REKLAMA

Realny wzrost płac najniższy od ponad 2 lat

2019-07-17 10:00
publikacja
2019-07-17 10:00
Realny wzrost płac najniższy od ponad 2 lat
Realny wzrost płac najniższy od ponad 2 lat
fot. Marek Kuwak / / FORUM

Nieoczekiwane spowolnienie wzrostu wynagrodzeń i zaskakujący przyrost zatrudnienia – taki obraz wyłania się z najnowszych danych z polskiego rynku pracy. Przy rosnącej inflacji cenowej realny wzrost płac osiągnął najniższy poziom od kwietnia 2017 roku.

Przeciętne wynagrodzenie brutto było w czerwcu o 5,3% wyższe niż przed rokiem i wyniosło 5 104,46 złotych – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To spore zaskoczenie, ponieważ od miesięcy dynamika tzw. średniej krajowej utrzymuje się powyżej 7%. Taki też odczyt był prognozowany przez ekonomistów.

Zaznaczmy od razu, że jest to kwota przed potrąceniem podatków od pracy („składek na ZUS i zaliczki na PIT"). Ponadto dotyczy tylko firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników. Statystyki te obejmują więc niespełna 40% pracujących. Dodatkowo z innych badań wiemy też, że ok. 2/3 zatrudnionych otrzymuje pensje niższe od tzw. średniej krajowej.

Zwalniająca dynamika płac nominalnych przy rosnącej inflacji cenowej doprowadziła do silnego obniżenia realnej dynamiki płac. Po uwzględnieniu oficjalnej inflacji CPI (2,6% rdr w czerwcu) realny wzrost pensji w sektorze przedsiębiorstw wyniósł tylko 2,62%, co jest najniższym wynikiem od kwietnia 2017 roku.

Według ekonomistów mBanku "winowajcą" spadku dynamiki wynagrodzeń był skrajnie niekorzystny rozkład dni roboczych. Tegoroczny czerwiec miał ich tylko 19 (a faktycznie 18 jeśli nie uwzględniać piątku po Bożym Ciele). Jeśli ta hipoteza jest prawdziwa, to także czerwcowe dane o produkcji przemysłowej i (zwłaszcza) sprzedaży detalicznej mogą okazać się słabsze od rynkowego konsensusu. Dane z fabryk poznamy w czwartek a ze sklepów w piątek o 10:00.

Pozytywną niespodzianką okazały się liczby opisujące zatrudnienie. Liczba zatrudnionych w dużych firmach niefinansowych wyniosła w czerwcu 6 393,8 tys., co było rezultatem o 2,8% wyższym niż rok temu. Rynkowy konsensus zakładał dynamikę zatrudnienia na poziomie 2,6% rdr.

W liczbach bezwzględnych w czerwcu liczba zatrudnionych w dużych przedsiębiorstwach zwiększyła się aż o 13,6 tys. po bardzo nieoczekiwanym spadku o 12,2 tys. odnotowanym w maju.

