W przypadku Polski inflację HICP oszacowano na 12,8 proc., miesiąc wcześniej było to 11,4 proc. Tempo wzrostu cen nad Wisłą okazało się 5. najszybsze w UE. Wyższe odnotowano wyłącznie w krajach bałtyckich oraz Bułgarii.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Roczna dynamika inflacji HICP spadła w maju tylko w jednym państwie UE - w Holandii (z 11,2 proc. w kwietniu do 10,2 proc. w maju). Najmocniej, bo aż o 3,7 p. proc. przyspieszył wzrost cen na Łotwie.

Niderlandy są również jedynym krajem, w którym odnotowano spadek cen w ujęciu miesięcznym (-0,8 proc). W porównaniu do kwietnia najwyższą inflację HICP odnotowano na Łotwie (3,9 proc.).

Porównując dane z krajów UE warto pamiętać, że odczyty wskaźników inflacji są obecnie zaburzone przez nadzwyczajne i tymczasowe "tarcze antyinflacyjne" wprowadzane przez władze poszczególnych państw.

Inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków. Z danych GUS wynika, że w maju inflacja CPI wyniosła w Polsce 13,9 proc. i była najwyższa od 24 lat.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (28)

dodaj komentarz
ebm242
Oprócz straszenia inflacją, czy ktoś zauważył zmianę życia Polaków ? Mniej ludzi jeździ autami? Mniej kupują w sklepach ? Bo ja widzę wręcz przeciwnie. Kupują coraz więcej i tankują do oporu. Gdzie ta bieda w związku z inflacją ?
koperytko
siła nabywcza pensji rosnie szybciej od inflacji. Inflacja jest tylko tematem te.pej lemingozy żyjacej z pieniedzy z budzetu
koperytko
2 razy usuneli mój wpis że według wykresu inflacja w Polsce jest na 6 miejscu w UE. Dlaczego w zwiazku z tym te.pa lemingoza cały czas twierdzi ze inflacja w Polsce jest najwyzsza. Pytanie chyba jest oczywiste i proste a jednak było 2 razy kasowane
moshe_klotz
Choc w czyms PIS w czolówce Europy,
a jeszcze idzie zima, brak energii wszystkich pobije
itso_zasob_ostateczny
kolejny co mu sie nudzi
boris-vodka
PISoflacja Morawieckiego będzie najwyższa w Europie......
dididif
Rolowanie włoskiego długu nie pozwala już na podniesienie oprocentowania euro - dygnitarze komunistyczni z Brukseli w dryfie bocznym, lewym - rzecz jasna.
koperytko
Juz była interwencja słowna EBC że 'przyszykuje" specjalny mechanizm aby np włochy nie musiały płacic dużych odsetek od długu
zops
Rodzina Krauzego chce szantażować po zabójstwie b. Prez Gdańska? A szwedzki dług rośnie... Ja nie będę płacił...
zops
Wcześniej słownie twierdzili że użyją dwóch pistoletów RAK. Za to że piłem 1 piwo w bocznej uliczce.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki