Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Posłowie kontra fiskus. Kto PIT-ów nie rozumie, a kogo rozlicza mama?

Choć na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do końca kwietnia, redakcja Bankier.TV postanowiła sprawdzić, jak z PIT-ami radzą sobie posłowie. Większość napotkanych w Sejmie polityków deklaruje, że przy rozliczeniu skorzysta z pomocy biura rachunkowego. Poseł za to chętnie zaniesie druk do urzędu skarbowego. Jak twierdzą - z internetem lepiej nie ryzykować.

Posłowie w starciu z PIT-em

Start odtwarzacza ...
Rozlicz PIT za 2014 rokRozlicz PIT za 2014 rok 

Posłowie jak ognia unikają samodzielnego wypełniania PIT-ów. Wolą skorzystać z pomocy biura rachunkowego bądź członka rodziny. I choć większość z nich odkłada rozliczenia podatkowe na ostatnią chwilę, nieliczni przyznają, że samodzielnie próbują stawić czoła niewygodnym rubryczkom. 

Odwrotnie rzecz się ma do składania PIT-ów w urzędzie skarbowym. Niemal każdy poseł preferuje zrobić to osobiście, by z ulgą odetchnąć, iż w oświadczeniach majątkowych nie ma żadnych niejasności.

- Jeszcze się nie rozliczyłem z fiskusem, choć mam już pozbierane dokumenty. Myślę, że zrobię to w ciągu 2-3 tygodni - mówi poseł niezrzeszony Andrzej Rozenek. - Jeszcze się nie rozliczyłem, ale przygotowuję się do tego, żeby rozliczyć i nie popełnić żadnego błędu - wtóruje mu Stanisław Wziątek, poseł SLD. - W moim przypadku popełnienie błędu byłoby natychmiast nagłośnione - dodaje. Do zwlekania z rozliczeniem na ostatnią chwilę przyznaje się też posłanka PO Joanna Mucha. Rozliczenia podatkowego nie złożyła też jeszcze posłanka PIS Krystyna Pawłowicz. - Obliczenia wszystkie są ponad moje możliwości, ja tego po prostu nie rozumiem - przyznaje szczerze. Smutny, jak o nim mówi Beata Szydło, obowiązek, który wielu Polakom spędza sen z powiek nadal przed posłanką PIS.

Spośród napotkanych podczas obrad Sejmu polityków w grupie tych, którzy rozliczenie podatku za 2014 rok mają już za sobą jest m.in. poseł PIS Marek Suski. - Tak, już się rozliczyłem, nawet dostałem zwrot nadpłaconego podatku.

Którzy politycy rozliczą się samodzielnie, którzy skorzystają z pomocy biura rachunkowego, a kogo rozliczy... mama - więcej o tym w materiale wideo.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~hbr

Z jakiej to okazji Marek Suski dostał zwrot nadpłaconego podatku? To mój ojciec prowadzi sklep i co roku nie dostaje zwrotu tylko musi jeszcze dopłacić.

! Odpowiedz
0 4 ~heh

na co pity wogole? przeciez ludzie juz zaplacili podatek od pensji pnco jeszcze cos skladac cudowac

! Odpowiedz
0 1 ~abc

chyba nigdy się nie rozliczałeś... podatek płacisz zryczałtowany czyli płacisz tyle ile jest przewidywane że wyjdzie Ci do zapłacenia. Na koniec roku podatkowego są brane pod uwagę Twoje dochody w skali roku aby ustalić próg podatkowy oraz odliczane ulgi aby określić ile faktycznie podatku masz zapłacić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~Kaja

zaraz, jeśli poseł płaci biuru rachunkowemu za wypełnienie swojego PITu to co w tym złego? Inna kwestia, że PITy są tak skomplikowane i niejasne, że mało kto potrafi i chce wypełnić je osobiście. Sami państwo posłowie, którzy uchwalają tak piękne prawo w naszym pięknym państwie nie potrafią tego zrobić. Nie dziwi więc też jakoś stanowionego przez nich prawa i rządzenia.... Można odwrócić kota ogonem i przewrotnie stwierdzić, że skoro posłowie sami nie potrafią wypełnić swojego PITu, to jak mogą stanowić prawo dla milionów ludzi?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~ktostam

Ignoranci. Wysyłając przez internet ma się potwierdzenie wysyłki konkretnej deklaracji. W przypadku wysyłki pocztą nie ma takiego potwierdzenia, co najwyżej potwierdzenie, że się coś wysłało.

! Odpowiedz
0 17 ~observer21

a propos fiskusa czas skończyć to państwo w państwie:

Wyrwij fiskusowi bat!

My, polscy podatnicy, jesteśmy uczciwymi obywatelami. Płacimy podatki, bo wiemy, że to nasz obowiązek. Fiskus zbyt często próbuje nam wmówić, że jesteśmy przestępcami.
Za oszusta zostaje uznany każdy, kto nie potrafi udowodnić swojej niewinności. Urzędnicy wciąż hołdują zasadzie domniemania winy. Nie godzimy się na to!
Aparat państwa tworzy przepisy – jeśli są niejasne, odpowiedzialność za negatywne skutki nie powinna być po stronie obywatela – Prezydent RP Bronisław Komorowski.
W Sejmie RP od paru miesięcy leży projekt noweli przepisów, które zmusiłyby urzędników fiskusa do zmiany swojej postawy wobec obywateli.

http://citizengo.org/pl/19986-wyrwij-fiskusowi-bat

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 15 ~avi

Krystyna Pawłowicz - autorytet... Jak nie rozumie takiej rzeczy jak rozliczenie pit to co ona robi w sejmie?

! Odpowiedz
1 30 ~JKM

Przestań pieprzyć! Niewielu tam to rozumie! Wniosek nie powinien być taki, że oni powinni opuścić sejm tylko powinni zmienić prawo skoro to takie zawiłe a najlepiej po prostu zlikwidować podatek dochodowy! I tak trzeba na tę sprawę patrzeć!

! Odpowiedz
1 3 ~pa odpowiada ~JKM

Oba powyższe.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.