KK

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
dwam
Firmy zaczęły podnosić ceny wyrobów i usług przykładem jest np IKEA od lipca ceny mebli wzrosły ok 15%...
pluto85md
Czy mi sie wydaje, czy analitycy mbanku popelniaja logiczny blad. GUS zlicza wynagrodzenia wyplacone w czerwcu, a mbank zwraca uwage na mniejsza liczbe dni w czerwcu, ale to w wiekszosci wplynie na wyplaty w lipcu.
silvio_gesell
Dynamika realnego wzrostu wynagrodzeń to miara rzeczywistej inflacji, bo określa ile czasu czyjejś pracy można kupić za oszczędności ulokowane w papierach dłużnych. I tak mierzona inflacja odzwierciedla średnią stawkę amortyzacji dóbr kapitałowych czyli ok 3,5%, co gwarantuje ich wymianę w czasie jednego pokolenia czyli ok. 30lat.Dynamika realnego wzrostu wynagrodzeń to miara rzeczywistej inflacji, bo określa ile czasu czyjejś pracy można kupić za oszczędności ulokowane w papierach dłużnych. I tak mierzona inflacja odzwierciedla średnią stawkę amortyzacji dóbr kapitałowych czyli ok 3,5%, co gwarantuje ich wymianę w czasie jednego pokolenia czyli ok. 30lat. Dużo lepiej być nie może.
pull_up_terrain_ahead
Dynamika wzrostu wynagrodzeń to dynamika wzrostu wynagrodzeń. A to jak szybko pieniądz traci na wartości określa oprocentowanie depozytów minus inflacja.
silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead
No widzisz, a dla mnie miarą inflacji jest dynamika wzrostu realnych wynagrodzeń, bo określa siłę nabywczą czasu, a czas to pieniądz. Po co tworzyć dodatkowe byty jak CPI w które nikt nie wierzy? Moim zdaniem RPP powinien celować w tę miarę i mieć cel ustawiony na średnią stawkę odpisów amortyzacyjnych. Nie byłoby w ogóle cyklu inwestycyjnego,No widzisz, a dla mnie miarą inflacji jest dynamika wzrostu realnych wynagrodzeń, bo określa siłę nabywczą czasu, a czas to pieniądz. Po co tworzyć dodatkowe byty jak CPI w które nikt nie wierzy? Moim zdaniem RPP powinien celować w tę miarę i mieć cel ustawiony na średnią stawkę odpisów amortyzacyjnych. Nie byłoby w ogóle cyklu inwestycyjnego, bo każdy miałby swój.
pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell
Potwierdziłeś mi właśnie że oficjalna inflacja to oszustwo. Długo na to czekałem, dziękuję.
silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead
Oczywiście że CPI to oszustwo. Nie mam nic przeciwko sytuacji gdy jest deflacja CPI (spada cena towarów konsumpcyjnych) o ile realne wynagrodzenia rosną w odpowiednim tempie, dzięki czemu dobra kapitałowe są wystarczająco doinwestowane. Tymczasem prawdziwa deflacja czyli spadek realnych wynagrodzeń bywa zabójcza, bo upada produkcja.Oczywiście że CPI to oszustwo. Nie mam nic przeciwko sytuacji gdy jest deflacja CPI (spada cena towarów konsumpcyjnych) o ile realne wynagrodzenia rosną w odpowiednim tempie, dzięki czemu dobra kapitałowe są wystarczająco doinwestowane. Tymczasem prawdziwa deflacja czyli spadek realnych wynagrodzeń bywa zabójcza, bo upada produkcja. W Polsce szczęśliwie nie było tak rozumianej deflacji, choć w 2012r niewiele brakowało. Co więcej, wzrost realnych wynagrodzeń rzędu 6-8% przed kryzysem był zbyt wysoki, i był jego powodem, bo prowadził do przeinwestowania. Nie można przegiąć w żadną stronę.
pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell
Nie można przegiąć w żadną stronę? Pamiętaj o tym komentując jakiś przyszły artykuł dotyczący stóp procentowych. Ujemne stopy to deflacja pieniądza a to zabija banki podobnie jak przedłużająca się "normalna" inflacja zabija firmy produkcyjne. A banki mimo że ich nie kochasz jednak są potrzebne, niekoniecznie inwestycyjne Nie można przegiąć w żadną stronę? Pamiętaj o tym komentując jakiś przyszły artykuł dotyczący stóp procentowych. Ujemne stopy to deflacja pieniądza a to zabija banki podobnie jak przedłużająca się "normalna" inflacja zabija firmy produkcyjne. A banki mimo że ich nie kochasz jednak są potrzebne, niekoniecznie inwestycyjne odpowiedzialne za manipulacje typu HFT ale jednak.
silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead
Ujemne stopy nie przeczą bankowości, tylko istnieniu gotówki, bo to ona powoduje ściśnięcie spreadów bankowych. Tak że jest to tylko ograniczenie techniczne. Drugi problem z ujemnymi stopami, tzn. generowanie baniek na rynku nieruchomości jest dużo poważniejszy, bo zapobieganie im wymaga opodatkowania wartości ziemi a to niesie za Ujemne stopy nie przeczą bankowości, tylko istnieniu gotówki, bo to ona powoduje ściśnięcie spreadów bankowych. Tak że jest to tylko ograniczenie techniczne. Drugi problem z ujemnymi stopami, tzn. generowanie baniek na rynku nieruchomości jest dużo poważniejszy, bo zapobieganie im wymaga opodatkowania wartości ziemi a to niesie za sobą zbyt wysokie koszty polityczne. Dlatego zamiast polityki monetarnej ujemnych stóp czekają nas programy fiskalne, które są o tyle ryzykowne że radykalizują społeczeństwo tworząc równych i równiejszych.
pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell
I znów to samo, całe szczęście że ludzie twojego pokroju są folklorem.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki