REKLAMA

"Polski ład" sfinansują głównie osoby zarabiające powyżej 11 tys. zł brutto

2021-12-31 06:35
publikacja
2021-12-31 06:35
"Polski ład" sfinansują głównie osoby zarabiające powyżej 11 tys. zł brutto
"Polski ład" sfinansują głównie osoby zarabiające powyżej 11 tys. zł brutto
fot. lidero / / Shutterstock

Na reformie podatkowej wprowadzonej w "Polskim ładzie" najwięcej zyskają najmniej zarabiający, ale tylko ci zatrudnieni na umowę o pracę, jak również emeryci otrzymujący najniższe świadczenia. Straci większość przedsiębiorców, zwłaszcza tych rozliczających się podatkiem liniowym, i najlepiej zarabiający etatowcy. Na poprawę poborów nie mają też co liczyć zatrudnieni na umowy cywilnoprawne. Część pracowników i przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej będzie mogła skorzystać z ulgi dla klasy średniej, co sprawi, że program zmian okaże się dla nich neutralny.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

- Zmiany, które zostaną wprowadzone w ramach "Polskiego ładu", mają swoje dobre i mocne strony, jak również te słabe - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. - Na pewno podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł i podwyższenie drugiego progu podatkowego należy zakwalifikować do zmian pozytywnych.

Jedną z największych zmian jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, czyli w przypadku większości podatników niemal dziesięciokrotnie. Oznacza to na przykład brak opodatkowania dla otrzymujących najniższą emeryturę oraz pensje do 3180 zł miesięcznie. Dodatkowo drugi próg podatkowy zostanie podniesiony do 120 tys. zł rocznie z dotychczasowych 85 tys. zł. Dla osób zarabiających w tym przedziale oznacza obniżkę stawki niemal o połowę, z 32 proc. do 17 proc.

"Polski ład", czyli wielka redystrybucja dochodu

Policzyliśmy, kto zyska, a kto straci

- Z kolei brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego od osób fizycznych na niekorzyść wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto podatników. Osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, pracodawca będzie musiał pobrać z wynagrodzenia większą kwotę, która będzie odpowiadała wysokości składki zdrowotnej, a podatnik nie będzie miał już prawa do tego, żeby w rozliczeniu rocznym to odliczyć. Czyli dla tych osób będzie po prostu wyższe opodatkowanie - wyjaśnia dr Antoni Kolek.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Jak podaje Ministerstwo Finansów, pracownicy o zarobkach od 5,7 tys. do 12,8 tys. brutto miesięcznie zyskają lub nie stracą na "Polskim ładzie". I to mimo braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Według resortu, reforma będzie neutralna dla 20 proc. etatowców. Mniej niż 200 zł miesięcznie straci niecałe 12 proc. pracowników, a tylko 2,4 proc. zapłaci więcej niż 200 zł miesięcznie.

Niekorzystne zmiany dotyczące odliczania składki zdrowotnej ma zniwelować ulga dla klasy średniej. Będą mogli z niej skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się według skali oraz pracownicy etatowi zarabiający między 5700 zł a 11 141 zł brutto miesięcznie.

- Z całą pewnością wszyscy pracownicy, którzy zarabiają powyżej 11 tys. zł, faktycznie będą tymi, którzy będą musieli „sfinansować” Polski Ład. Tutaj podatek dochodowy od osób fizycznych i składka zdrowotna na tyle obciąży wynagrodzenie netto, że te osoby po prostu będą odnotowywały straty w wysokości swojego wynagrodzenia netto po wdrożeniu Polskiego Ładu - mówi prezes Instytutu Emerytalnego. - Podobnie przedsiębiorcy - jeśli ktoś dzisiaj jest podatnikiem 19-proc. podatku liniowego, do tej pory płacił 1,25 proc. składki zdrowotnej, teraz będzie tak naprawdę musiał zapłacić 19 proc. plus 4,9 proc. składki zdrowotnej należnej od pełnego dochodu. Dla wielu osób będzie to oznaczało po prostu podwyżkę podatków.

Jak podkreśla, z ulgi dla klasy średniej nie skorzystają zleceniobiorcy, czyli osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, przedsiębiorcy na podatku liniowym, a także ci, którzy są członkami zarządów czy też prokurentami spółek na zasadach powołania.

- Jeśli z tego tytułu otrzymują wynagrodzenie, jest to działalność wykonywana osobiście, ona również nie jest związana z ulgą dla klasy średniej - wylicza dr Antoni Kolek. - Tak że będzie sporo grup osób, które faktycznie nie będą mogły z tej ulgi dla klasy średniej skorzystać, a jeśli z niej nie skorzystają, to znaczy, że ich wynagrodzenie będzie obciążone i podatkiem dochodowym, i pełną, nieodliczalną składką zdrowotną.

Źródło:
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (97)

dodaj komentarz
drzaraza
W tym burdelu głównie chodzi o to aby przez inflację ogołocić ludzi z oszczędności , wyzerować wartość 500+ o innych plusów 500+ oraz o to aby nierząd miał pieniądze na swój elektorat.
mixer2001
PiS nie jest lepszy od zaborców.. Oni też niszczyli inteligencję i klasę średnią.....
pstrzezek
W PL nie ma klasy średniej i rząd robi wiele by to się nie zmieniło. Klasa średnia to większa kasa i większy dochód do budżetu ale też więsza świadomość ekonomiczna. Bo bogaty widzi kiedy ktoś go robi w banana ;) A ciemnym biednym motłochem łatwiej się zarząda. A to dlatego że biedny tuman znajdzie wymówkę dlaczego jest biedny i W PL nie ma klasy średniej i rząd robi wiele by to się nie zmieniło. Klasa średnia to większa kasa i większy dochód do budżetu ale też więsza świadomość ekonomiczna. Bo bogaty widzi kiedy ktoś go robi w banana ;) A ciemnym biednym motłochem łatwiej się zarząda. A to dlatego że biedny tuman znajdzie wymówkę dlaczego jest biedny i przez kogo. Ale nigdy nie przez niego ;)) I rząd ładnie mu to wyłoży
fakt2
Dodatkowo "polski ład" sfinansują emeryci otrzymujący świadczenie w kwocie brutto większej niż 5 000. Jest to "nagroda" za ich wieloletnią pracę i opłacanie wszystkich należnych składek i podatków
mixer2001 odpowiada enthe
Odezwał się nierób i bumelant...
jaffa
ci co zapłaca to ci którzy dużo pracowali, uczyli się, rozwijali i inwestowali w swoją wiedzę i wyształcenie, częstop pracując "po pracy". Tak w Polsce niszczy się nabardziej wartościowych ludzi. Chce ci się? To jak za najgłębszej komuny dostaniesz po głowie od towarzyszy i kanalii z PIS'u.
jas2
Ci, którzy dużo pracują, będą płacić niższe podatki.
jaffa odpowiada jas2
serio? To wyjaśnij proszę co ze składką zdrowotną której nie można odliczyć od podatku - to jest obniżka podatków czy podwyżka?
300_pala odpowiada jaffa
Jas3 pracuje jako PiSarz… nie oczekuj zbyt wiele

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki