Rafako obniża oczekiwaną rentowność kontraktu w Jaworznie do 5 proc.

2019-12-30 19:42
publikacja
2019-12-30 19:42
fot. Krystian Maj / FORUM

Spółka zależna Rafako zrewidowała budżet kontraktu na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno i prognozuje, że w 2019 roku poniesie 155,8 mln zł straty finansowej - podało Rafako w komunikacie. Dodano, że po rewizji budżetu oczekiwana marża z kontraktu została obniżona do ok. 5 proc.

W komunikacie podano, że prognozowana strata spółki E003B7, realizującej kontrakt w Elektrowni Jaworzno, wynika z przedłużenia terminu realizacji projektu. Dodano, że w toku negocjacji Rafako uzyskało ponad 30 proc. wnioskowanej kwoty, która miała pokryć koszty wydłużenia kontraktu.

Rafako zamierza oszacować wpływ straty SPV na skonsolidowany wynik finansowy za 2019 rok.

Grupa rozpoczęła prace mające na celu ograniczenie szacowanego negatywnego wyniku.

"Działania te, będą przede wszystkim polegały na dochodzeniu roszczeń z tytułu nadzwyczajnego wzrostu cen od spółki pod firmą Nowe Jaworzno Grupa Tauron, (...) w kwocie nie niższej niż 67,8 mln zł, oszacowaniu i dochodzeniu roszczeń od podwykonawców oraz szeregiem procesów optymalizacyjnych mających na celu obniżenie kosztów dokończenia kontraktu w tym także znaczącego obniżania kosztów stałych SPV" - napisano.

19 grudnia Nowe Jaworzno Grupa Tauron podpisało z konsorcjum Rafako - Mostostal Warszawa aneks do umowy na budowę bloku. Główna część negocjacji w sprawie rozszerzenia zakresu prac przy budowie bloku energetycznego w Jaworznie zakończyła się w październiku. Ustalono wtedy, że cena netto określona w umowie zostanie zwiększona o 52,3 mln zł, do 4,54 mld zł, a przejęcie bloku do eksploatacji nastąpi do 31 stycznia 2020 r. Wcześniej zakładano zakończenie budowy w czwartym kwartale 2019 roku.

Uzgodniono m.in., że konsorcjum wykona dodatkowe zadania, w tym: przeprowadzi działania optymalizacyjne w kierunku rozszerzenia pola paliwowego celem uelastycznienia warunków pracy bloku oraz zagwarantowania spełnienia przyszłych wymagań środowiskowych, m.in. dostarczy dodatkową warstwę katalizatora i instalację dozowania addytywu do instalacji odsiarczania spalin w celu redukcji emisji rtęci.

W 2014 roku Tauron Wytwarzanie podpisał z konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa umowę na budowę boku w Elektrowni Jaworzno o wartości 4,4 mld zł netto. Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i wykonanie w formule "pod klucz" bloku energetycznego o mocy 910 MWe brutto na parametry nadkrytyczne w należącej do grupy Tauron Elektrowni Jaworzno III. Rafako odpowiada za 99,99 proc. prac wymaganych umową.

Zaawansowanie budowy bloku wynosi ponad 95 proc. (PAP Biznes)

kuc/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki