REKLAMA

Polska popiera aspiracje Mołdawi do wejścia do Unii Europejskiej

2023-09-21 11:09
publikacja
2023-09-21 11:09

Władze polskie nie tylko wyrażały poparcie dla mołdawskiej polityki akcesyjnej do Unii Europejskiej, ale także wielokrotnie udzielały pomocy władzom centralnym i lokalnym Republiki Mołdawii – podkreśliła minister finansów Magdalena Rzeczkowska podczas wizyty w Kiszyniowie.

Polska popiera aspiracje Mołdawi do wejścia do Unii Europejskiej
Polska popiera aspiracje Mołdawi do wejścia do Unii Europejskiej
fot. Serghei Starus / / Shutterstock

Resort finansów podsumował w czwartek wizytę minister Rzeczkowskiej w Mołdawii. Jak podano w komunikacie, we wtorek w Kiszyniowie szefowa polskiego MF spotkała się z mołdawską minister finansów Veronicą Sireteanu, dyrektorem Urzędu Celnego Igorem Talmazanem oraz dyrektorem Urzędu Podatkowego Petru Rotaru. Głównym tematem spotkania było wzmocnienie relacji dwustronnych oraz okazanie wsparcia Mołdawii w staraniach o akcesję do Unii Europejskiej.

"Władze polskie nie tylko wyrażały poparcie dla mołdawskiej polityki akcesyjnej do UE, ale także wielokrotnie udzielały pomocy materialnej, eksperckiej i finansowej władzom centralnym i lokalnym Republiki Mołdawii" – zaznaczyła minister Magdalena Rzeczkowska, cytowana w komunikacie.

Podczas wizyty minister Rzeczkowska oraz minister Sireteanu podpisały "Memorandum of Understanding" w sprawie technicznej współpracy podatkowej. "Oba ministerstwa zadeklarowały tym samym, że będą wymieniać się doświadczeniami i wiedzą w obszarze podatków" – podkreślono.

Jak wskazano w komunikacie MF, szczegółowy zakres programu współpracy na rok 2024 r. ma być sporządzony podczas planowanej w Kiszyniowie na przełomie listopada i grudnia br. wizyty ekspertów Centrum Solidarności Podatkowej i Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

"Z naszego punktu widzenia sprawiedliwy, zrównoważony i przejrzysty system podatkowy ma kluczowe znaczenie dla przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych i stymulowania wzrostu gospodarczego" – przekazała Rzeczkowska. "Moim zdaniem, choć nadal jest wiele do zrobienia, Mołdawia jest na dobrej drodze do stworzenia jeszcze bardziej przyjaznego dla biznesu i inwestorów otoczenia" – dodała.

Drugi obszar rozmów dotyczył zacieśniania współpracy z Mołdawią w wymiarze celno-skarbowej ochrony granic. W ocenie Rzeczkowskiej "ma to istotne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski zwłaszcza w kontekście trwającej wojny na Ukrainie". 

ra/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki